Rio 2016 – Versenydömpinggel indul a vívók selejtezős időszaka

image

A hétvégén kezdődik a vívók 11 hónapos kvalifikációs időszaka a 2016-os riói olimpiára: a pontszerzési lehetőség egyszerre indul mind a hat szakág számára.

    A női párbajtőrözők Johannesburgban, a férfi párbajtőrözők Párizsban, a férfi tőrözők Szentpéterváron, a női tőrözők Tauberbischofsheimban, a női kardozók Pekingben, a férfi kardozók pedig Madridban versenyeznek. Valamennyi helyszínen világkupa-fordulót rendeznek, vagyis az egyéni mellett csapatküzdelemre is sor kerül. Utóbbi ötkarikás szemszögből nézve a férfi kardozók és a női tőrözők számára kevésbé lényeges, a jövő évi nyári játékokon ugyanis ebben a két szakágban csak egyéniben osztanak érmeket.
    Az olimpiára tíz egyéni viadalon – öt vk-n, három Grand Prix-n, továbbá kontinensbajnokságon és világbajnokságon – és hét csapatversenyen – öt vk-n, valamint kontinensbajnokságon és világbajnokságon – lehet pontokat gyűjteni.
    Négy éve Londonba egyetlen magyar vívócsapat sem jutott ki, a kardozó Szilágyi Áron egyéni aranya ugyanakkor feledtette a gyenge kvalifikációs eredményeket. A hazai sportági szövetség honlapjának előzetese szerint az azóta eltelt időszakban javult a helyzet: amennyiben idén március 31-gyel zárult volna a kvótaszerzési időszak, a néggyel szemben nyolc magyar indulhatna egyéniben, és ott lenne a férfi párbajtőrcsapat is Rio de Janeiróban.
    Jövőre férfi és női párbajtőrben, illetve férfi tőrben és női kardban három-három vívó, férfi kardban és női tőrben két-két vívó indítható az olimpián egy-egy országból. 
    A csapatversenyek mezőnye a nemzetközi szövetség (FIE) 2016. április 4-i ranglistája alapján alakul ki. Az első négy helyezett automatikus résztvevő, továbbá minden zónából (Európa, Ázsia-Óceánia, Amerika, Afrika) még egy-egy – az 5-16. helyezettek közül a sorban következő legjobb – válogatott szerez jogot az indulásra. Amennyiben akad olyan zóna, amelyből egyetlen csapat sem szerepel itt, a felszabaduló helyet a másik három zóna kvalifikáltját leszámítva a legjobban pozícionált együttes töltheti be, függetlenül attól, melyik zónához tartozik. 
    Az egyéni kvalifikáció két részre oszlik: azokra a fegyvernemekre, amelyekben van csapatverseny, illetve azokra, amelyekben nincs. 
    Ahol van (férfi és női párbajtőr, valamint férfi tőr és női kard), ott a nyolc válogatott három-három fővel 24 helyet már lefoglal. Hozzájuk jön a FIE módosított ranglistájáról – melyről a 24 biztos résztvevőt, illetve országuk többi képviselőjét törlik – a hét legelőkelőbben rangsorolt vívó, területi megoszlás szerint: Európából, Ázsia-Óceániából és Amerikából kettő-kettő, Afrikából egy. A négy térség olimpiai zónaversenyéről négy további vívó – a négy győztes – csatlakozik az ötkarikás mezőnyhöz. Ezeken a versenyeken már csak olyan országok képviselői indulhatnak, melyek még egyetlen kvótát sem szereztek az adott szakágban. A ranglistáról, illetve a zónaversenyekről országonként maximum egy versenyző szerezhet kvótát. 
    Ahol nincs csapatverseny (férfi kard, női tőr), ott a jövő április 4-i világranglistáról az első 14 helyezett, de országonként maximum két fő automatikusan olimpiai résztvevő. Ezután a módosított listáról Európából, Amerikából, Ázsia-Óceániából és Afrikából két-két vívó – nemzetenként legfeljebb egy – szerez még részvételi jogot. A további helyekre a zónaversenyek legjobbjai – négy európai, három ázsia-óceániai, két amerikai és egy afrikai – kerülnek. A területi viadalokon már csak olyan országok képviselői indulhatnak, melyek még egyetlen kvótát sem szereztek az adott szakágban.
    A rendező ország nyolc vívót mindenképpen indíthat.