Borkóstolóra vitte (volna?) diákjait az egyik pécsi általános iskola. Jegyzetírónknak az jutott eszébe, hogy a suli netán – kísérleti jelleggel – éppen az egészséges életmódról való elterelés útjait kutatja.
Szekeres István • Nem hittem a szememnek. Az egyik pécsi általános iskola borkóstolóra vitte (volna?) a diákjait. Olvasói levél jelent meg a Dunántúli Naplóban, amelynek az írója nehezményezi a dolgot, minthogy az unokájának is meg akarták mutatni a „kulturált borfogyasztást”. A nagyszülő szerint az ilyen akció inkább az alkoholfogyasztást népszerűsíti a fiatalok körében.
Szemelyácz János pécsi addiktológus is megszólalt az ügyben: „Az alkohol pontosan olyan pszichoaktív szer, mint a marihuána, a Xanax, a heroin, azaz rá lehet szokni. A fiatalok ráadásul ebben a szituációban azt érzik, hogy a borfogyasztással semmi probléma nincsen, mivel iskolai keretek között fogyasztanak – magyarul nemhogy legálisan, de egyenesen bátorítva isznak.”
De az is előfordulhat, hogy sem a nagyszülő, sem a doktor úr nem elég tájékozott.
Mert hátha az iskola – kísérleti jelleggel – éppen az egészséges életmódról való elterelés útjait kutatja. Betartja a fokozatosság elvét, mert nem mértéktelen italozás, hanem a nedű megkóstolása az első lecke.
A téli szünet után érkeznek el a haladó szakaszba. Akkor pálinkázni indul a suli. Útközben benéznek valamilyen edzésre, kajakosokhoz, kézisekhez vagy birkózókhoz. Az elrettentés céljával. Az egészségtelen életmód kutatásában élen járó tanerő elmondja a nebulóknak, hova vezet ez az út: „Láthatjátok, a sport szörnyen nehéz munka. Edzés közben rágyújtani sem lehet. Ráadásul olyan fáradtan értek haza, hogy még poharazni sem lesz kedvetek. Kerüljétek el nagy ívben az ilyen szörnyű helyeket!”
Ez persze csak lidérces vízió. Nincsenek ilyen iskolák.
Ma még.