Bár sokan féltették, és féltik is Dél-Afrikát a jövő pénteken rajtoló futball-világbajnokság rendezésétől, úgy tűnik, az aggodalmak elcsendesednek, a várakozások úrrá lesznek. Általános beharangozó és az A-csoport!
A legdélebbi afrikai ország sokáig kimaradt a seregszemlékről, az 1930-as kezdetektől 1962-ig nem indult, azt követően pedig a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) tiltotta el a szerepléstől. Ennek oka az úgynevezett apartheid rendszer volt, melynek korszaka alatt az országban élő tízszázaléknyi fehér lakosság faji alapon szegregálta a kilencvenszázaléknyi feketét. Még olyan nyilvános helyeken, mint a parkokban is meghatározták, mely padokra ülhetnek feketék, s melyekre nem. A rendszer 91-ben kezdett összeomlani, a FIFA pedig feloldotta az eltiltást. Dél-Afrika így mindössze harmadik vb-szereplésére készül, és mégis, mily korán megadatott a házigazdát illető megtiszteltetés.
Nos, visszatérve az induló világbajnokságra: Afrika, mint kontinens először rendezheti meg a világversenyt, és már csupán ez a tény adott elég okot arra, hogy kétkedést szüljön sikerét illetően.
A legelső, komoly felmérő, a Konföderációs Kupa volt, melyet minden világbajnokságot megelőző évben megrendez a vb-házigazda. Csapatként remekül vizsgáztak, hiszen két rendkívül szoros meccset játszottak Brazíliával (0-1, 88.p.) és Spanyolországgal (2-3 h.u.), végül a negyedik helyen zárták a tornát. Rendezőként már nem volt ennyire kristályos a helyzet: a félházas találkozók, a vuvuzelák (kürtszerű nemzeti hangszer) tülkölése és az ebből adódó szokatlan, újszerű (talán kissé idegesítő is?!) hangulat némileg visszavetette az esemény megítélését. A terrorfenyegetések, az Afrikai Nemzetek Kupája előtt, a togói csapatbusz elleni merénylet, illetve a világesemény előtt néhány héttel még épülő repülőtéri úthálózat sem adtak túl sok okot az elégedettségre.
A helyzet azonban az, hogy az igazi futballrajongót semmi sem tántoríthatja vissza. Ezt bizonyítja, hogy a jegyek 97%-át már értékesítették, mely arányaiban felülmúlja a 2006-os rendező, Németország eredményeit az értékesítés eme szakaszában. Az afrikai ország varázsa, az ötletes stadionok (például a zebracsíkos Mbombela-stadion) és az általános felfokozottság azonban ezúttal is garantálják a teltházakat.
De most kicsit konkrétabban, kezdjük az A csoport (Dél-Afrika, Franciaország, Mexikó, Uruguay) elemzésével, melyről – hiába klisé – azt lehet megállapítani, hogy teljesen megjósolhatatlan. Papíron Franciaország és Uruguay a menők, ugyanakkor a házigazdának mindig jó esélyei vannak a továbbjutásra. Ezen logika mentén talán Mexikó lóg ki a sorból, de ki merné Mexikót egyértelműen leírni?!
Dél-Afrikában sokan vb-győzelmet várnak a Bafana-Bafanatól, („A Fiúk”) mely talán túlzott elvárás. Játékstílusukat a brazil szövetségi kapitány, Carlos Alberto Pareira formálja, az előzetesek alapján, sikerrel. A riválisok közül Franciaország olyan, mint egy hullámvasút, hiszen a legutóbbi vb-n döntős volt, a 2008-as Európa-bajnokságon azonban alaposan leszerepelt és kiesett csoportjából. A hullámlovas szerepében Raymond Domenech kapitány tetszeleg, kinek népszerűsége nem verdesi az eget, az újságírók pedig minden alkalmat felhasználnak arra, hogy élesen kritizálják. Állítólagos makacsságából engedni látszik, hiszen áttért a 4-4-2-es taktikáról a 4-3-3-ra, mely megfelelőbbnek tűnik a keret erényeiből kiindulva. Uruguayt a csoport esélyesének is nevezhetjük, veszedelmes támadói miatt. Mexikó ereje szintúgy a hamisítatlan támadójátékban lakozik, melynek eredményességét a fiatal, sikeréhes kerettagok (Giovani Dos Santos, Carlos Vela) határozhatják meg. Emellett nevekben masszív védelmet vonultatnak fel. (Salcido, Rodriguez, Marquez, Osorio)
Dél-Afrika
Kulcsjátékosok: Matthew Booth (Mamelodi Sundowns), Steven Pienaar (Everton), Katlego Mphela (Mamelodi Sundowns)
Formáció: 4-2-3-1
Felkészülés: Kolumbia (2-1), Guatemala (5-0)
Franciaország
Kulcsjátékosok: Jeremy Toulalan (Lyon), Franck Ribéry, (Bayern) Nicolas Anelka (Chelsea)
Formáció: 4-3-3
Felkészülés: Costa Rica (2-1), Tunézia (1-1)
Mexikó
Kulcsjátékosok: Rafael Marquez (Barcelona), Andrés Guardado (Deportivo), Carlos Vela (Arsenal)
Formáció: 4-3-3
Felkészülés: Hollandia (1-2), Gambia (5-1)
Uruguay
Kulcsjátékosok: Diego Forlan (Atletico Madrid), Luis Suarez (Ajax), Edinson Cavani (Palermo)
Formáció: 3-4-1-2
Felkészülés: Svájc (3-1), Izrael (4-1)