Yutaka Koike szemináriuma

DSCN8706.JPG

Az SKI-Hungary, a Shotokan Karate International magyarországi szervezete szemináriummal kezdte a 2010 évet. A meghívott szakember Yutaka Koike   V.DAN, aki jelenleg az olaszországi Triesztben oktat. Pörgő, szakszerű magyarázatokra építő, az életszerű küzdelem technikáit is figyelembe vevő foglalkozásain nem unatkoztak a különböző shotokan karate szervezetekhez tartozó résztvevők. Foglalkozott formagyakorlatok értelmezésével, hibajavítással, de nem hiányzott az önvédelem és a több támadó elleni védekezés sem. A Szarvason tartott edzés után készítettünk riportot vele.

– Járt-e már  Hazánkban?DSCN8695.JPG
– Igen,második alkalommal vagyok Magyarországon.

– Milyen szervező munka keretében érkezett ide?
– Évek óta Európában élek. Ausztriában és Svájcban kapcsolatba kerültem Kawasoe és Koga mesterekkel, s rajtuk keresztül ismerkedtem meg egy nemzetközi edzőtáborban Lovász György mesterrel, az SKI magyarországi vezetőjével, aki meghívott, tartsak edzéseket.

– Több magyarországi  szervezet tagjai vettek részt a szemináriumon. Figyelembe vette ezt az edzéstervezésnél, oktatásnál?
– Láttam apróbb különbségeket, de ezek nem jelentősek,s nem jelentettek problémát. Én is több szervezettel állok kapcsolatban, sőt, célom, hogy minél több szervezet tagjaival ismerkedjek meg,tudáscsere alapján.

DSCN8702.JPG– 37 évesen magas övfokozattal nagyon fiatal instruktor. Mint japán harcművésznek mennyire problémás európai lelkületű európai tanítványokat oktatni?
– Minden országban találunk saját, igen komoly múlttal rendelkező karate szervezeteket. Sok magas övfokozatú mesterrel rendelkeznek. Tíz éve érkeztem 3 danos mesterként, előtte elvégeztem a JKA és a JKS instruktor képzőjét. Újoncként, nyitott fiatalként  érkeztem,ismertem több európai harcművészt, s az európaiak úgy gondolták, hogy esélyt adnak egy fiatal japán sensei-nek. Az Ő segítségükkel ismertem meg az európai mentalítást, és én is sokkal nyitottabb lettem. Japánban a különböző szervezetek nem tartanak egymással kapcsolatot, mert önmagukban, külön-külön is nagyon erősek. De azért akad, amelyik nyitottabb, és ha megnézzük, mindig is a shotokan karate volt a legnagyobb szervezet Európában. Így van esély arra, hogy megmutassam másoknak is, mit tudok, s így kerültem Szarvasra is.DSCN8701.JPG

– Megbarátkozott-e az európai kultúrával?
– Még az instruktorképző előtt szerettem Európában lenni. Először ugyan angol nyelvterületben- USA, Ausztrália – gondolkodtam, de adódott egy lehetőség Svájcban. S most Olaszországban élek. Kedvelem az európai kultúrát, és természetesen a japán kultúrát is, de instruktorként Európát választottam.

– A technikák egy része emlékeztet a tradicionális jujutsu technikákra. Tudatosan használja, tanulta, vagy ez a felfogásból adódik?
– Akkor változtak meg bennem a dolgok, amikor abbahagytam a versenyzést. Előtte csak egy versenyző voltam. A versenyben a kata erős, szép és elegáns kellett, hogy legyen. A küzdelemben fontos a gyorsaság, erő, a távolságtartás DSCN8694.JPGés a harci szellem, a spirit. A versenyzés után fejlődnöm kellett. A dojokban az emberek szeretnék jól érezni magukat,edzeni, és fizikálisan és mentálisan erőssé válni. S így lesznek boldogabbak. A legtöbb karatéka nem versenyzik, és nem is akar foglalkozni vele, a gyerekek, azok még jobban. Itt is a fekete övesek nagy része idősebb, mint én és nem hiszem, hogy versenyezni akarnának. Sok oktató verseny centrikusan oktat. Fizikumot fejleszt, pedig a tanítványok heti három edzésre, ha el tudnak jönni. Én megtalálom a tradicionális karatéban azokat az érdekességeket, mint például az önvédelem. Ezért hasonlítanak bizonyos mozdulatok a tai-chira, a jujutsu-ra. Minél nyitottabb az ember, rájön, hogy ez mind egy, és egy kör lesz az egészből. Én a BUDO – t oktatom.

XLsport – Forrás: Gregor László