Rangos nemzetközi evezősregattát rendeztek a Szegedi Olimpiai Központban. A 31. Jeunesse-kupán tizenkét ország ifjúsági versenyzői mérték össze tudásukat, a magyarok hat dobogós helyezést szereztek.
Lakner Gábor • A szegedi Maty-ér adott otthont a Jeunesse-kupának, amely az Európa-bajnokság után a kontinens második legrangosabb ifjúsági evezősversenye. A fiatalok regattáját 31 éve rendezik meg minden nyáron, hazánk azonban csak most először lehetett házigazda. Az eseményen a hagyományoknak megfelelően a tizenkét alapító ország sportolói vettek részt, akik tizenhárom hajóosztályban mérték össze tudásukat. Magyarország mellett Anglia, Írország, Franciaország, Portugália, Spanyolország, Olaszország, Ausztria, Lengyelország, Svájc, Belgium és Hollandia ifjúsági evezősei szálltak vízre a Maty-éren.
A viadalon eredményesen eveztek a magyar egységek, a hazai szereplés lehetőségétől feldobott fiatalok hat dobogós helyezést értek el. Egyik nap sem talált legyőzőre, így két aranyérmet gyűjtött be a Szabó Bence, Vancsura Bodó, Sőnfeld Álmos, Ocsenász Gergő összetételű kormányos nélküli négyes, míg az Adonyi Sarolta és Nasz Eszter alkotta kormányos nélküli kettes két bronzéremmel gazdagodott. Ezüstérmes lett a Döbröntey Réka, Kiss Réka, Boros Fanni, Szekér Anna összetételű kormányos nélküli négyes, továbbá a dobogó harmadik fokára állhatott fel Furkó Kálmán és Szabó Márton a kormányos nélküli kettesek vetélkedése után.
Szeged nagyszerű házigazdája volt a versenynek, így remélhetőleg a következő magyar regattára nem kell újabb három évtizedet várni. A 32. Jeunesse-kupát a lengyelországi Poznańban rendezik meg jövő júliusban.
Történelem
A kupa nevét adó jeunesse szó francia. Jelentése: fiatalság, ifjúság, ifjúkor. Az első versenyt 1985-ben rendezték Olaszországban, azóta egyetlen évben sem maradt el. Azzal a céllal alapították, hogy az ifjúsági világbajnokságra el nem jutott evezősök is részt vehessenek rangos nemzetközi megmérettetésen. Magyarország idén először adott otthont a kupának.