A diákolimpiákon való szereplések összesítését követően 34 tanintézményt jutalmazott a Magyar Diáksport Szövetség a 2008/2009-es eredmények alapján. Érdekesség, hogy ebbe a szűk körbe mindössze egy budapesti tanintézet, a Kölcsey Ferenc Gimnázium tudta beverekedni magát.
Miért éppen a Kölcsey Ferenc Gimnázium van legelől a fővárosban és mi a sikereik titka? -Erről kérdeztem Makk Katalin (képünkön) igazgatónőt.
– Jómagam tizenkét éve vezetem a nyolcszáz diákot 83 tanárral oktató gimnáziumot, a sporttal kapcsolatos előéletünk azonban jóval korábbi időkre nyúlik vissza. Az iskola mindenkori vezetésének törekvése volt már a nyolcvanas évek elejétől kezdve, hogy minél több élsportolót gyűjtsünk hallgatóink közé, akik jó példával járnak elől a tanulásban is. A korábbi idők előfutárai között említeném az úszó Gyarmati Andreát, a fiatalabbak közül a négy olimpiát megjárt gyorskorcsolyázó Egyed Krisztinát vagy éppen az olimpiai- és világbajnok kajakozó Kovács Katalint, akit egyébként személyesen is tanítottam. Jelenleg két egész és két fél sportosztályt működtetünk, ősszel megint teljes létszámú sportosztályt indítunk.
– Ezek a mindenkori legjobbak kovászként hatnak a többiekre is?
– Feltétlenül. Az évek során megtapasztaltam, hogy a sportban élenjáró fiatalok nem csak fizikailag erősebbek, de sokkal jobb a koncentráló képességük is. Ez elsősorban az év végi nagy hajrák, illetve az érettségire készülés idején válik szinte kézzelfoghatóvá.
– Ami az iskola képviseletét illeti, a derékhad is kitett magáért. Konkrétan a diákolimpiai vetélkedőkön, amelyek révén egyetlen budapestiként kerültek kategóriájukban a legjobb három közé. Mit kellett ezért tenniük? -Erre a kérdésre már Vajda Zsuzsanna, az intézmény vezető testnevelő tanára válaszolt.
– Közel nyolcszáz diákunk van, viszont ezt a hatalmas embertömeget folyamatosan mozgásban kell tartanunk, hogy lehetőleg minél több versenyen képviseltethessük a Kölcsey Ferenc Gimnáziumot – így a tanárnő. – Az eredményességet csak sok éves, szisztematikus munkával tudtuk elérni és a szintet tartani. Feltétlenül meg kell említenem két, tavaly nyugdíjba vonult kollegánkat, Ökrös Sándort és Somfai Csabát, akik nagyon sokat tettek a jelenlegi eredményekért is. Most egyébként Angyal Péter, Makai Sándor, Máté Ella, Molnár Barbara és jómagam alkotjuk a testnevelő tanári -ötöst-. Mindannyiunk öröme ez a szép helyezés.
– Mely sportágakban érdekeltek leginkább?
– A labdarúgás népszerűsége vitathatatlan. Úszásban erősek vagyunk, de a legtöbb pontot atlétikában hoztuk az elmúlt időszakban. Nagyon sok versenyen veszünk részt a mezeiktől a pályabajnokságokig. Arra pedig külön is büszkék vagyunk, hogy a Munkácsi Petra, Schmelcz Fanni, Vild Olívia, Vincze Dorina összetételű svédváltónk tartja a korosztályos országos rekordot.
– Milyenek a testnevelési foglalkozások feltételei?
– Nem panaszkodhatunk, hiszen van egy nagy termünk, ahol szabályos kosárlabda pálya is elfér. A kisebb teremben pedig a gimnasztikát és az erősítést végezzük. Az épület által U-alakban körülvett udvaron rekortánnal borított kézilabda pálya van, mellette két röplabda pálya található. A baj csak az, hogy a rekortán szinte folyamatos felújításra szorul, amire sajnos nincsen évenként legalább egymillió forintunk.
– Ha már szóba jött a főníciaiak találmánya, ezen a téren hogyan állnak?
– Amióta megszűnt a korábbi 1200 forintos tanévenkénti fejkvóta, nagyon szerények a lehetőségeink. Ezt előrebocsátva különösen jól jött a most elnyert 340 ezer forint, amelyből százhúszezret diákjaink versenyekre történő utaztatására, 220 ezret pedig sportszervásárlásra fordíthatunk.
– Feltehetően ebben a tanévben is szeretnének a díjazottak között lenni?
– Bár az értékelésben előttünk végzett nyíregyházi Vasvári Pál Gimnázium valamint a váci Boronkay György Szakközépiskola és Gimnázium tradicionálisan rendkívül erős diáksporttal rendelkezik, ennek ellenére is megcélozzuk az összesítésbeli első helyet! A tavaszi pontvadászat egyébként márciusban, a mezei futó viadalokkal kezdődik – fejezte be a beszélgetést Vajda Zsuzsanna tanárnő, aki sikeres maratonistaként igen gyakran fut a Városligetben tanítványaival együtt.
Fotó: JochaPress