Martin György túlvan az "avatáson"

martin_gyorgy.jpg

A 2012-es londoni olimpia férfi vízilabdatornáján, amelyen változatlanul 12 nemzeti válogatott vehet részt, már nem lesznek alsóházi meccsek, csak a legjobb nyolc csapat játszik helyosztó mérkőzést.

Erről a nemzetközi szövetség (FINA) pólós szakbizottsága (TWPC) döntött, s bár a FINA vezető testületének, a Bürónak még rá kell bólintania a határozatra, nem kétséges az igen.
   
"A Büro nem szokta felülbírálni a bizottsági javaslatokat, s ezúttal sem lesz másként" – kommentálta a határozatot kedden Martin György, a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, akit – jelentős sportdiplomáciai sikerként – a július-augusztusi, római világbajnokság idején tartott ülésen beválasztottak a szakmai testületbe, amely a napokban tartotta első összejövetelét a horvátországi Vodicében.
   
Újságírókkal találkozva Martin György elárulta, hogy a házigazdaként automatikusan ötkarikás résztvevő angolok azonmód nemtetszésüknek adtak hangot, nyilvánvalóan abból a meggondolásból, hogy a hazai rendezésű olimpián az erőviszonyok alapján eleve csak a 9-12. helyek valamelyikéért küzdhettek volna, e helyosztók törlésével azonban a zárószakaszban már aligha szállhatnak vízbe.
   
A 2012-es játékok női tornája a 2008-as pekingihez képest a jelek szerint mit sem változik, vagyis ezután is marad a nyolcfős mezőny, amelybe egyfelől a kontinentális győztesek – ez öt válogatottat jelent – és a külön olimpiai kvalifikáció első három helyezettje jut be. A férfiaknál a tizenkettek közé az olimpia előtti utolsó Világliga győztese, továbbá a világbajnokság három érmes együttese, a kontinentális bajnokok, végül pedig az ötkarikás kvalifikációs viadal első három helyezettje kerül. Ez utóbbi határozat még szintén Büro-jóváhagyásra vár, de gyakorlatilag kész ténynek tekintendő.
   
A FINA-bizottság "avatóülésén" a debütáns magyar sportdiplomata két "házon belüli" bizottságnak is tagja lett: egyfelől a vízilabda népszerűsítésére, még szélesebb körben való megismertetésére hivatott úgynevezett promóciós bizottságnak, továbbá annak a testületnek – hivatalosan "events sub-committee" -, amely a FINA-eseményekhez kapcsolódva működik, és amelyben szintén megpróbálkozhat Martin György a magyar érdekek minél hatékonyabb érvényesítésével. Ami amúgy szerinte sem lesz egyszerű feladat, ez azonban nem gyengíti igyekezetét.
   
A keddi tájékoztatón elhangzott még, hogy a FINA és az európai tagszövetség, a LEN között előfordulhatnak súrlódások a nemzetközi események "összeütközése" miatt. Jelesül a jövő évi versenynaptárban példának okáért "átfedi" egymást a horvátországi Európa-bajnokság és a női Világliga, márpedig értelemszerű, hogy a hölgyek nem lehetnek ott egyidőben mindkét színhelyen…
   
Jelen állás szerint  a magyar női válogatott indul a Vl-ben, a férficsapat részvétele azonban még kérdéses.
   
A TWPC első ülésén egyébként Martin Györgyöt "egyéni javaslattevő" célzattal is felkeresték, amennyiben mind brazil, mind kazah részről magyar edzőket kértek tőle.