Bizonyára más sportágak drukkerei közül is sokan ismerik Pető Tibort, hiszen a Magyar Evezős Szövetség elnöke 2001-ben és 2002-ben is világbajnoki címet szerzett Haller Ákossal a normál súlyú kétpárevezősök vetélkedésében. Mivel a tokiói olimpián a magyar evezést képviselő Pétervári-Molnár Bendegúz a B-döntőben elért 4. hellyel befejezte tokiói szereplését, ezért a jochapress megkereste az elnököt, hogy egy kicsit Bendegúzról és a hazai evezés középtávú terveiről egyaránt beszélgessenek.
– Mióta ismeri Bendegúzt, elnök úr?
– Négyéves korától már szem előtt van a fiatalember, hiszen edző-édesapja is olimpiát megjárt versenyző (Molnár Zoltán) volt, így az evezősök nagy családjába hamar bekerült – válaszolt Pető Tibor. – Gyermekéveiben leginkább arról tudtam, hogy jégkorongozott, majd én átmenetileg távolabb kerültem a sportágtól. Evezős pályafutását igazán csak 2016-tól követem, amikor az utolsó alkalmat megragadva, kiharcolta a riói részvétel jogát.
– Ahol végül a 14. helyen végzett…
– A következő években elég hullámzóan szerepelt. Voltak egészen figyelemre méltó részsikerei, míg máskor számomra érthetetlenül alul teljesített. Azért én végig abban bíztam, hogy lesz egy-két magyar evezős egység Japánban és őt is a kevesek között tartottam fejemben, akik odaérhetnek.
– Hogy azután végül megint az utolsó lehetőség kihasználásával – egyetlen magyarként – ismét megmérethesse magát olimpián. Ön milyen indokok alapján tartotta képesnek erre Pétervári-Molnár Bendegúzt?
– Fizikai adottságai egyértelműen kiválóak és az evezésben megvolt technikai hibái leküzdéséért is igyekezett minél többet megtenni. Igyekezete végül meghozta a várt gyümölcsöt.
– Az elért eredmények minden esetre fejlődéséről tanúskodnak.
– Amit az ő futamaiból láttam, annak alapján elmondhatom: Bendi megtette a magáért, jogosan büszke lehet az eredményére. Még annak ellenére is azt mondom, hogy ő maga nem volt feltétlenül elégedett saját produkciójával. Úgy gondolom, a többiek eredményeit és előéletüket ismerve egyértelműen jónak kell értékelnünk az ő második olimpiai fellépését.
– A kérdés kínálja önmagát: képesnek tartja őt, hogy 2024-ben, Párizsban tovább javíthatja helyezését az egypárevezősök erőpróbáján?
– Mivel minden adottsága megvan, így a válaszom csak igen lehet.
– És magyar evezőssport perspektíváit hogyan látja?
– Az olimpia után rövidesen megtárgyaljuk azt a szakmai tervet, amely a következő három esztendő irányvonalát meg fogja határozni. Pétervári mellett elsősorban ütőképes csapathajók kialakításában bízom, amelyekhez látok tehetséges fiatalokat. Egy, esetleg két egység kijutását megpályázni, illetve el is érni – ezt reális célkitűzésnek tartom.
(jochapress / Jocha Károly)