Augusztus 29-én kezdődnek a XIV. Nyári Paralimpiai Játékok Nagy-Britannia fővárosában, Londonban. A közvetlenül az olimpia utáni eseményen harminchárom magyar sportoló mérheti össze magát a világ versenyzőivel atlétika, asztalitenisz, erőemelés, evezés, judo, sportlövészet, tenisz, úszás és vívás számokban.
Ismerje meg a paralimpiai sportágakat.
Ülőröplabda
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A tizenkilencedik a sorban az ülőröplabda.
A sportágat Hollandiában kezdték el először űzni az 50-es években. Talán nem véletlen, hogy először 1980-ban a hollandiai Arnheimben szerepelt először a játékok programjában. A londoni paralimpián tíz férfi és nyolc női válogatott méri össze tudását. A férfiaknál Irán a címvédő és a világbajnok, a nőknél a kínaiak büszkélkedhetnek ugyanezzel a két címmel.
A mérkőzéseket ugyanazokkal a szabályokkal rendezik, mint a röplabdázóknál: csapatonként egyszerre hat játékos lehet a pályán, a mérkőzések három nyert játszmáig tartanak. Egy-egy szettet az a csapat nyer meg, amelyik előbb eléri a 25 pontot, az ötödik játszmában 15 pont kell a győzelemhez. A férfi ülőröplabdázóknál 1,15 m, a nőknél 1,05 m a háló magassága.
Magyarországról sem a férfi, sem a női válogatott nem szerzett londoni kvótát.
Futball hét játékossal
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A tizennyolcadik a sorban a futball hét játékossal.
A sportág 1984-ben szerepelt először a paralimpia programjában. Egy-egy mérkőzés kétszer 30 percig tart, a csapatonként egyszerre hat mezőnyjátékos plusz a kapus lehet a pályán. A pálya hossza 55 méter, szélessége 25 méter, a kapu 5×2 méteres. A paralimpián a nyolc válogatott két négyes csoportban kezdi el a küzdelmeket, az első két helyezettek jutnak be az elődöntőbe, ahol keresztbejátszás után alakul ki a finálé párosítása. A meccseken nincs les, bedobás helyett be is lehet gurítani a labdát, minden más szabály megegyezik a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség előírásaival. A tornán csak olyan játékosok szerepelhetnek, akik agyi bénulásban szenvednek, ami a mozgásfejlődési zavart jelenti, ezen kívül a ataxiát (izommozgások koordinációjának zavara), hypertoniát (magas vérnyomás) vagy athetosist (túlmozgások, beszédzavar, amit gyakran halláskárosodás kísér) diagnoszizáltak náluk. Magyarországon a sportág szervezett keretek között nem létezik.
Kerekesszékes vívás
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A tizenhetedik a sorban a kerekesszékes vívás.
A sportág kitalálója Sir Ludwig Guttmann volt, aki a Stoke Mandeville Kórházban dolgozott orvosként. Ebben az intézményben háborús sérülteket ápoltak, itt ismerték fel először a sport jelentőségét a rehabilitációs kezelések során. Itt rendezték az első kerekesszékes versenyeket, a paralimpia őseit.
A kerekesszékes vívás 1960 óta szerepel a paralimpiák programjában. A férfiak tőrben, párbajtőrben és kardban, a nők tőrben és párbajtőrben mérik össze tudásukat. Londonban ismét rendeznek csapatversenyeket is, a nők részére párbajtőrben, a férfiaknak tőrben.
A kerekesszékes vívás az egyik magyar sikersportág. A legeredményesebb magyar vívó Szekeres Pál, aki kivételesen sikeres pályafutása során három arany. és két bronzérmet szerzett. Négy évvel ezelőtt a vívók egyetlen bronzérmét Szekeres Pál szerezte Pekingben. Az elmúlt évek világ- és Európa-bajnokságainak eredményei alapján joggal bízhatunk a pekinginél eredményesebb szereplésben. A magyar csapat névsora: Dani Gyöngyi, Juhász Veronika, Krajnyák Zsuzsanna, Pálfi Judit, Juhász Tamás, Mató Gyula, Osváth Richárd, Szekeres Pál.
Látássérültek futballja öt játékossal
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A tizenhatodik a sorban a látássérültek futballja öt játékossal.
Az egyik legfiatalabb sportág a paralimpia programjában találhatók közül: az első hivatalos mérkőzést 1986-ban játszották Spanyolországban, 2004 óta szerepel a nyári játékokon. Csapatonként négy mezőnyjátékos és a kapus lehet a pályán. A futballisták nem látnak, a kapus ellenben igen. A mérkőzéseken a nézőknek csendben kell lenniük, mert ajátékosok csak így hallják a labdát, amely minden irányváltoztatásnál hangot ad ki. A pályát három zónára osztják fel, a támadó zónában és a középpályás zónában egy-egy edző adhat tanácsokat a pálya széléről, a védő zónát a kapus irányítja. A londoni tornán nyolc válogatott lép pályára, két négyes csoportban. A kvartettek első két-két helyezettje jut be az elődöntőbe, ahol keresztbejátszás után alakul ki a finálé párosítása.
A mérkőzések kétszer huszonöt percig tartanak, tíz perc szünettel. A pálya palánkkal van körbekerítve, nincs bedobás és les, egyébként a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség FIFA szabályai szerint rendezik a meccseket. Az eddigi két paralimpián brazil sikerek születtek, ezúttal is a dél-amerikaiak számítanak a legesélyesebbnek. Sztárjuk Jefferson da Conceicao Goncalves, „művésznevén” Jefinho, aki 2006 óta tagja a válogatottnak, hét éves volt, amikor elveszítette alátását.
Magyarországon a sportág nem működik szervezett keretek között.
Országúti- és pályakerékpár
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A tizenötödik a sorban a kerékpár.
Atlétika és úszás után a kerékpáros versenyeken osztják ki a legtöbb érmet a paralimpián. Az országúti kerékpárosok 1984, a pályakerékpárosok 1996 óta vehetnek részt a nyári játékokon. Londonban az országútiak és a pályakerékpárosok versenyében a férfiak és nők is különböző sérültségi kategóriába sorolva versenyeznek egymással.
A pályakerékpárosok sprintben, egyéni üldözéses- és csapatversenyben mérik össze tudásukat. Az országútiak részére rendeznek tömegrajtos egyéni versenyt, egyéni időfutamot (ilyenkor a sportolókat egyenként, egypercenként indítják) és csapatversenyt.
Pekingben a britek voltak a legeredményesebbek, 17 aranyéremmel, megelőzve az amerikaiakat, a németeket és az ausztrálokat. A britek legnagyobb sztárja Sarah Storey, aki eddig hét paralimpián összesen 23 paralimpiai aranyérmet nyert, és 16 világbajnoki címmel büszkélkedhet, a női versenyeknek Londonban is ő a toronymagas esélyese. A kerékpárosok versenyeinek nincs magyar résztvevője.
Erőemelés
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A tizennegyedik a sorban az erőemelés.
A sportág az 1964-es tokiói paralimpia óta szerepel a játékok programjában, igaz kezdetben még súlyemelésnek hívták és csak férfiak versenyeztek egymással. Napjainkban az egyik legelterjedtebb paralimpiai sportág az erőemelés, több mint száz országban űzik versenyszerűen.
Mindenki háromszor próbálhatja meg szabályosan kinyomni a súlyt, minden súlycsoportban az nyer, aki a legnagyobb súllyal mutatott be szabályos gyakorlatot. Minden gyakorlatnál három bíró figyeli az emelőt, akkor érvényes a nyomás, ha legalább két bíró szabályosnak ítélte.
Londonban húsz súlycsoportban összesen kétszáz sportoló méri össze erejét. Magyarországot a 2008-as pekingi paralimpiához hasonlóan ezúttal is Sas Sándor (100 kg) és Szávai Csaba (plusz 100 kg) képviselik az idei nyári játékokon.
Lovaglás
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A tizenharmadik a sorban a lovaglás.
A lovaglást a betegek rehabilitációs kezelése során alkalmazták, az első versenyeket a 70-es években Nagy-Britanniában és a skandináv országokban rendezték. A lovaglás 1984-ben bemutató sportágként szerepelt a paralimpián, végleg 1996-ban került be a programba.
Londonban összesen 78-an mérik össze tudásukat, öt sérültségi kategóriában, összesen tizenegy versenyszámban. A férfiak és nők együtt versenyeznek. Az idei paralimpián a lovasok a szigetországi főváros legrégebbi parkjában, a Greenwich Parkban, a város központjától húsz percre versenyeznek egymással.
A sportág egyik kiemelkedő egyénisége a brit Lee Pearson, az elmúlt három nyári játékok aranyérmese. Pekingben a britek voltak a legeredményesebbek, öt aranyat és összesen tíz érmet szereztek.
Atlétika
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A tizenkettedik a sorban az atlétika.
A sportág 1960, az első paralimpia óta szerepel a játékok hivatalos programjában. Kerekesszékesek, végtag-, és látássérültek részére is rendeznek versenyeket, utóbbiak látó kísérővel vesznek részt a paralimpián.
A statisztikák alapján a legtöbb versenyző az atlétikai versenyeken vesz részt, és ezeket a küzdelmeket követik a legtöbben nyomon a lelátóról is. Az esti döntőket a 2008-as pekingi paralimpián minden nap telt ház, 80 ezer néző előtt rendezték.
Az atléták sérültségük mértékétől függően különböző kategóriákban, az alábbi sportágakban mérik össze tudásukat: síkfutás (100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m és maraton, illetve 4×100 és 4×400 m váltó), magasugrás, távolugrás, hármasugrás, diszkoszvetés, súlylökés és gerelyhajítás.
Londonban 170 versenyszámban 1100 atléta méri össze tudását. Pekingben nem volt magyar résztvevő, az idei paralimpiára a Biacsi-testvérek (Ilona és Bernadett) 1500 méteres síkfutásban és Orbán Csaba maratonfutó szereztek kvótát. Ezen kívül folyamatban van magyar szabadkártya-kérelem elbírálása, így nem kizárt, hogy tovább nő a magyarok létszáma.
Vitorlázás
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A tizenegyedik a sorban a vitorlázás.
A vitorlázás az 1996-os atlantai paralimpián még a bemutató sportágak között szerepelt, 2000-ben, Sydneyben azonban már a hivatalos program része volt. A nemzetközi szövetség nyilvántartása szerint több mint hetven ország rendelkezik válogatott sportolóval. Londonban három kategóriában rendeznek versenyeket, 80 sportoló részvételével. Négy évvel ezelőtt Pekingben Pegán Zoltán képviselte hazánkat, Londonban előreláthatólag nem lesz magyar induló.
Kerekesszékes kosárlabda
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A tizedik a sorban a kerekesszékes kosárlabda.
A sportágat először háborúban megsérült amerikai katonák kezdték el űzni, a rehabilitációs kezelés része volt a játék. A férfi válogatottak 1960, a nők 1968 óta vesznek részt a paralimpiákon. Sir Philip Craven, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság elnöke 1972 és 1988 között öt paralimpián szerepelt a brit kerekesszékes kosárlabda-válogatott tagjaként. A kerekesszékes kosárlabdát jelenleg több mint 80 országban űzik, a nyári játékokon az egyik legnagyobb érdeklődéssel kísért esemény. A férfiaknál tizenkettő, a nőknél tíz csapat méri össze tudását. A lebonyolítás a férfiaknál és a nőknél ugyanaz: a csoportkör után a két-két csoport legjobb négy-négy együttese jut tovább az egyenes kieséses szakaszba.
A játékosokat sérültségük alapján 1-től 4,5-ig kategorizálják. A pályán tartózkodók összpontszáma nem haladhatja meg a 14-et. Egy kerekesszék, amely alkalmas a versenyszerű kosárlabdára, átszámítva 1,2 millió forintba kerül, és a nagy terhelés miatt legfeljebb fél évig lehet használni.
Magyarországnak nincs válogatottja, baráti társaságokból alakulnak alkalmi csapatok, más sportágak képviselői kiegészítő sportként szokták űzni.
Kerekesszékes tenisz
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A kilencedik a sorban a kerekesszékes tenisz.
Brad Parks amerikai sportember volt az első, aki 1976-ban, amikor síbaleset következtében kerekesszékbe kényszerült, elkezdett teniszezni, ezért őt tekintik a kerekesszékes tenisz feltalálójának. A sportág 1992-ben mutatkozott be a paralimpián. A sportág rohamos fejlődésére jellemző, hogy húsz évvel ezelőtt 11 kerekesszékes teniszversenyt rendeztek, idén 170 viadalra került sor a világon, a nemzetközi szövetség tájékoztatása szerint több mint 100 országban űzik.
Ilyen erős konkurencia mellett különösen örömteli, hogy Farkas László a 2008-as pekingi paralimpia után idén nyáron Londonban is ott lesz a résztvevők között. Hat kategóriában összesen 112 játékos küzd az érmekért egyenes kieséses rendszerben. A kerekesszékes tenisz szabályai annyiban különböznek a hagyományos játéktól, hogy itt kétszer pattanhat le a labda, mielőtt visszaütik. A londoni paralimpia kimagasló egyénisége a holland Esther Vergeer, aki 2003 óta nem veszített mérkőzést egyesben.
Judo
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A nyolcadik a sorban a judo.
A judo 1988-ban, Szöulban szerepelt először a paralimpia hivatalos programjában, de akkor még csak a férfiak mérték össze tudásukat. A női judósok 2004-ban, Athénban vehettek részt először a játékokon. A paralimpián látássérültek mérkőznek egymással, a Nemzetközi Judo Szövetség szabályai szerint. Londonban tizenhárom súlycsoportban összesen 132 sportoló lép tatamira.
Magyarországot a legutóbbi pekingi paralimpián hárman képviselték Szabó Nikolett és Papp Gábor ötödik lett, Vincze Gábor helyezetlenül zárt. Londonban a kétszeres világ- és Európa-bajnok Szabó Nikolett (70 kg) és az Európa-bajnoki bronzérmes Papp Gábor (plusz 100 kg) állhat rajthoz.
Íjászat
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A hetedik a sorban az íjászat.
Már az első játékokon, 1948-ban a londoni Stoke Mandeville Kórházban is szerepelt a programban, és természetesen 1960-ban, Rómában is rendeztek íjászversenyeket az először hivatalosan is paralimpiának nevezett eseményen. Napjainkban 54 országban űzik a sportágat. Londonban különböző sérültségi kategóriákban egyéni, és csapatversenyeket rendeznek, összesen 140 íjász méri össze tudását.
Magyarországot egyetlen sportoló sem képviseli a londoni paralimpián.
Csörgőlabda
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A hatodik a sorban a csörgőlabda.
A csörgőlabda az egyik legnépszerűbb sportág, több mint száz országban űzik, külön rendeznek versenyeket a női és férfi csapatok részére. A második világháború után a látássérült katonák rehabilitációs kezelésének része volt a csörgőlabda is, melyet háromfős csapatok játszanak egymással. A játékosok semmit sem látnak a szemtakaró miatt. A labdát az ellenfél kapujába kell juttatni, a védekező csapat a labdában elhelyezett csengő hangjából tudja, éppen merre van a labda. Egy-egy erősebb gurításnál, akár 60 km/órás sebességgel is száguldhat a labda. A labdamenetek között csapatoknak és a nézőknek is csendben kell maradniuk, a gólokat természetesen lehet hangosan ünnepelni. Egy mérkőzés két tízperces félidőből áll.
A csögőlabda 1976-ban Torontóban bemutató sportágként szerepelt a nyári játékok programjában, 1980 óta érmekért küzdenek egymással a csapatok. A férfiaknál tizenkettő, a nőknél tíz válogatott küzd egymással az érmekért, a hosszú éveken át a nemzetközi színtéren meghatározó szerepet játszó magyar férfi válogatott nem tudta megszerezni a részvételi jogot.
Boccia
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. Az ötödik a sorban a boccia.
A boccia 1984 óta szerepel a programban. Már az ókori görögök is játszották, igaz akkor még kövekkel. Napjainkban egy fehér golyóhoz kell a lehető legközelebb dobni a piros, illetve kék golyókat.
Londonban négy kategóriába (BC1-BC4) mérik össze tudásukat a sportolók, akik egyéniben és párosban is versenyeznek egymással. Minden kategóriában együtt versenyeznek a férfiak és nők. Szeptember 2-8. között összesen 104-en mérik össze tudásukat. A 2008-as pekingi paralimpián a legtöbb dobogós helyezéssel a portugálok rendelkeztek (5), azéremtáblázaton azonban megelőzték őket az egyaránt két-két aranyat szerzett brazilok és dél-koreaiak. Négy éve Magyarországot Béres Dezső és Gyurkota József képviselte a paralimpián, Londonba egyiküknek sem sikerült kvótát szerezni, Béres Dezső a BC4-es kategóriában harmadik a várólistán. Ez azt jelenti, hogy akkor vehet részt a londoniparalimpián, ha a kategóriájában két kvótával rendelkező versenyző lemondja a szereplést.
Kerekesszékes rögbi
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A negyedik a sorban a kerekesszékes rögbi.
A kerekesszékes rögbit először az 1970-es években Kanadában kezdték el játszani és a mai napig az észak-amerikai kontinensen a legnépszerűbb. Ezek után talán nem véletlen, hogy az 1996-os atlantai paralimpián szerepelt először a programban, igaz akkor még csupán bemutató sportágként, 2000-től azonban már teljes jogú tagja a játékok műsorának. A csapatokban férfiak, nők vegyesen játszhatnak, a paralimpián együttesenként egyszerre négyen lehetnek a pályán, a mérkőzések négy, egyenként nyolcperces negyedből állnak. Londonban nyolc válogatott méri össze tudását, egy-egy csapat tizenkét tagú keretet nevezhet.
Magyarország ebben a sportágban még soha sem vett részt a paralimpián.
Evezés
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A harmadik a sorban az evezés.
Az evezés a 2008-as pekingi paralimpián szerepelt először a nyári játékok programján. A nők és a férfiak is négy hajóosztályban versenyeznek egymással, a táv egységesen 1000 méter. Londonban 96 versenyző négy különböző számban méri össze tudását.
Magyarországról Lengyel Mónikának van még esélye a kvóta megszerzésére. A paralimpián indulók névsora május közepére lesz végleges. Pekingben egy magyar induló volt az evezősök versenyein, Serényi Tibor, aki a 10. helyen végzett.
Asztalitenisz
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával (LOCOG) közösen új sorozatot indított a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt valamelyik, programban szereplő sportágról. A második a sorban az asztalitenisz.
A para-asztalitenisz az 1960-as római játékokon szerepelt először a programban (az épek 1988-ban Szöulban mutatkozhattak be). A londoni paralimpián az atlétika és az úszás után az asztalitenisz-versenyeken vesznek részt a legtöbben: 174 férfi és 102 női játékos indul harcba az érmekért. A nemzetközi szövetség több mint 100 országban tart nyilván para-asztaliteniszezőt.
Londonban sérültségüktől függően tizenegy kategóriában mérik össze tudásukat a játékosok. Az egyéni versenyek a csoportküzdelmekkel kezdődnek, amit az egyenes kieséses szakasz követ, a csapatok versengésében Pekinggel ellentétben nem lesz csoportkör.
Magyarországról három játékos szerzett kvótát: Csonka András (8-as kategória), Berecki Dezső (10-es kategória) és Pálos Péter (11-es kategória). Hármuk közül a világ- és Európa-bajnoki címvédő Pálos Péternek lehet Londonban a legkomolyabb esélye az éremszerzésre.
Sportlövészet
A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) a londoni paralimpia szervezőbizottságával közösen új sorozatot indít a nyári játékok népszerűsítése céljából. Minden héten kiadnak egy ismertetőt a programban szereplő sportágról. Az első a sorban a sportlövészet.
A sportlövészet 1976 óta szerepel a programban. Az IPC nyilvántartása szerint mintegy hatvan országban űzik a sportágat, köztük Magyarországon is.
Két kategóriában rendeznek versenyeket, a kerekesszékesek és az álló versenyzők részére. A sportlövők olyan pontszámítási rendszert dolgoztak ki, amely lehetővé teszi, hogy különböző sérültségi fokkal rendelkezők is egy versenyen vegyenek részt, azonos feltételek mellett.
Londonban 140 sportlövő, tizenkét számban méri össze tudását. Magyarországról Dávid Krisztina és Gurisatti Gyula szereztek kvótát. Gurisatti Gyula évek óta a világ élvonalába tartozik, számtalan Világkupa-versenyt nyert, a pekingi paralimpián nem volt szerencséje. Tudása alapján Londonban mindenképpen az élmezőnyben van a helye.
A http://www.paralympic.org/ oldalon ezen a héten folyamatosan jelennek meg sportlövészettel kapcsolatos cikkek, videók, blogbejegyzések, melyek célja a sportág népszerűsítése. Az IPC és a szervezők mindent megtesznek azért, hogy a londoni legyen az első a paralimpiák történetében, ahol minden versenyt telt ház előtt rendeznek. A sportlövők versenyeire még kaphatók belépők.
Forrás: Magyar Paralimpiai Bizottság