Kezdődött a a 16 éves úszó történetével, aztán folytatódott a műugrókéval. Kína vezeti az éremtáblázatot, de ilyen módszerekkel köszönjük, nem kérünk belőle.
Je Si-ven olimpiai aranyérmet nyert a 400 méteres vegyesúszásban – világrekorddal. Mi több, a 16 éves, 64 kilós, 174 centis kínai lány az utolsó 50 méteren, a gyorsúszásban 0,17 másodperccel jobb időt ért el, mint a versenyszám férfi bajnoka, Ryan Lochte.
Nem kevesen kérdőjelezik meg sikerének tisztaságát. Többen hangot is adtak véleményüknek, miszerint Je Si-ven régi NDK-s módszerrel jutott el idáig, gyanúsan maszkulin felépítésű a kamaszkorból épp kilépő teste. Akkor politikai kérdést csináltak a sportból (ahogy Kínában most is), le kellett győzni a Nyugatot, ezért férfihormonokkal táplálták a sportolónőket.
A Daily Mail indult el, hogy felderítse a titkot, vagy legalább megpróbálja. Rögtön érdekes adatokkal szolgált. Az angol lap kiderítette, hogy a Je-t is nevelő Csen Csing-lun sportiskolába évente 900 óvodást rekrutálnak. Kínában háromezer ilyen edzőközpontot hoztak létre, Je Si-ven hétéves kora óta edz egy ilyenben.
Kínában húsz éve tudományosan nevelik a sportolókat.
Pár éve megjelent egy fotósorozat, amelyen látszik, szinte kínozzák a gyerekeket. Az egyedüli, amiben jobb elbánásban részesülnek, mint az átlagos kínai gyerekek, hogy jóval kalóriadúsabb ételekhez jutnak. Amikor a kínai tornacsarnokokban síró gyerekek képei körbejárták a világot, jogvédők nyomására a NOB vizsgálatot ígért, de nem lett a dologból semmi.
Egy magyar szakember is megszólalt most Je rekordja kapcsán. Sós Csaba a SOTE tanszékvezetője, az FTC úszó-szakosztályának szakmai igazgatója, maga is három olimpián vett részt.
„Orvosnak tanultam, de ilyennel én a tanulmányaim során sem találkoztam, ez élettanilag lehetetlen. Hacsak nem ez a világ nyolcadik csodája! Nagyon szemet szúró az eredmény. Ryan Lochte nem akárki, fantasztikus úszó, lehetetlen, hogy egy lány gyorsabb nála” – mondta.
A titokban tartott külvilág
A kínai Vu Min-hszia, Ho Ce kettős nyerte meg a női műugrók 3 méteres szinkron számát, megszerezve a londoni olimpia első aranyérmét ebben a sportágban. Ez nem is nagy csoda, az ázsiaiak ugyanis toronymagas esélyesek voltak.
A páros egyik tagjának, a 26 éves Vu Min-hsziának a családja mindent elkövetett, hogy a lány teljesen zavartalanul készülhessen fel az ötkarikás játékokra. Mindent eltitkoltak előle, ami a családdal történt, a legtragikusabb családi eseményeket is.
A sportoló nagymamája időközben ugyanis meghalt, édesanyja pedig súlyos mellrákkal küzdött ebben az időszakban. „Muszáj volt kitalálnunk egy nagy hazugságot, különben a lányunk összetört volna” – vallotta be az édesapa.
Az aranyérem mellett más öröm is érte a családot: az édesanya kigyógyult a rákból. Viszont mindezt már csak azután közölték Vu-val, hogy megnyerte az aranyérmet.
A románok nem dugják el a szennyest
A román küldöttség egyetlen férfi tornásza, Flavius Koczi nagy szerencsével került be az egyéni összetett döntőjének 24-es mezőnyébe. A sportoló a szerdai versenynapon visszalépett. Elmondása szerint inkább a szerenkénti finálékra hangol.
Az itthon maradt többszörös olimpiai bajnok, Marian Drăgulescu rögtön ki is fakadt: „Nincsenek erre szavaim. Egyesek bármit megtennének, hogy ott lehessenek az olimpián, mások meg csak úgy visszamondják a döntőt”.
Drăgulescu azért is dühöng, mert annak ellenére maradt ki a keretből, hogy eredményei alapján ott lenne a helye. „Ne feledjék, amikor ott voltam bármilyen versenyen a fiúkkal, akkor rendre érmeket szállítottunk. Amikor nem, akkor senki sem hozott” – állította be magát kabalának a kiváló sportoló.
Forrás: manna.ro – Józsa Csongor