Öt éve dolgozik a Puskás Akadémián. Mindent tud a műhelyről, és mindenkit ismer. Kézenfekvő volt: Horváth Péter pótolhatja ifjabb Tajti Józsefet a felcsúti intézmény szakmai igazgatói posztján. Szerinte a sok váltás ellenére folyamatosan fejlődik az akadémia.
Nagy-Pál Tamás • A Puskás Akadémia nemrég hivatalos honlapján jelentette be, hogy meglepetésre távozik szakmai igazgatója, ifjabb Tajti József. Egyelőre még senki nem erősítette meg, de a hírek szerint azért, mert Barcelonába megy a fia, Mátyás után, aki egy éve a katalán utánpótlásban folytatja a felkészülését..
Utódja Horváth Péter lett, aki már öt éve dolgozik a felcsúti akadémián. Edzői pályafutását az Egyesült Államokban kezdte, ahol kisebb klubok legfiatalabb korosztályaival foglalkozott. „A tengerentúlon egészen más a kultúra és a rendszer. Lehet tanulni az amerikaiaktól, főleg hogy pozitívan közelítenek meg mindent. Kommunikációval oldják fel a gátlásokat, és az erőnléti szakembereik is igen jók. Versenyző típusok, minden áron, minden helyzetben szeretnék megmutatni a legjobb oldalukat.”
Tizenkét évvel ezelőtt hazatért. Először az MTK, majd az Újpest utánpótlásában dolgozott, a lila-fehér klubban később a felnőtt csapat pályaedzője lett. 2008 nyarán a Vasas utánpótlásának egyik szakmai vezetőjeként dolgozott, mígnem Felcsútra hívták. Előbb az U19-es korosztályhoz, hogy aztán Benczés Miklóst segítse az első csapat kispadján.
„Viszonylag váratlanul ért a felkérés, mert nem számítottam rá, hogy Tajti Józsi elmegy. Viszont olyan szempontból kézenfekvő megoldás lehetek, hogy öt éve itt vagyok, tudok mindent az akadémiáról, ismerek mindenkit. Tisztában vagyok vele, hogy mivel jár a poszt. Azonnal igent mondtam, mert rendkívüli megtiszteltetés. Úgy vagyok vele: ha felkértek, biztosak benne, hogy meg tudom oldani a feladatot.”
Tajti örökébe lépni nem lesz egyszerű, hiszen az akadémia legsikeresebb szezonján van túl – már ha az eredményeket vesszük alapul. „Hosszú folyamat részeként alakult így. Ne felejtsük el, hogy nem proficsapatról beszélünk, vagyis egyáltalán nem a bajnoki címek megszerzése, hanem a tehetséggondozás a legfontosabb feladata. Olyan játékosoknak kell innen kikerülniük, akik viszik a műhely hírnevét azzal, hogy a legmagasabb szinten is helyt állnak. Az más kérdés, hogy a képzési folyamat jó eredményekkel is együtt járhat.”
De vajon mi a cél: ezek a fiatalok külföldön vagy az NB I-ben mutassák meg magukat? „Érdekes kérdés. Az elsődleges célunk inkább az, hogy itt mutatkozzanak be, és próbáljanak a magyar bajnokságban meghatározóvá válni. De közben tudjuk, hogy a mai játékosokat bőven csábítják mindenféle ígérettel külföldre. Mi azért megpróbáljuk itt tartani őket.”
Tajti távozása után a mifocink.com szedte össze, hogy az elmúlt nyolc évben ez volt a hetedik váltás a szakmai igazgatói poszton – és így bizony nem lehet egyszerű egyetlen, tudatos koncepciót végigvinni.
„Úgy gondolom, az akadémia folyamatos fejlődésen ment át az elmúlt években, mindenki, aki itt dolgozott, hozzátett. Mindenki igyekezett a legjobb tudása szerint végezni a munkáját. Ha pozitívan közelítjük meg, akkor mindenből tudunk tanulni. Viszont én elsősorban nem a múltra, hanem a jövőre koncentrálok. Változtatni jelen pillanatban semmin nem szeretnék. Kialakult az átlátható és tiszta folyamat, melyben mindenki tudja a feladatát. Ha minden zökkenőmentesen megy, akkor lehet arról szó, hogy megnézzem: mely területhez mit adhatunk még hozzá a fejlődés érdekében.”
Horváth megbízott szakmai igazgatóként kezdi meg a munkát, de mint mondta: semmit nem számít, hogy kinevezése még nem végleges. „Mindent beleadok, és csak erre a feladatra koncentrálok. Aztán később közösen eldöntjük, hogy folytathatom-e.”