Száznyolcvan éve, 1829. június 10-én rendezték meg először az Oxford-Cambridge evezősversenyt. A két nagy angliai egyetem versengése nem csak a hallgatók szívügye: minden évben negyedmillió ember szemléli a Temze partján és több tízmillió a tévében, amint a hagyományosan kék (Oxford sötétkék, Cambridge világoskék) mezbe öltözött nyolc-nyolc evezős a cél felé halad.
Az ötlet 1829-ben fogalmazódott meg két barát, a Cambridge-ben tanuló Charles Merivale és az Oxfordi Egyetem padjait koptató Charles Wordsworth (a költő unokaöccse) fejében, s a cambridge-iek hamarosan el is küldték az evezősversenyre szóló kihívást a nagy riválisnak. (A hagyomány szerint ma is az előző évben vesztes csapat hívja ki revánsra legyőzőjét.) Az első vetélkedésre még 1829-ben került sor Henley-ben, a korabeli újságok szerint mintegy 20 ezer ember kíváncsiskodott a folyóparton. A versenyt az első rajt után megállították és újraindították, a második rajt után Oxford meggyőző fölénnyel diadalmaskodott.
A második versenyt 1836-ban Westminsterben rendezték, de hamarosan ezt a körzetet is kinőtték, így 1845 óta Putney-nál dördül el a startpisztoly és Mortlake-nál van a cél. A verseny a Temze majdnem S alakú, 6,8 km hosszú szakaszán zajlik folyásiránnyal szemben. A nyolcüléses hajók, amelyekben egy kormányos is ül, kevesebb mint húsz perc alatt teszik meg a távot. A mérleg kiegyensúlyozott, Cambridge eddig 79, Oxford 75 győzelmet tudhat magáénak. Holtversenyt egyszer, 1877-ben hirdettek, a legenda szerint a bíró elszunyókált az árnyékban és amikor felébresztették, azt kiabálta: "Holtverseny, az Oxford nyer négy láb előnnyel." A szervezők tanultak az esetből, azóta a Temze mindkét partjára állítanak egy-egy bírót. Nő először 1981-ben ült hajóba kormányosként, a versenyben minden oxfordi és cambridge-i hallgató (nem csak a britek) evezőt foghat.
Az idén március 29-én a 155. versenyt rendezték és Oxford sötétkék csapata diadalmaskodott, az elmúlt tíz évben hetedik győzelmét aratva. Az egymás utáni győzelmek listáját azonban a Cambridge vezeti, amely 1924 és 1936 között 13 egymást követő évben vihette haza a trófeát, az oxfordiaknak "csak" tízes szériát sikerült felállítaniuk. A befutó igen szoros szokott lenni, az eddigi legkisebb különbség – az egyetlen döntetlent leszámítva – 2003-ban egy láb (mintegy 30 centiméter) volt, s néha az is megesik, hogy a hajó a nagy igyekezettől elsüllyed.
A felkészülés az év kezdetén indul, hét hónapon keresztül napi két edzést tartanak a jelöltek számára vízen és edzőteremben, a versenyben megtett minden evezőcsapásra két óra felkészülés esik. A közhiedelemmel ellentétben a versenyzőknek nem jár felmentés a tanulmányok alól, így ez az időszak számukra még keményebb. Decemberre mindkét egyetemen két csapat marad, amelyek egymás ellen versenyeznek, közülük választják ki azokat, akik a hajóba ülhetnek. A megterhelés óriási, 2002-ben például azért nyert Oxford, mert a tisztán vezető cambridge-i hajó egyik evezőse néhány száz méterrel a cél előtt összeesett. A versenyt 1976 óta szponzorálják, a pénzösszeget felszerelésre és az edzés során felmerülő utazásokra költik. A következő versenyre 2010. április 3-án kerül majd sor.