Azok az utánpótlás-nevelő központok kapnak több támogatást, amelyek több élvonalbeli és válogatott játékost adnak a magyar labdarúgásnak – döntöttek a hazai szövetség elnökségi ülésén. Az átalakítások nyomán várható, hogy külföldi utánpótlás-nevelő szakemberek érkeznek az országba.
UP-info • Az Európa-bajnokságra 44 évet követően eljutó magyar labdarúgó-válogatott ma, kedden utazik a neki egy hét múlva kezdődő franciaországi kontinensviadalra Éppen ezért a hétfőn tartott elnökségi ülés elsősorban ennek a jegyében telt, de az országot megmozgató esemény előtt fontos döntések születtek a jövőről.
Az elnökség már korábban elhatározta, hogy megújítja a teljes utánpótlás-képzési rendszert, s mint arról az MLSZ honlapja beszámolt, ezúttal jelentős lépést tettek a cél felé.
Fontos, hogy a legnagyobb magyar ígéretek ne kallódjanak el, és hogy a versenyeztetési struktúra segítse a versenyhelyzet élesedését. Mivel a stratégiai fejlesztési programoknak köszönhetően az infrastrukturális és anyagi feltételek adottak, a szervezet elnöksége arról határozott: 12 regionális utánpótlásközpontot jelöl ki az országban (később döntenek arról, hogy hol). A leendő regionális utánpótlásközpontok szigorú működési szabályok és ellenőrzött szakmai- és pénzügyi feltételrendszer kialakításával működnek.
Cél az ígéretes játékosok „felfelé áramoltatásának” elősegítése, s hogy megteremtsék annak a szakmai munkának a feltételeit, amelyek biztosítják, hogy a jövőben egyetlen tehetséges fiatal se vesszen el. A régiós centrumok kiválasztásakor, kijelölésekor a szakmai alkalmasság és a racionális gazdálkodás mellett kiemelten fontos a regionalitás elve, annak érdekében, hogy a központok munkájuk során lefedjék az egész országot.
A regionális centrumok érdekeltek lesznek a hatékony munkavégzésben, mert azok kapnak több támogatást, amelyek a folyamat végén több versenyképes, élvonalbeli és válogatott játékost nevelnek és adnak a magyar labdarúgásnak.
A regionális központok kijelölésekor az MLSZ meghatározza a szakmai és infrastrukturális feltételeket, valamint meghatározza a személyi feltételek követelményeit, ennek következtében, várhatóan képzett külföldi utánpótlás-szakemberek érkezhetnek hazánkba. A döntés figyelembe veszi a belga audit, a Double Pass eredményeit és ajánlásait. Ez alapján azoknak az akadémiáknak, utánpótlásképző centrumoknak van esélyük, amelyekről egyértelműen bebizonyosodott, hogy adottak a hatékony szakmai munka feltételei, és ahhoz szakértelem és elkötelezettség párosul.
A lehetséges regionális centrumoknak október 31-ig kell kidolgozniuk a hároméves szakmai és pénzügyi terveket, éves bontásban. Ezek elfogadása után kezdhetik meg a tényleges működésüket, amelynek része lesz a női csapatok fenntartásának biztosítása is.
A leírásban az nem derült ki, hogy mi lesz azokkal a kisebb műhelyekkel, amelyekből az akadémiára áramlanak a játékosok, azaz ők részesednek-e anyagi támogatásban.