Érdekes és tanulságos szakmai kiránduláson vehettem részt a Duna, mint országhatár által kettészelt Komárom városának szlovákiai oldalán. A XI. Kárpát-medencei Összmagyar Diákolimpia szlovákiai elődöntőit láthattam ugyanis.
Kű Lajos megnyitó beszédét tartja
A nagyobb részt magyarok által lakott városban, a Selye János Gimnázium patinás épületében került sor az asztaliteniszben, birkózásban, kézilabdában és sakkban megrendezett vetélkedések előtti ünnepélyes megnyitóra. Az ötletgazda és mindmáig első számú motor, Kű Lajos szólt a zsúfolásig megtelt teremben lévőkhöz, ahol egyébként az egész nap folyamán a sakkozók versenyeztek egymással és a pécsi döntőben következő szereplés lehetőségét kínáló, korcsoportonkénti első három helyért.
Balról Wichmann Tamás, Kű Lajos, Andruskó Imre, a gimnázium igazgatója és Stubendek László polgármester
„Sportversenyeink életre hívásával igyekszünk gyönyörű, szép csokorba összegyűjteni a jelenlegi Magyarország határain kívülre került testvéreinket” – kezdte beszédét a mozgósító erejű szónoki képességekkel is megáldott Kű Lajos. „A jó Isten segítségével ezt is megérhettük, hogy immár a tizenegyedik évben rendezzük meg ezt a vetélkedősorozatot, amelynek utolsó, pécsi felvonásán a Kárpát-medencei magyarokon kívül olyan távoli országokban élő honfitársainkat fogadhatjuk majd, mint Ausztrália, az Egyesült Államok, Kanada vagy éppen Szudán.
Jelszavunk változatlan: „Mindenkiért – senki ellen!” Mi nyújtjuk előre a jobb kezünket, mert meggyőződésünk, hogy 150-200 évvel később ugyanezek a szomszédaink lesznek. Igyekszünk kihasználni a sportban rejlő lehetőségeket. A sport ugyanis olyan híd, összekötő kapocs, amelynek segítségével szerte a világban ott is sikereket lehet elérni, ahol a politika már csődöt mondott.”
Kű Lajost követően Tolcsvai Béla Kossuth díjas zeneszerző a magyar nyelv megbecsüléséről és „szép szerelméről”, Magyarországról vallott énekkel és gitárral. Miután Elek László esperes plébános és Fanke László református püspök megáldotta a jelenlévőket, a Himnusz eléneklésével fejeződött be az ünnepélyes megnyitó.
A fiú asztaliteniszezők első három helyezettje Jónyer Istvánnal
Magyar részről ott volt a két, rendszeres támogató, Wichmann Tamás, olimpiai ezüstérmes, kilencszeres világbajnok kenus és a négyszeres világbajnok asztaliteniszező, Jónyer István is. Az asztaliteniszezőket még egy kiválóság, a korábbi olimpikon, a komáromi Ódor Éva képviselte, aki a bakui Európai Játékokon három, honosított kínai után az első európaiként a negyedik helyen végzett. Legtovább egyébként a sakkozók versengtek egymással. Náluk csak késő délután került sor az eredményhirdetésre, majd az eseménydús nap berekesztésére.