A FINA továbbra is a vízilabda megreformálásán dolgozik. Az idei férfi és női U20-as világbajnokságon alkalmazott kísérleti szabályok maradnak, és újabb hármat tesztelnek a jövő évi U18-as vb-n.
Pusztai Viola • Tovább kísérletezik a világszövetség, a FINA, hogyan lehetne megújítani a vízilabdát. 2015-ben a tervezett, új szabályokat a férfi és női U20-as világbajnokságon tesztelték. A kisebb pályán (25×20 méter), kisebb labdával és öt mezőnyjátékossal játszott póló megosztotta a szakmát, a nemzetközi szövetség azonban tovább megy a megkezdett úton. A 2016-os U18-as világbajnokságon újabb módosításokat vezet be.
A 30 helyett 25 másodperces támadóidő, illetve a kiállítás 20-ról 15 másodpercre csökkentése nem ismeretlen a magyar mezőnynek. A Komjádi-kupában már tavaly is eszerint játszottak a csapatok, és idén sincs másképp. Tulajdonképpen a hazai szövetség javaslatait vette alapul a FINA, amikor tovább „egyszerűsítette” a vízilabdát.
Kolozsi Marcell, az FTC Komjádi-kupagyőztese és U20-as világbajnoki bronzérmese szerint az új szabályok teljesen más játékot, szinte új sportágat teremtenek:
− Nekem tetszik ez a póló, sokkal pörgősebb, a nézőknek látványosabb, de ugyanúgy szeretem a régit is. A vb-n is játékosa válogatta, hogy bejött a stílus, vagy sem, egyaránt lehetett pozitív és negatív kritikát hallani. Mindenképpen jó állóképesség kell hozzá, például szerdán két meccset játszottunk az FTC-vel a Komjádi-kupa csoportkörében, és eléggé elfáradtam, pedig az ellenfelek nem voltak olyan erősek.
Úgy véli, a támadóidő és a kiállítás idejének öt másodperces csökkentése nem változtatja meg lényegesen a játékot. A kisebb pályán, a kisebb labdával a tapasztalatai szerint amúgy is véget ér a támadás húsz másodperc alatt, mint ahogy emberfórban is hamarabb adódik lehetőség a lövésre öt a négy ellen.
− Egyszerűbb játékelemeket kell alkalmazni, a taktikai variációk száma csökken, így az emberelőnyös szituációkat nemigen lehet variálni. Imádkozni kell, hogy hátrányból ne kapj gólt, mert az esetek szinte kilencven százalékában ez történik. Nyilván sok gyakorlással az arányt lehet csökkenteni, ami a vb-n működött is, de a Komjádi-kupára nem készülünk külön öt az öt ellen, úgy kicsit nehezebb. Egyébként nem olyan nagy váltás a mostani vízilabdához képest, az alapok ugyanazok, csak egyel kevesebb emberrel.
A 2015-ös U20-as világbajnoksághoz képest további változás, hogy az U18-asok már 11+2 játékossal utazhatnak a vb-re – a fiúk augusztusban Montenegróba, a lányok decemberben Új-Zélandra – azaz lesz két tartalék, akiket a torna későbbi mérkőzésein lehet játszatni. A válogatott keret tizenháromról tizenegy főre csökkentése vélhetően távlati célokat szolgál: a női csapatok létszámának felemelését a 2020-as tokiói olimpián.