Bár sokáig nem volt aktív Ács Péter (41) nemzetközi sakknagymester, az utóbbi időben visszakanyarodott sportágához. Előbb 2019-ben elnökségi tag lett a szövetségben, majd 2021 júliusában felkérést kapott a férfi sakkválogatott szövetségi kapitányi teendőinek ellátására. Ebben a minőségében beszélgettünk.
Ács Péter
– A 2021-es csapat Eb-n mutatkozott be új minőségében…
– Ahol a 16. helyen végeztünk, miközben 7 Élő-pontot gyűjtöttünk, tehát a számszerű helyezés kicsit csalóka. Magamról talán még annyit mondanék, hogy Pakson ötévesen kezdtem, Hazai László volt az első edzőm, később Vidéki Sándor foglalkozott velem. Abszolút legjobb eredményem 2623 Élő-pont volt. Immár hosszú ideje nem profi sakkozóként élek; profiként a 2004-es sakkolimpián szerepeltem utoljára. Jelenleg 2580 pontom van.
– A General Electricnél dolgozik, tavaly megnyerte a magyar bajnokságot.
– Hosszabb ideig alkotói szabadságon vagyok, Most a válogatott felkészítés körüli teendőkre koncentrálva telnek a napjaim. Mivel képességeim maximumát már annak idején elértem, a civil szférában is megtaláltam a helyemet. Más kérdés, hogy a versenysakk nagyon hiányzik, ezért is örültem a kapitányi megbízatásnak. Ebben a sakkéhséges alapállapotban nagyon élveztem a tavalyi bajnokság minden partiját, miként a csapatbajnoki lehetőségeket is igyekszem maximálisan kihasználni.
– A tavalyi ob-n a második helyet Kántor Gergely szerezte meg.
– Ő egy nagyon tehetséges fiatal, aki az Eb-n már szerepelt, olimpián viszont most ülhet először asztalhoz. Az augusztusban, Indiában esedékes olimpián az igazságosabb számítási rendszer marad, tehát a csapatok győzelme, döntetlenje vagy veresége alapján járnak a pontok, a korábbi, abszolút pontszerzésen alapuló értékeléssel szemben.
– Kántor nem az egyetlen olimpiai újonc a válogatottban…
– Bánusz Tamás is most mutatkozik be a sakkolimpián., Eb-n már ő is sakkozott. Hogy ki melyik táblán szerepel majd, azt mi már nagyjából eldöntöttük. Nyilvánvalóan nem feltétlenül az abszolút játékerő dönt, hiszen a taktikai megfontolások komoly szerepet játszanak. Hivatalosan csak napokkal az indulás előtt kell megjelölnünk a táblasorrendet. A nevezett 187 férfi válogatott között az Élő-pontok alapján a 16. helyre rangsoroltak bennünket. Komolyabb elvárás nélkül játszhatnak képviselőink, de mi szeretnénk a 6.helykörnyékén zárni a sorozatot, ami hatalmas szakmai sikert jelenthetne.
– A 4-5-6. helyre rangsorolt országok válogatottja erősebbnek tűnik…
– Igen, de nem annyival, hogy eleve lehetetlen lenne közéjük „betolakodnunk”. Ehhez persze nagyon alapos felkészülésre és némi szerencsére is szükség van. Ezt a célt szolgálta a héten Velencén megtartott, négynapos edzőtáborozásunk is. Egyesek már júniusban versenyeztek, mások – Erdős Viktor és Bánusz Tamás – például a napokban, a svájci Bielben kezdődő, a talán legerősebb mezőnyű, nyári, európai nyílt tornán igyekszik minél jobb formába lendülni.
– Ha Rapport Richárd, Lékó Péter és Almási Zoltán is játszana, mennyivel lenne más a helyzet?
– Rapporttal reális elvárás lett volna az első hat közé kerülés, ő viszont nem először tér ki a válogatottbeli szereplés elől. A 43. évében járó Lékó már elsősorban edzői és szakkommentátori feladatokra koncentrál, Almási (46) pedig 2019-ben játszott utoljára. Szereplésükről legfeljebb csak beszélgetni lehet.
(jochapress / Jocha Károly)