A segítségre szoruló, többek között depresszióban szenvedő sportolók támogatására alapítványt hoz létre a Német Labdarúgó Szövetség (DFB).
Mindezt Theo Zwanziger, a szövetség elnöke jelentette be szerdán, utalva arra, hogy az alapítvány a tavaly novemberben súlyos depressziója miatt öngyilkosságot elkövető válogatott kapuvédő, Robert Enke nevét viseli majd. Az alapítvány létrehozásában részt vesz a Német Labdarúgó Liga és Enke anyaegyesülete, a Hannover 96 is.
A rendkívüli népszerűségnek örvendő, kiváló labdarúgó tragikus halála rádöbbentette a sportvilágot arra, hogy a futballban – és más sportágakban is – a sportolókkal szembeni bánásmódban, a rájuk való odafigyelésben gyökeres változtatásokra van szükség – jelentette ki Zwanziger. A DFB elnöke hangsúlyozta, hogy az eddigi tabutémákat – köztük a depressziót – sokkal nyíltabban kell megközelíteni.
A szövetség vezetője elmondta, hogy sportolói, illetve szurkolói körökből mind a mai napig megszámlálhatatlan mennyiségű levél, illetve e-mail üzenet érkezik, amelyek mind Robert Enke halálával foglalkoznak és nagyobb odafigyelést sürgetnek. Szavai szerint ez indította a szövetséget és a ligát arra, hogy a hannoveri egyesülettel összefogva a segítés szándékával alapítványt hozzon létre. A Robert Enke Alapítvány hivatalosan január közepén jön létre, és abban az alapítók megfelelő pénzösszeggel vesznek részt.
A tervek szerint mindenekelőtt azoknak a sportolóknak igyekeznek támogatást nyújtani, akik sporttevékenységük következtében különböző egészségügyi problémákkal – mindenekelőtt depresszióval – küszködnek. Továbbá – Robert Enke emlékére és kívánságára – az alapítvány külön figyelmet fordít a szívbeteg gyermekek támogatására.
Enkéről közvetlenül öngyilkossága után derült ki, hogy hét éve depresszióban szenvedett. A betegség még inkább elhatalmasodott rajta azt követően, hogy három évvel ezelőtt – szívbetegség következtében – elvesztette kétéves kislányát.
Theo Zwanziger elmondta azt is, hogy a Német Labdarúgó Szövetség saját munkájában is alapvető reformokat kíván végrehajtani az alapítvány által kitűzött célok megvalósításának segítése érdekében. Mindennek kapcsán első helyen az edző-, illetve menedzseroktatás ennek megfelelő reformját említette.
Végezetül Zwanziger megismételte mindazt, amit Robert Enke gyászszertartásán is mondott, nevezetesen, hogy a sport területén – akárcsak az élet más területein is – az eddiginél jóval több emberségre, illetve egymásra való odafigyelésre van szükség.