Újabb közös edzőtáborozáson van túl a női felnőtt válogatott, melynek kapcsán ismét beszélgettünk Petrovics Mátyással.
Érdekelne, hogy mennyire nehezíti meg a csapatépítést az, hogy a csapat gerincét képező több játékos nincs itthon a közös edzőtáborozáson? A jelenleg behívott keret nagy részét utánpótlás játékosok, főleg ifi korúak alkotják. Ez nem csökkenti a válogatott értékét? Hiszen normál esetben a válogatott játékosok is végigjárják a ranglétrát, evvel értékes tapasztalatokat és küzdeni tudást szedve magukra. Nem nagy lépés ez?
Természetesen jobb lenne, ha minden alkalommal rendelkezésre állnának a légiósok is, de ez a helyzet, ezt kell elfogadni. A legideálisabb a központi felkészülés lenne, bízom benne, hogy az olimpiai kvalifikáció előtt ezt is sikerül megvalósítanunk majd.
Az egész magyar női vízilabdázásra az a jellemző, hogy nincsenek tiszta korosztályok, a felnőtt bajnokságban is túlnyomórészt utánpótláskorú játékosok szerepelnek. Ez természetesen nem ideális, és a ranglétra végigjárása rendkívül fontos lenne a fiatal pólósok fejlődése szempontjából is. De ez csak álom, így természetes, hogy egy megújuló felnőtt válogatott bő keretében is szép számmal található utánpótláskorú játékos.
Ez semmiképen sem csökkenti a válogatott értékét.
Hogy értékeled a három nap és az angolokkal lejátszott öt kétkapuzás eredményét? Találtál-e plussz stabil kerettagot vagy az eddig ismert játékosokból fog állni az idei kereted?
Az angol válogatott rengeteget fejlődött az elmúlt egy évben is. Remek edzőpartnernek bizonyultak, különösen a fentiek ismeretében. Nagyobb iramú mérkőzések voltak, mint a honi bajnokság jónéhány talákozóján és ez rendkívül fontos a nemzetközi ritmus felvételéhez. A csapat gericét továbbra is a Vb-n szerepelt játékosok nagy része alkotja majd.
Új stabil kerettagot még nem találtam a Világbajnokság óta, de néhány játékos különösen jó benyomást tett rám az elmúlt fél év során. Jancsó Patrícia és Csabai Dóra lehetnek azok, akikkel már komolyabban számolhatok majd idén, de a fiatalok közül Illés Anna és Kövér-Kis Réka is többször nagyon jól teljesített az edzéseken. A hiányposztokra is kezd kirajzolódni a lehetséges jelöltek személye, ilyen a balkezes Kisteleki Hanna, aki ha védkezésben eléri a megfelelő szintet, akkor helyet követelhet a csapatban magának. A kapusok közül Gyöngyössy Anikó mellett, Kasó Orsolya is egyre jobban teljesít, ez is bizakodásra adhat okot.
Azonban igazi értékmérőt majd a Világliga mérkőzés-sorozat adhat, hiszen ott derülhet ki, valójában kinek lehet esélye bekerülni az Eb csapatba, a stabil kerettagok mellé.
Tomaskovics Eszter sérülése mennyire befolyásolja a válogatott szereplését? Illetve Tóth Ildikó is sérüléssel küzd, ami tovább nehezítheti a center hiányt. Ifi játékosok fogják pótolni az űrt?
Tomaskovics Eszer válla folyamatosan rakoncátlankodik, ezért elképzelhető, hogy tavasszal műteni kell. Ha így lesz, akkor nyáron rá valószínűleg nem számíthatok, de hosszútávon igen és ez fontosabbnak tűnik. Az ő esetleges hiánya érzékenyen érintheti a válogatottat, ezért is fontos, hogy teljesen rendbe jöjjön.
Tóth Ildikó sérülése nem ilyen súlyos, ő folyamatosan a válogatott rendelkezésére áll. Brávik Fruzsina is visszatért műtétje után. Fizikálisan kell még utolérnie magát, ez pedig nem lesz gond a számára. A center posztján valóban nem dúskálunk jelöltekben, és sajnos az utánpótlás mezőnyben sincs olyan játékos, aki már bevethető lenne nemzetközi szinten.
Mik az idei tervek? Meddig próbálgatod a játékosokat és mikorra tervezed a konkrét keret meghatározását?
Az idei legfontosabb tervem, hogy kialakuljon az a szűkebb keret, akikkel már a jövő évi Vb-re és az utána következő olimpiai kvalifikációra készülhetünk.
Igazán próbálni játékosokat a nyári Világligában lesz még lehetőségem, utána már az év fő eseményére, az Eb-re koncentrálunk.
Így a Világliga keret még bővebb lehet, ezt az áprilisi edzések után jelölöm majd ki, az Eb keretet pedig a Világligát követően.