Olimpiai-, világ- és Európa-bajnok, de edzőként és bíróként is csillogtatta tudását. Titka állítólag az erős paprikában volt, ma pedig a kedvesében rejlik, aki vigyáz rá, mint a hímestojásra. Nem unalmas az élet ebben a sportos családban, a válogatott atléta Varga Jánosné, és az Eb-győztes vívó lánya, Varga Gabriella mellett, de a Nemzet Sportolója, aki szerint ez a megtiszteltetés pályafutásának koronája, szereti, ha törődnek vele. Ramszesszel, azaz Varga János tizenötszörös magyar bajnok birkózónkkal és feleségével beszélgettünk az életről, és a jelenlegi helyzetről.
„Az előírásokat százszázalékban betartjuk. Szerencsére jó lehetőségeink vannak, a saját kertünkben tudunk sétálni, és Jancsi a héten többször is kint aludt a friss levegőn gyapjútakaróban. János a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának elnökségi tagja, így annak vezetőjével, Nébald Györggyel folyamatos kapcsolatban van, s az ő segítségre is számíthatunk. Legnagyobb tiszteletünk mindenki felé, akik kiveszik a részüket, hogy megoldódjon ez a helyzet. Régebben Pápán, ahol éltem, megtanultam, hogy ne legyen üres a kamra, így most is három hónapra előre be vagyunk tárazva élelemből. Nagyon okos dolog az eRecept, könnyebbség nekünk, hiszen nem kell odamenni az orvoshoz és plusz köröket megtenni, hogy hozzájussunk a gyógyszerünkhöz.” – mesélte Varga Jánosné Varga Gabriella.
A birkózás Paganinije. Így nevezte őt a nemzetközi szaksajtó. A magyarok meg Ramszesznek. Máris meg van a kapcsolat a híres egyiptomi fáraó és az olasz hegedűvirtuóz között. Varga János olyan elegánsan variálta a taktikai elemeket, hogy a világ harmóniákként értékelte azokat. A németek még arra is engedélyt kértek az egyik edzőtáborban, hogy oktatófilmet forgassanak a királlyal. Varga egy percig sem tartott attól, hogy később a saját fegyverével győzik le, mindent megmutatott, amit tudott. Mesélik, hogy egy japán birkózót is elvarázsolt a katonaként ezredesi rangig jutott Varga, aki folyton megpróbálta kilesni a titkát, sikertelenül. Egyszer aztán vette a bátorságot, és odaállt Polyák Imre elé, ugyan árulja már el, honnan Varga ereje? Az olimpiai bajnok nem kertelt, elmondta, hogy bizony Varga az erős paprikától brillírozik. A japán tele is tömte az ételét a csípős zöldséggel, de két kanál után feladta. A titok jóval egyszerűbb volt ennél: a birkózás művésze folyamatosan bizonyítani akart. Önmagának és a környezetének. És az erősebb minden paprikánál.
Abonyban született 1939. október 21-én, így gyerekként átélte a II. világháborút, de később is akadtak megpróbáltatások az életében. Házukba szovjet katonák költöztek be, és a töltények sem folyamatosan kopogtak a falakon. Hatan voltak testvérek, akik egy üres, lerombolt házból indultak neki az életnek.
„Akkoriban örültünk, ha bármilyen falathoz jutunk, ráadásul, aki hamarabb felkelt, annak volt ruhája, cipője. 1956-ban a határon szántottam, mint kezdő, fiatal sportoló, hiszen a tanulás és a birkózás mellett kellett a pénz. Keménnyé tettek azok az évek, és sokszor átsegítettek a holtpontokon.”
Kulcsár Győző négyszeres olimpiai aranyérmes vívó halála után, Vargát 2018-ban választották a Nemzet Sportolói közé, aki akkorra már a Birkózó Hírességek Csarnokának is tagja volt. A hírt felesége közölte vele, akinek Schmitt Pál annyit mondott a telefonban: „Menj oda a Jánoshoz, öleld meg, puszild meg, mert ő lett a Nemzet Sportolója.” Most Székely Éva olimpiai bajnok úszónő távozása után újabb tagot választottak, az első magyar világbajnok tájfutó, Monspart Sarolta személyében.
„Saroltát, mint volt atlétát, az első magyar világbajnok tájfutót ismerjük, de persze tudunk a küzdelmes életéről is. Viszont, ami becsülendő, hogy bármekkora megpróbáltatások érték, mindig visszaküzdötte magát az élete és óriásit tett a futósportért.” – Monspart Sarolta 1978-ban egy kullancscsípést követően enkefalitiszt, vagyis vírusos agyvelőgyulladást kapott, amely gerincvelőjét is elérte, s ott a jobb láb mozgásáért felelős ideggócot támadta, így lába lebénult, és a sport abbahagyására kényszerült. Később petefészekrákot is diagnosztizáltak nála.
Azért, kíváncsiak voltunk arra, hogy Varga Jánosnak, mit jelent a Nemzet Sportolójának lenni?
„Egy olyan embernek, aki soha nem hagyta el a hazáját a csillogó-villogó lehetőségekért, ez a pályafutásának koronája. Megharcoltam érte, de akkor is mások találtak érdemesnek rá, és ez boldoggá tesz.”
Fotó: Földi Imre, MTI/Petrovits László, m4sport.hu