Késely Ajna a 800 m gyorson is aranyérmes lett, mögötte másodiknak Barócsai Petra ért célba, Márton Richárd megszerezte a harmadik bronzérmét. És ami addig történt… Fiataljaink értékes (rész)eredményeket produkáltak a délelőtti programban. A cselgáncsozó Tamási Szandra tovább is ment annál: vereség után két, különlegesen bravúros győzelemmel megszerezte a bronzérmet. Az atléták közül Bak Bálint Krisztián remek egyéni csúccsal döntőbe jutott 110 gáton. Az eredményekről folyamatosan beszámolunk.
Munkatársainktól • A második versenynapra teljessé vált a tbiliszi nagyüzem. A magyar fiatalok hat egyéni sportágban voltak érdekeltek, de vívtak mékőzést kézi- és kosárlabdában is.
ÚSZÁS
Újabb aranydélután
Márton Richárd a jelek szerint megszerette a dobogó harmadik fokát. Az első versenynapon 200 m gyorson és a 4×100 m gyorsváltó tagjaként is harmadik helyen zárt Tbilisziben, és a második nap sem telhetett el bronzérem nélkül. A Budafóka versenyzője a másodikként jutott a 400 m gyors fináléjába, s bár ott javított a délelőtti időeredményén, a helyezésén összességében rontott egyet, így ismét bronzérem került a nyakába.
„Kicsit jobbra számítottam, szerettem volna első vagy második lenni, azonban néhány tizeddel kikaptam. Szomorú vagyok, de valahol boldog is, hogy dobogóra állhattam” – fogalmazott a mob.hu-nak. A rutintalanságából fakadóan nem jó taktikát választott: lassan kezdett, és a táv első felében összeszedett hátrányt nem tudta ledolgozni. Hozzátette, hogy a nyitott medence és a hőség leszívta az erejét, bár azt is elismerte, hogy a riválisoknak ugyanazokkal a körülményekkel kellett megküzdeniük.
Ahogyan Márton-bronz, úgy Késely-arany nélkül sem múlhat el a nap.
A Kőbánya SC úszója a 800 m gyorson eleve is esélyesnek számított, és az első napon aranyának a lendületével ismét a dobogó legfelső fokára állhatott (8:44,72). A vetélytársak a közelébe sem kerültek, de öröm, hogy a második helyen szintén magyar, Barócsai Petra zárt (8:46,99).
„Úgy álltunk oda az edzőmmel, hogy jól odaharapunk nekik, ami sikerült. Nagy időt úsztam, nagyon örülök neki” – mondta Ajna a mob.hu-nak. Elárulta: voltak holtpontok, ráadásul éppen 550-nél, amikor igazán bele akart erősíteni. Ezt követően két erősebb százat tervezett, az utolsó ötvenen pedig mindent bele akart adni. Utólag örömmel állapította meg, hogy a taktika bevált.
A többiek közül Milák Kristóf 100 m pillangón negyedik (54,58), Ilyés Laura pedig 100 m háton a hatodik lett (1:04,85).
Ígéretes délelőtt
Remekül folytatták a szereplésüket a délelőtti programban a magyar úszók.
A hétfőn 200 m pillangón aranyérmes Késely Ajna a második helyen jutott a középdöntőbe 100 m gyorson (Kurdi Zsófia viszont kiesett, 19. lett). Szintén második idővel finalista Márton Richárd 400 m gyorson, és hetedikként ugyancsak helyet kap a legjobb nyolc között Lakatos Dávid. Végh István magabiztosan, a negyedik pozícióban került a középfutamba 50 m gyorson.
A délelőtt csattanóját a Ilyés Vanda, Labán Eszter, Holló Balázs, Marta Márton összeállítású 4×100-as mixed vegyes váltó tartogatta, amely a legjobb idővel jutott a döntőbe.
Az első nap négy érme változatlanul beszédtéma. Az érdekessége az, hogy aranyat szerző Késely Ajna csak egyrészt boldog: „Még most sem hiszem el, hogy sikerült nyernem, kicsit meg is hatódtam. Utána azonnal átfutott rajtam, mennyit dolgoztam ezért a sikerért” – mondta a mob.hu-nak. Ugyanakkor kifejtette, hogy az idejével egyáltalán nem elégedett, és azzal sem, hogy az első ötvenet a tervezettnél gyorsabban úszta, és azt belülről nem érezte. Sokat kell még tanulnia ahhoz, hogy az erejét optimálisan be tudja osztani kétszázon – tette hozzá önkritikusan.
Hasonlóan vélekedik a saját szerepléséről Pavuk Tira, aki atlétikában, a 2000 méteres akadályfutásban nyert bronzot: „A helyezésemmel elégedett vagyok, az időmmel viszont nem”.
CSELGÁNCS
A dzsúdósok versenyén a leányok 44 kilós súlycsoportjában a brit Olivia Piechota 2 perc 20 másodperc alatt, ipponnal verte Tamási Szandrát a negyeddöntőben. A magyar versenyző a vigaszágon folytathatta. A szlovén Ljudmila Merčnik ellen két intésnyi hátrányban volt, amikor húsz másodperccel a vége előtt vazari értékű dobással fordított. Így a Közgép-Ceglédi VSE nemrég Pakson Európa Kupát nyert versenyzője bronzmérkőzést vívhatott. Az ellenfele a francia Mélanie Vieu volt.
És Szandra – szinte hihetetlen módon – megismételte vigaszágon bemutatott bravúrját. Már megint két intés terhét cipelte, de előremenekült, és az óra 2 perc 48 másodpercet mutatott, amikor ipponnal megdobta a franciát.
Megszerezte a sportág első, a magyar csapat ötödik érmét az EYOF-on.
Pongrácz Bence az első mérkőzését megnyerte az 55 kg-ban, az örmény Arutyun Hodzsojant verte két intéssel, a nyolcaddöntőben viszont 1 perc 35 másodperc alatt ipponnal kikapott a portugál Fransisco Mendestől.
Miután azonban a portugál is vereséget szenvedett, ugyancsak ipponnal, a török Uğurcan Zehirtől, Bence nem került vigaszágra.
SZERTORNA
A Boncsér Krisztián, Csorvási Soma, Kiss Balázs alkotta együttes teljesítette a szakvezetés minimális elvárását: a tízedik helyen végzett a csapatversenyben. 158,250 pontot gyűjtött, a mögötte végzőket jócskán megelőzte, az előtte állóktól alig maradtak el.
Boncsér szerint ha nem rontanak talajon, akkor akár a hatodik-hetedik hely is meglehetett volna, de miután nagyon erős a mezőny, elégedett a csapat eredményével. Mint ahogy a sajátjával is, hiszen talajon a második, a kedvenc szerén, nyújtón holtversenyben a harmadik helyen jutott a fináléba, ugrásban pedig éppen csak lemaradt. Egyéni összetettben tizenegyedikként került a döntőbe, amelyben nem egyedül képviseli a magyar színeket, hiszen Kiss Balázsnak is sikerült bejutnia a legjobbak közé, a huszonnegyedik helyen.
A csapatversenyt a britek nyerték az olaszok és az oroszok előtt. Egyéni összetettben szintén kiemelkedtek a britek: Joe Connor Fraser az első, az ifjúsági olimpiai bajnok Gianni Lorenzo Regini-Moran a második helyen biztosította a helyét a fináléban. Mindketten nagy ellenfelei lesznek Boncsérnak talajon és nyújtón is.
ATLÉTIKA
Az egyéni csúcs önmagában is visszajelzés, márpedig a 110 m gáton szereplő Bak Bálint Krisztián – élete legjobbjával – ráadásul még döntőbe is jutott: a 14,27 a harmadik idő volt a mezőnyben.
Máté Anna a nyolcadik lett 3000 m futásban (10:46,78). Farkas Petra Beáta éppen kicsúszott a fináléból távolugrásban (13., 5,47), ellenben Takács Dóra éremért csatázhat diszkoszvetők között (11., 40,81), Kriszt Katalin Viktória pedig az utolsó kiadó helyen került a döntőbe magasugrásban (1,69).
TENISZ
Az első nap pontot sem vesztő Khin Dániel szereplése a második körben ért véget egyesben, A tizenhatodik helyen kiemelt játékos jól kezdett a belga Tibo Colson ellen, hiszen az első játszmát megnyerte, a másodikat viszont elvesztette, így jöhetett a mindent eldöntő harmadik. Az MTK ígérete továbbra sem találta a hétfői formáját, s miután csupán két adogatójátékot hozott az utolsó játszmában, 6-3, 3-6, 2-6 lett a vége.
KERÉKPÁR
Az időfutammal kezdődtek a küzdelmek. A magyar indulóknak vérmes reményeik nem lehettek, hiszen a mezőnyben egyedüliként nem időfutam-bringával teljesítették a távot. Nem is sikerült borítaniuk a papírformát a 9.6 km-es pályán. Karl Ádám teljesített a legjobban, 13:22.256 perces idővel a 38. lett, 52.231 mp-es hátránnyal az első helyezett dán Graungaard Johansen mögött. Molnár Gábor a 94., míg Dian Ábel a száz induló közül a 98. időt tekerte. A lányok mezőnyében László Tamara egyetlen magyarként a 65. legjobb időt érte el, 2:06.541 percet kapott az aranyérmes olasz Elena Pirronétől.
KÉZILABDA
Nem sikerült javítania a második meccsén a fiú kézilabda-válogatottnak, hiszen a Norvégiától elszenvedett 27-24-es vereséget követően 31-18-ra maradt alul a német csapattal szemben.