Selmeci Attila edzői pályája nagy részét a Spartacus, majd később a Kőbánya SC Kőér utcai uszodájában töltötte. A Kiss László által vezetett műhelyben Kiss Miklóstól kapta a kicsiket, és Turi Györgynek adta őket tovább. Ily módon a keze alatt megfordult Egerszegi Krisztinától kezdve Kovács Ágin át Cseh Laciig mindenki.
Selmeci Attila (fotó: jochapress)
Később az érdi úszóklubban egy 14 évesekből álló csoporttal foglalkozott, ahol –ahogy arról Jocha Károlynak beszélt-„Volt egy vézna, nem túl magas, magának való, különc srác, akit eleinte észre sem vettem. „
Milák Kristóf 2017-ben a netanjai junior Eb-n a 200 pillangón korosztályos világcsúccsal aranyérmes, ugyanebben az évben a budapesti felnőtt vb-n háromszor javítja meg 100 méter pillangón az ifjúsági világrekordot. A döntőben 50.62-es, országos csúccsal ezüstérmes, Indianapolisban a junior vb-n négy aranyéremmel a világbajnokság legeredményesebb versenyzője. Háromszoros ifjúsági olimpiai bajnok, 2018-ban a felnőttek között, Glasgow-ban Európa-bajnok 200 pillangón,a 2019-es világbajnokságon Kvangdzsuban 1:50:73-as idővel, új világcsúccsal lett világbajnok 200 méter pillangón, amivel Michael Phelps 10 éves világcsúcsát adta át a múltnak.
– 13-14 éves lehettem amikor először találkoztunk, az első benyomás annyi volt, hogy egy ilyen mosolygós öreg bácsi, akinek nagyon jó kedve van. Szerettem az edzéseket amiket tartott, úgy éreztem szakmailag előrelépés volt vele dolgozni, ezért is maradtam mellette.
– Szigorú is tud lenni, vagy mindig mosolygós és kedves azóta is?
– Hát tud az lenni, de nem szokott. Nekem nagyon sokat segített a serdülő és ifi korban a szakmai hozzáértésével, rengeteg apróság volt amivel ki tudta hozni belőlem a legjobbat. Ami először eszembe jut, mert nekem fontos, az a határtalan jókedv és a folytonos mosolygás.
– Attila sokszor elmondja az interjúkban, hogy Te nem vagy átlagos tanítvány, Veled egészen más felfogásban működik a közös munka, mint másokkal. Tegnap, amikor hívtam őt, azt mondta, hogy nem tudja miért, de nem jöttél edzésre, pedig ilyet nem szoktál csinálni. Neked mit mondott ezután a „kihágás” után?
– Igazából semmi nem volt. Ma jöttem és csináltam rendesen mindent. Most már ő is tudja, mert megtanulta, hogy fölösleges ezen aggódni, magamnak csinálom, őt pedig megtanítottam rá, hogy ne aggódjon, bár ehhez azért kellet pár év.
– Különben a viccet félre téve én nagyon sokáig megcsináltam mindent amit kellett, mert hittem benne és tudtam, hogy jó lesz, csak ahogy az ember korosodik, változik, kilép ebből a fiatal korból és akkor engem is egy kicsit hosszabb pórázra kellett engedni. Jó, néha tud azért nagyon csúnyán nézni, de ezt meg szoktuk beszélni. Neki van egy 40 éves edzői tapasztalata, nekem pedig van egy tapasztalatom arról ami éppen a vízben történik. Ezt kell összehangolni. Mára ez már kezd egész jól működni.
Varga Dániel olimpiai és világbajnok vízilabdázó. Háromszoros magyar bajnok és magyar kupagyőztes, kétszeres Euroliga-győztes és szuperkupa győztes.
Varga Dániel
– Három és hat éves korom között a Szpari úszó óvodába jártam ahol Kiss Miki bácsival kezdtem és amikor átkerültem a kis vízből a nagy vízbe, Selmeci Attila bácsi volt az egyik úszóoktatóm. Bár még kicsi voltam, 6-7 éves, nagyon jól emlékszem Attilára, mert amikor meg akarta mutatni nekem, hogy meddig kell érni a vízszintnek a homlokomon az fájdalmas emlékre sikeredett. Ma már persze nevetünk ezen és el kell, hogy mondjam, nagyon sokat köszönhetek nekik, hiszen a vízilabdás pályafutásomban, a sikerekben óriási szerepe volt annak, hogy nagyon jól úsztam, ehhez pedig az kellett, hogy az ő segítségükkel nagyszerű alapokat kaptam. Ma már edző fejjel gondolkozva ezt tartom az egyik legfontosabb dolognak, hiszen jó alapok híján nincs mire építkezni.
(Magyar Edzők Társasága / Fazekas Erzsébet)