Negyedére olvadt a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság 32-es mezőnye, az állva maradt nyolc válogatott nagyjából azonos a korábban esélyesnek tartott csapatokkal. Meglepetést legfeljebb a paraguayi tizenegy negyeddöntőbe jutása jelent.
A legizgalmasabb összecsapást kétségtelenül az argentin-német meccs ígéri. A két válogatott 1986 óta negyedszer találkozik vb-n. 24 évvel ezelőtt – a mexikói döntőben – Maradonáéknak jött ki jobban a lépés, 3-2-re legyűrték a Völlerrel, Mattha:usszal, Rummeniggével felálló ellenfelet. Négy évvel később a németek revánsot vettek: Rómában, ugyancsak világbajnoki döntő mérkőzésen – Brehme büntetőjével – 1-0-ra győztek. 2006-ban pedig, a németországi vb negyeddöntőjében 1-1-es végeredmény után a házigazdák tizenegyesrúgásokkal nyertek, Lehmann kapus bravúrjainak köszönhetően. Az állás tehát 2-1 a németek javára, akik a legjobb 16 között Angliát söpörték le a pályáról. Argentína kevésbé csillogott Mexikó ellen, főleg annak "köszönhetően", hogy az ellenfél igyekezett kikapcsolni a játékból Messit. A világ jelenlegi legjobb labdarúgója helyett viszont Tévez "villogott", két találattal véve ki a részét a 3-1-es argentin győzelemből. Nem szabad elfelejteni a Münchenben éppen négy hónappal ezelőtt lejátszott barátságos mérkőzést, amelyen a vendég argentinok 1-0-ra nyertek, minden tekintetben felülmúlva a német válogatottat. Az akkor mutatott játékhoz képest Joachim Löw fiainak nagy javulásra van szükségük, hogy bejussanak az elődöntőbe.
Nem kevésbé presztízsjellegűnek ígérkezik a holland-brazil összecsapás. Világbajnokságon utoljára 1998-ban, az elődöntőben játszott egymás ellen a két csapat. Az összecsapás 1-1-es döntetlennel végződött, s végül 11-esekkel a brazilok jutottak a fináléba. A Seleçao a G csoportban két pontot vesztett (Portugáliával remizett), a hollandok viszont mindhárom mérkőzésüket megnyerték az E csoportban. A nyolcaddöntőben csak nyögvenyelősen győzték le Szlovákiát, amelynek a második félidőben – Stoch és Vittek révén – esélye volt a nyerésre, ám Stekelenburg kapus parádéi nyomán elszálltak a vb-újonc reményei.
Brazília eleinte szenvedett, ám a második félidőben helyenként briliáns játékkal fektette két vállra az esélytelenebb Chilét. A mutatott teljesítmény alapján a holland-brazil összecsapás favoritja mindenképpen a dél-amerikai gárda, amelynek különösen a védelme mutatott imponáló magabiztosságot Chile együttese ellen. Ha Maicon és társai a negyeddöntőben is ilyen formában játszanak, úgy roppant nehéz dolga lesz ellenük Robbennek, Kuytnek és Van Persie-nek.
A vb meglepetéscsapata kétségtelenül Paraguay, amely történelme során először jutott be a negyeddöntőbe, rendkívül unalmas meccsen gyűrve le az utolsó állva maradt ázsiai válogatottat, a japánt. A dél-amerikaiak önfeledten ünnepelték a büntetőpárbajban kivívott diadalt, ám a legjobb nyolc között rájuk váró spanyol együttes ellen ugrásszerű javulásra lesz szükségük, ha nem akarnak csomagolni. Az ibériai rangadót a nyolcaddöntőben megérdemelten nyerte Spanyolország, még ha David Villa gólja lesgyanús helyzetből született is. A piros-kék mezesek sokkal támadóbb szellemben játszottak, ellenfelük csak a védekezésben tűnt ki. Ezt az is mutatja, hogy Portugália a vb-n játszott négy meccsén három alkalommal is gólképtelen maradt, nagy sztárja, Cristiano Ronaldo pedig inkább csak színészi alakításokkal hívta fel magára a figyelmet.
A negyedik párosításban Uruguay és Ghána csap össze. A dél-amerikai együttes négy meccsen eddig mindössze egy gólt kapott, miközben Suárez két meccsen három góllal terhelte meg az ellenfelek (Mexikó, Dél-Korea) hálóját, többnyire Forlán zseniális indításaiból. Ghána nemcsak a maga, de – mint az utolsó, még versenyben lévő afrikai együttes – az egész fekete kontinens becsületéért is küzd majd pénteken. Ebben pedig bízvást számíthat a johannesburgi Futballváros Stadion dél-afrikai szurkolóinak a buzdítására is.