Kajak-kenu: Kovács Kati harmincszoros világbajnok lehet.

image

Küszöbön áll a kajakkirálynő újabb csúcsdöntése, hiszen Kovács Katalint egyetlen győzelem választja el harmincadik világbajnoki aranyérmétől. Az aranylány szerint a magyar nők akár az összes vb-címet elhozhatják.

" Annyi a teendő, hogy nem is gondolok az olimpiára, csak a vb-re " – avatta be húzós mindennapjaiba rajongóit a kajakblogon Kovács Katalin, aki Szegeden újabb sportági csúcsot ostromol: a Maty-éren megszerezheti harmincadik világbajnoki címét és még néhányat, ugyanis a júniusi Európa-bajnokságon elért három aranyából kiindulva több számban is abszolút favorit. Szegeden négyszer ül hajóba: az olimpiai számok közül 500 méteres párosban Csipes Tamarával, ugyanezen a távon négyesben Szabó Gabriellával, Kozák Danutával és Benedek Dalmával alkot csapatot, a két nem olimpiai számban, 200 méteres párosban Kozák, míg a négyszer 200-as egyes váltóban Kozák mellett Paksy Tímea és Vad Ninetta lesz a váltó tagja.

El sem tudta képzelni, hogy nem Janiccsal indul.

„Úgy érzem, a kilenc női számból akár mind a kilencet megnyerhetjük, de a dobogóra biztos, hogy valamennyi magyar hajó kajakosa felállhat. Látom, hogy mindenki nagyon készül” – írta a blogon a válogatottról.

A szegedi vb-n ráadásul olimpiai indulási jogot is lehet szerezni, ezért az idei kiemelten fontos verseny lesz. A vb-n szerzett kvalifikáció azonban hajót és nemzetet illet, nem pedig versenyzőt, vagyis elképzelhető, hogy nem az indul az olimpián, aki a kvótát kiharcolta. Speciel még Kovács sem tudja, hogy Londonban kivel és melyik számban áll majd rajthoz.

„Ha egy éve azt mondja valaki, hogy nem Janics Natasával megyek párost a szegedi vb-n, biztosan kinevettem volna. Ő azonban szeptemberre babát vár, így most Csipes Tamarával indulok. Lehetetlen megmondani, hogy jövőre ki melyik számban indul. Egyelőre az a legfontosabb, hogy a vb-n minden jól alakuljon” – fogalmazott.

Tíz éremnél is többet akar a kapitány

                           
A magyar válogatott egyetlen kivétellel egészséges, a 48 tagú csapat Vajda Attila megfázását leszámítva zavartalanul készül a Maty-éri vb-re.

„A finomhangolást végezzük. Egyelőre még nem együtt, egy helyszínen készül a csapat, hiszen vannak, akik Szegeden, mások Szolnokon vagy éppen Budapesten edzenek” – nyilatkozta Storcz Botond szövetségi kapitány a szövetség honlapján.

A magyar válogatott tagjai csak a világbajnokság előtti napon, augusztus 16-án költöznek egy mórahalmi szállodába. Storcz választása azért esett a Maty-értől néhány kilométerre fekvő településre, mert így a szegedi nyüzsgéstől távol, nyugodt körülmények között lakhatnak a versenyzők.

„Nem változott a célkitűzés, szeretném, ha tíz éremnél többet nyernénk. Mégsem ez, hanem az olimpiai kvóták megszerzése az elsődleges feladat” – tette hozzá a szövetségi kapitány.

Szegeden fokozódik a nemzetközi helyzet

A londoni olimpiára összesen 248 (158 férfi, 88 nő és 2 szabadkártyás) kajak-kenus szerezhet kvótát; a szegedi vb-n 176 kvalifikáció talál gazdára. A magyar válogatott ideális esetben 18 kvótát gyűjthet, egy országból ugyanis nyolc férfi, hat női kajakos és négy kenus indulhat az ötkarikás versenyen. A japánok, a törökök és a brazilok már Szegeden edzenek, a vb-t pedig soha nem látott érdeklődés övezi: 94 ország nevezett, több mint 1300 sportoló ül hajóba.

Egy hét, és kezdődik a szegedi olimpiai kvalifikációs világbajnokság. A legutóbbi két világbajnokságon győztes női kajak négyes tagjai Szolnokon edzőtáboroznak. Idén új formáció képviseli színeinket, és próbálja megvédeni a világbajnoki címet, egy évvel az olimpia előtt. A Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin és Benedek Dalma alkotta kvartett, a többi egységgel egyetemben, az utolsó simításokat végzi.

Csend és béke honol Szolnokon. Csak a gyúrópad sistereg: a délelőtti edzés után elkél a lazítás, Klenyán Tamás dolgozik is becsülettel a hatalmas izomkötegeken, de akad még egy-két hajó a vízen is. Amíg Szabó Gabriella és Kozák Danuta relaxál (később Dombvári Bence is csatlakozik), Kökény Roland és Dombi Rudolf még szeli a habokat, és Csipes Tamarára is vár egy kis munka.

Őt Kovács Katalin filmezi a motorosból, nemrég azonban még ő is hajóban ült, merthogy a négyes az utolsó simításokat végzi a jövő szerdán kezdődő világbajnokságra. Ha erre gondol az ember, hajlamos azt hinni, csak vihar vagy inkább bevetés előtti a szolnoki csönd, Szabó Gabriella szavai pedig megerősíteni látszanak a megérzésünket:

„Úgy tapasztalom, most már feszültebb vagyok, mint korábban, azt várom, hogy becsorogjunk a rajtgépbe, és csináljuk meg, amire egész évben készültünk. Jó lenne már tudni, mit ér mindez a nemzetközi mezőnyben, igazán éles körülmények között."

És hogy most hogyan állnak? A háromszoros világbajnok vezérevezős szerint hullámzó az egység teljesítménye, van, amikor elkapják a fonalat, máskor lassabban rázódnak össze, de a végére általában összeáll a Szabó, Kozák, Kovács, Benedek Dalma alkotta egység.

Az MTK hatszoros vb-első kajakosát a 2006-os emlékekről is faggatjuk kicsit, és érthetően szívesen emlékszik vissza a legutóbbi szegedi világbajnokságra, amelyen ötszáz és ezer egyesben is győzött, és az összes többi női számot magyar kajakos nyerte meg.

„Remekül sikerült az az év, de most más dolgokra kell figyelnem, hiszen a négyes teljesen más jellegű feladatot jelent, viszont a szegedi hangulatot nagyon várom már. Nem csak a versenyen, de a futamok előtt is jobban odafigyel ránk az ország, és ez mindig remek érzés" – mondja Benedek Dalma, aki a négyessel jövő péntek délután, valamivel háromnegyed öt előtt száll vízre a döntőben a több mint húszezer férőhelyesre kibővített szegedi lelátó előtt.

Benedekkel ellentétben Szabó Gabriella még sosem versenyzett Szegeden világbajnokságon, viszont elmondása szerint ez csak még jobban inspirálja: „Kétezer-hatban szurkolóként vettem részt a világbajnokságon, és akkor megfogadtam, addig kajakozom, amíg én is átélhetem mindezt. Egy olimpiai kvalifikációs vébénél nincs is jobb lehetőség erre."

Addig azonban még vár néhány nap a kis csapatra Szolnokon, ahol mindannyian szívesen készülnek, pláne most, hogy már nincsenek sokan a vízen.

„Többek közt az a jó Szolnokon, hogy bármikor tudunk pályát is menni, szeretek itt edzeni. A múlt héten kicsit még zsúfolt volt a víz, de most már bőven van hely mindenkinek" – mondta a kétszeres olimpiai bajnok Kovács Katalin, akinek 2006-ban hat szám döntője után is aranyérmet akasztottak a nyakába – az idén négy egységben érdekelt.

Tizenöt férfi és két női magyar kenus száll vízre augusztus 17. és 21. között a szegedi MOL kajak-kenu világbajnokságon. Az olimpiai bajnok Vajda Attila sajnos betegséggel küzd.

Vasárnap még arról szóltak a hírek, hogy a magyar válogatott minden tagja egészségesen készül az olimpiai kvalifikációs világbajnokságra. Sajnos azóta változott a helyzet, Vajda Attila ugyanis megbetegedett. Peking olimpiai bajnoka tavaly Poznanban egy őrülten kiélezett verseny végén ezüstérmet szerzett – az üzbégek kétszeres világbajnoka, Vadim Menkov 20 centi előnnyel ért célba -, idén pedig nagyon szeretne hazai közönség előtt világbajnoki aranyérmet nyerni.

Vajda Attila ezúttal nem is bízná a döntést a C-1 1000 méter utolsó pillanataira, éppen ezért edzőjével, Vécsi Viktorral a világbajnokságot megelőző utolsó hetekben nagy hangsúlyt fektettek a taktikára, no és a gyorsító munkára.
„Ha a formámat vesszük, aránylag jól vagyok, és elégedett is lehetnék az edzéseredményekkel. Ami baj, hogy kedden megfáztam, fáj a tüdőm és köhögök, most várom az orvost, aki ad valami injekciót, hogy a vb-rajtra rendbe jöjjek. Nem vagyok feldobva, így nem is beszélnék arról, hogy mit várok magamtól a világbajnokságon. Egyszerűen csak szeretnék meggyógyulni, pillanatnyilag most ez is elég nagy feladatnak tűnik” – nyilatkozta Vajda Attila a szeged2011.hu oldalnak.

Nézzük, mire lehet képes az augusztus 17. és 21. közötti MOL világbajnokság többi magyar kenusa!

A másik két olimpiai számban szenzációs lenne az éremszerzés, így elsősorban a kvóta bezsebelésén van a fő hangsúly.
A C-1 200 méteren induló Bozsik Attilának, valamint a C-2 1000 méteren szereplő Széles Gábor, Nagy Péter kettősnek is a legjobb hét között kell zárni, ha londoni helyre pályáznak. C-1 200 méteren 5, míg C-2 1000 méteren négy előfutamot rendeznek, vagyis mindkét számban meglehetősen nagy létszámúnak mondható a mezőny.

„Ez az évem egész jól alakul, így bizakodó vagyok, ráadásul az elmúlt hetekben sikerült jó pályákat mennem, így reménykedem benne, hogy meglesz a kvóta – mondta Bozsik Attila.
– Egy ideje már Szegeden edzünk Lantos Ádámmal és egy kajakos sráccal, Boros Zoltánnal, aki segít a felkészülésben. Szokjuk a pályát, de a versenyláz még nem kapott el. Talán majd jövő héten, akkor beindul a para…”

A nem olimpiai számok közül C-1 500 méteren egy újonc, a még ifjúsági korú Korisánszky Dávid képviseli a színeinket, párosban bátyja, Korisánszky Péter, valamint a kétszeres olimpiai bronzérmes Kozmann György térdel majd össze. Utóbbi versenyző majd két esztendős kihagyás után tért vissza, s szerzett magának helyet a világbajnoki csapatban.

„Egyelőre még nem érzem a világbajnokság hangulatát, hiszen szinte az utolsó pillanatig Csepelen készültünk – mondja Kozmann György.
– A párommal, Korisánszky Péterrel közel egy hónapja edzünk együtt, és ez idő alatt technikailag jól összecsiszolódtunk, most már csak fejben kell a versenyre ráhangolódnunk. Hogy mire számítunk a világbajnokságon? Szerintem a második helytől a kilencedikig bárhol végezhetünk, ez az ötszáz méter annyira rövid, hogy egyetlen hiba is megpecsételheti a sorsunkat. Igyekszünk tökéletes futamokat produkálni.”

C-4 1000 méteren a belgrádi Európa-bajnokságon Tóth Mártonnal és Mike Róberttel aranyérmet szerző Sáfrán testvérek ezúttal két fiatal versenyzővel, Németh Szabolccsal és Vasbányai Henrikkel szállnak harcba az érmekért, míg 5000 méteren a szerb fővárosban ötödik helyen záró Varga Dávid küzd meg a világ legjobbjaival.

A sprintszámokban az egyesben rajtoló Bozsik Attila mellett párosban a Horváth Gábor, Foltán László kettős áll rajthoz. Nem mellesleg ők hárman adják a 4×200 méteres váltó alapját, melléjük a szintén világbajnoki újonc, Lantos Ádám szerzett helyet a csapatban. Két évvel ezelőtt ez a trió Vajda Attilával kiegészülve lett világbajnoki ezüstérmes, az idén azonban kőkeményen meg kell küzdeni a dobogóra kerülésért, ám a versenyzők szerint van reális esély az éremszerzésre.

A női kenus mezőny egyelőre még nagyon ismeretlen terület mindenki számára, de nagy bravúr lenne, ha Takács Kincső egyesben, vagyis Baravics Gyöngyvérrel párosban dobogóra tudna állni ezen a világbajnokságon.

A kenu szakág magyar indulói:

Férfiak
C-1.
200 m (1-7. hely ad olimpiai kvótát): Bozsik Attila.
500 m: Korisánszky Dávid.
1000 m (1-7. hely ad olimpiai kvótát, ill. 1-6. hely, ha angol versenyző a férfi kenu szakág 3 száma közül egyikben sem szerez kvótát): Vajda Attila.
5000 m: Varga Dávid.

C-2.
200 m: Horváth Gábor, Foltán László.
500 m: Kozmann György, Korisánszky Péter.

C-4.
1000 m: Sáfrán Mátyás, Sáfrán Mihály, Vasbányai Henrik, Németh Szabolcs.

Váltó 4×200 m: Bozsik Attila, Horváth Gábor, Foltán László, Lantos Ádám

Nők

C-1. 200 m: Takács Kincső.
C-2. 500 m: Takács Kincső, Baravics Gyöngyvér

Forrás: www.mob.hu

XLsport.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.