2011. június 14.-én 11 órakor került sor az év legmeghatóbb sport ünnepségére, ahol a legnagyobb olimpiai sport ikonokat ünnepeltük a budapesti Városmajori Garden Cafe and Lounge Étteremben.
Az 1956-os híres Melburne-i Olimpia 55. évfordulója alkalmából gyűltek össze a Magyar Torna Szövetség ( MTASZ) Női Kéziszer Csapat tagjai, akik megszerezték Magyarországnak az aranyérmet. Az esemény azért volt kivételes, mert ugyan tartották egymással a kapcsolatot a Hölgyek, de így együtt azóta se találkoztak. Szem nem maradt szárazon ezen a napon.
Név szerint, akik jelen voltak:
-Keleti Ágnes
A jelenleg Élő legsikeresebb Magyar Sportoló, Ötszörös Olimpiai bajnok, Négyszeres Világbajnok, a Nemzet Sportolója. Egyszer csapatban, négyszer egyéniben lett első. 90. évét betöltötte, de sok fiatal megirigyelheti egészségét, fittségét, szépségét. Az USA-ban beválasztották a Halhatatlan tornászok közé. Először Ausztráliába, majd Izraelbe telepedett le az Olimpiát követően, ahol főiskolai tanár és edző volt, valamint Ő honosította meg odakint a sportágat, jelenleg is Tel Avivban él. Két fia van: Daniel és Rafael. Utóbbi elkísérte Édesanyját a mai ünnepségre.
-Bodó Andrea
Az Olimpiai után az USA-ba telepedett le. 1960-ban a Berkeley Egyetemen testnevelőtanári- és pszichológusi diplomát szerzett. Tagja lett az Amerikai Torna Szövetségnek, majd 1984-től a Nemzetközi Torna Szövetség Ritmikus Sportgimnasztika Bizottságának.
-Kertész Alíz
A Testnevelési Főiskolán1960-ban tanári, 1967-ben torna szakedzői, 1974-ben torna mesteredzői oklevelet szerzett. Visszavonulása után a Központi Sport- és Ifjúsági SE, majd a Budapesti Vasas edzője, 1981-től 1982-ig a magyar női tornász válogatott szövetségi kapitánya volt, 1982-től az ELTE testnevelőtanára volt. 1988-ban vonult nyugállományba, azóta kondíciótornák szervezésével foglalkozik.
-Tass Olga
1954-ben a Római Világbajnokságon kéziszer csapatban arany-, összetett csapatban ezüstérmet nyert.
Az 1954. évi Budapesti Főiskolai Világbajnokságon kilenc számban – köztük hat egyéni számban – nyert érmet. Négy olimpián vett részt, ahol összesen hat érmet, egy arany-, három ezüst, és két
bronzérmet szerzett.
-Köteles Erzsébet
Sportolóként három olimpián szerepelt (1948, 1952, 1956). Ezeken egy arany és három ezüstérmet szerzett. Helsinkiben talajon negyedik volt. Világbajnokságon ugyancsak csapatban végzett első helyen. Egyéniben többször nyert főiskolai világbajnokságon aranyérmet. 1950-től dolgozott edzőként is.
Sajnos a Csapat 6. tagja Korondi Margit, alias Gréti, sajnos nem tudott eljönni személyesen a találkozóra, mert betegsége nem engedte ideutazását. Gréti az Egyesült Államokban él, de a mai modern technikának hála, Skype segítségével mégis jelen volt a nevezetes eseményen.
-Korondi Margit
Az 1952-es és az 1956-os Olimpiákon a bajnoki címeken kívül még két ezüst- és négy bronzérmet szerzett. 1956-ban kivándorolt az USA-ba, ahol több városban tornaiskolát nyitott.
A találkozó szervezője és ötletadója Kurucz Zsuzsanna Davis, aki egyenesen Los Angelesből érkezett hozzánk.
Zsuzsanna erőt, energiát, időt nem kímélve szervezte meg ezt a kis ünnepséget.
A bajnok Hölgyek jelentős része régóta külföldön él, ezért sem volt egyszerű összehozni ezt a találkozót.
Tegnapi napon a Sándor Palotába a Csapat tagjai megkapták Schmitt Pál Köztársasági Elnöktől a Magyar Köztársasági Érdemrendet, ma pedig a Magyar Torna Szövetség elnökétől Dr. Magyar Zoltántól vehették át a Magyar Tornasportért Díjat.
A köszöntők után megnézhettünk kivetítőn egy összeállítást a volt TeleSport magazinból. Az archív felvételt a Testnevelési Főiskolától kapta a MATSZ.
Az felvételt mindenki könnyes szemmel, meghatódva nézte végig, majd a bajnokok élménybeszámolót tartottak.
Keleti Ági gyakorlatait a lendület, tánc, és szépség jellemezte.
Ágnes 90 évéhez képest fantasztikus egészségnek örvend, egyedüli problémája, hogy kicsit nagyot hall, ezért amikor a mikrofon a kezébe került, azzal kezdte a mondandóját, hogy sajnos egy szót se értett az előbb nyilatkozó csapattársaitól, de reméli hogy nem mondtak rosszat róla. Erre nagy nevetés tört ki. Az Élete volt a torna, és a művészet ragadta meg ebben a sportágban.
A gyakorlatra így emlékeztek:
A csapat szalag gyakorlatánál öten piros-fehér-zöld színű szalagot használtak, de mivel Tass Olgi elhagyta a nagy izgalomba a szalagját, ezért az ő szalagja egy gyönyörű szivárványszínű volt. A siker elmaradhatatlan volt, ahogy a hat gyönyörű Hölgy, fehér ruhában előadta a versenyszámát. Fülöp herceg kérésére a gyakorlatot ismét elő kellett adniuk, amit örömmel tettek a „Lányok”.
A Magyarországi 56-os események miatt azonban mindenki aggódott. Bár sokan sajnos elvesztették családtagjaikat, a Hölgyek azonban örömmel, és szívből tornáztak. Csapatversenynél az országunk testkultúráját képviselték, és ebben az években Magyarország diktálta a sportágat. Ők úgy fogalmaztak, hogy MagyarországNAK nyerték a díjat, reményt keltve vele az országnak, hogy lesz szabadabb élet.
Az eseményen Skype-on kapcsolatba léptek Nagy Mártával is, aki a csapat tartalékosa volt. Ő sajnos lesérült az Olimpián, de a többiek teljes csapattársként tekintenek rá a mai napig.
Az első Skype kapcsolat után került sor a már említett díjátadásra, amit Dr. Magyar Zoltán adott át a MATSZ nevében.
A díjátadást követően Skype-on sikerült elérni a hatodik bajnokot, Korondi Margitot, akinek a díjat Kurucz Zsuzsanna Davis vett át, és viszi haza neki. Az USA-ban élő bajnoknő a mai napig annyira ad magára, hogy az ünneplésre való tisztelete jeléül az éjszaka közepén (időeltolódás miatt) is kisminkelve, fitten, üdén jelent meg a nagyközönség előtt. A csapattársak könnyes szemmel beszélgettek Grétivel, és sajnálták, hogy nem lehet jelen.
Az eseményt egy állófogadásos ebéd zárta, ahol az Ünnepelt Hölgyek szabadon beszélgethettek egymással.
Köszönetet szeretnénk mondani a meghívásért, és büszkék vagyunk, hogy jelen lehettünk ezen a nevezetes eseményen.
A fotókat készítette: Kútvölgyi Bea- XLSport
A beszámolót írta: Gábriel Ágnes- XLSport