Vasárnap ünnepli 75. születésnapját a négyszeres olimpiai bajnok vívó, edző, sportvezető, a Nemzet Sportolója, a Prima Primissima-díjas Kulcsár Győző. A magyar párbajtőrvívás úttöröjét bajnoktársak, sportvezetők, tanítványok is köszöntik.
A kétszeres olimpiai bajnok vívó Szabó Bence, a MOB főtitkára a mob.hu-n keresztül rövid visszaemlékezéssel is kifejezi jókívánságait Kulcsár Győző felé.
“Nagyon régi az ismeretségünk. Egészen kezdő voltam, amikor ő már nagy vívó volt, úgy néztem rá, mint egy ‘Istenre’. A párbajtőrvívás zsenije volt, csodálatos technikával vívott. Zseniális vívóból zseniális mester lett, amit magam is megtapasztaltam, hiszen szövetségi kapitányom is volt. Érdekes fordulatot hozott mindkettőnk életében, amikor az én kapitányságom alatt dolgozott a szövetségi edzői team tagjaként. Nem egy könnyű ember, mint ahogy én sem, de mindíg is tisztelettel voltunk, és vagyunk is egymás felé. Hetvenöt évesen is egészséges, lendületes, élettel teli, öröm vele találkozni nap mint nap a Vasas csarnokában, ahol az élversenyzők mellett az utánpótlással is odafigyelően foglalkozik. Isten éltessen Győző!” – vélekedett kettejük viszonyáról Szabó Bence.
Kulcsár Győző korábban tagja volt a Magyar Olimpiai Bizottságnak, majd az ötkarikás szervezet elnökségének, ahol esztendőkön keresztül dolgozott az olimpiai mozgalomért.
A szintén vívó olimpiai bajnok dr. Nébald György a bajnoktársak nevében, az Olimpiai Bajnokok Klubjának elnökeként és egykori válogatottbeli tanítványként is köszöntötte a születésnapost.
“Nagy tisztelője vagyok Kulcsár Győzőnek. Egyetértek Kő András megnevezésével, könyvében “PárbajtőrPaganini”-nek nevezte őt. Kulcsár Győző a penge virtuóza. Azzal, hogy ő szerezte a magyar párbajtőrvívás első egyéni olimpiai aranyérmét, sporttörténelmet írt, mondhatni: a magyar párbajtőrvívás úttöröje volt. Klasszis, aki nem csak a páston, hanem a pálya szélén is a legnagyobbat tudja alkotni. Kiváló sportoló volt, majd edző és sportvezető lett, aki a sportban mindent elért, amit csak lehetett. Nekem összfegyvernemi szövetségi kapitányom volt egy ideig. Kőkemény volt a sportban, de érezte, érzékeltette, érezhetővé tette a sport felszabadultabb oldalát is, ami nagyon fontos egy versenyző számára. Tiszteltem a sporthoz való hozzáállását, ami olykor humorában is megmutatkozott. Ilyennek szerettük. Jó egészséget kívánok neki!” – magyarázta Szöul bajnoka.
Kulcsár Győző egyik válogatott tanítványa a Rióra készülő többszörös világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes párbajtőrvívó Szász Emese.
“Győző bácsi olyan, mint a pótapukám. Mindent megbeszélünk, és bármiben segit, ha módja van rá! Nagyon régóta dolgozunk együtt és remélem, így is marad ez még jó darabig… Megtiszteltetés, hogy egy négyszeres olimpiai bajnok a Mesterem, és személyesen tőle hallhatom a legendás történeteiket!” – mondta tanítványa, a Vasas kétszeres olimpikon sportolója.
Kulcsár Győző 1940. október 18-án született Budapesten. 1957-ben az Újpesti Dózsában kezdett vívni, majd Miskolcra igazolt, a fővárosba visszatérve a Vasas és az OSC következett.
Négy olimpián vett részt. Tokióban, Mexikóvárosban és Münchenben aranyérmet nyert (háromszor a párbajtőrcsapattal, egyet egyéniben, Mexikóban), Münchenben és Montréálban egyéniben egy-egy bronzérmet is szerzett. Háromszor nyert világbajnokságot, kétszer vb-ezüsttel, négyszer pedig bronzzal gazdagította éremkollekcióját. Universiadékon egy arany- és két ezüstérmet gyűjtött.
1980-ban hagyta abba az élsportot, a válogatott mellé került, ’85-től Mesteredző, a szöuli olimpiára szövetségi kapitányként vezette a csapatot, majd Olaszországban folytatta edzői pályafutását, ahol olimpiai bajnokot nevelt. 2001-ben tért haza, a Honvéd vívómestere lett. 2005-ben a párbajtőrszakág szövetségi kapitányának nevezték ki.
2004-től a Nemzet Sportolója, majd delegáltként a Magyar Olimpiai Bizottság tagja. A szervezet elnökségébe is beválasztották – a tisztséget 2012-ig töltötte be.
Ma a MOB Kiemelt Edző Programjának tagjaként a Vasas vívóinak munkáját irányítja. Riót illetően egy, a MOB-nak adott korábbi nyilatkozatában kifejtette, nagyon bízik Szilágyi Áronnak a londonihoz hasonló szereplésében. Tanítványáról, Szász Emeséről is optimistán beszélt. “Emese is éremesélyes, nagyon örülnék neki, ha felállhatna a dobogóra. Hogy bronz, netán fényesebb érem lesz-e belőle, az a formaidőzítésen, apró momentumokon múlhat.”
Kulcsár Győző sokat dolgozott unokaöccsével, a többszörös világ- és Európa-bajnok, kétszeres olimpiai ezüstérmes (Barcelona és Athén, csapatban) párbajtőrvívóval, Kulcsár Krisztiánnal is, valamint a kétszeres olimpiai, világ- és Európa-bajnok Nagy Tímeával, az olimpiai ezüstérmes, világbajnok öttusázó Balogh Gáborral, illetve a világ- és Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes párbajtőrvívóval, Boczkó Gáborral.
Fiatalos lendületét idén nyáron, egy esztendővel a riói játékok megnyitója előtt, augusztus 5-én is megmutatta a Várkert Bazárban, ahol olimpiai bajnoktársaival időutazásra hívta az adidas-kollekció bemutatója alkalmával a nézőket (balról a második). Kulcsár Győző a ’72-es, müncheni olimpián viselt adidas-melegítőben lépett akkor színpadra.
További elismerései közt a MOB Olimpiai aranygyűrű tulajdonosa (1995), 2000-től a magyar sport halhatatlanja, kitüntették a MOB érdeméremmel (2004), 2005-ben NOB-elnöki különdíjban részesült, a Magyar Köztársaság Érdemrend középkeresztjét 2010-ben, a Prima Primissima-díjat 2012-ben kapta meg. Az év sportolója és edzője választáson pályafutása során, 1968 és 2010 között több alkalommal lett helyezett.
(MOB/Vasvári Ferenc, fotó: MOB/Szalmás Péter, MTI)