Futók és kézilabdázók a nemzetközi Fair Play-díjazottak


Az olimpia nemcsak az érmekről, pontszerző helyekről és megdöntött csúcsokról szól. Fontos az olimpiai eszmék, mint a tisztelet, barátság és fair play hirdetése. Az igazi sportemberek elismeréséül átadták a nemzetközi Fair Play-díjakat.

A riói Olimpiai Parkban gyűltek össze a fair play-díjazottak, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Fair Play Bizottság tagjai a gála keretében. Jelen volt többek között dr. Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke, valamint Naval El Moutavakel, a NOB alelnöke is. Önzetlensége és példamutató sportembersége miatt elismerésben részesült Abbey D’Agostino (USA) és Nikki Hamblin (Új-Zéland) futók, valamint a norvég férfi kézilabda-válogatott. A 14 jelölt közül a Steve Wilson (AP), Claudia Bokel (NOB Sportolói Bizottságának elnöke), Kamuti Jenő és Sunil Sabharwal (Nemzetközi Fair Play Bizottság-tag) alkotta zsűri választotta ki a győzteseket. Az esemény megszervezésében jelentős szerepe volt utóbbi sportvezetőnek, a Nemzetközi Fair Play Bizottság főtitkárának.

A két futó története rögtön bejárta a világsajtót, és kivívták az emberek szeretét. A nők 5000 méteres számának versenyében Nikki Hamblin megbotlott és a földre esett, vétlenül magával rántva D’Agostinót is közel a táv felénél járva. Az amerikai gyorsan felpattant, és ahelyett, hogy tovább szaladt volna, felsegítette a földről a kínokkal küszködő új-zélandit, aki térdsérülést szenvedett. Végül kéz a kézben, egymást támogatva értek célba, miközben az amerikainak is megsérült a bokája. Emberségből és tiszteletből mindketten jelesre vizsgáztak, kiérdemelték a fair play-díjat.

„Nem hiszem, hogy bármelyikőnk úgy kelt volna fel aznap, hogy ez az én versenyem, az én napom, az én olimpiám lesz – mondta a díj átvételekor Nikki Hamblin. – Mindketten jó versenyzők vagyunk, a legjobbunkat akartuk hozni. Amikor a földre estem, alig bírtam felállni, csak arra gondoltam, hogy valahogyan a célba érjek. Nagyon hálás vagyok Abbeynek, amiért segített, szerintem a legtöbb ember viszonozta volna a szívességet. A pályán tudjuk, milyen nehéz odaérni.”

A norvég férfi kézilabda-válogatott még korábban vívta ki az elismerést: a Németország elleni Európa-bajnoki mérkőzésen döntetlenre álltak a felek, az utolsó percben a németek gólt szereztek, ami az északiak olimpiai álmának véget vetett. Ám mindezt a német csapat egy plusz emberrel a pályán tette, ami szabályba ütköző – a norvégok azonban úgy vélték, hogy a plusz ember nem befolyásolta a kapott gólt, így nem reklamáltak, és lemaradtak az olimpiáról. Németország viszont nem, sőt, Lengyelországot legyőzve bronzérmes lett Rióban.

„Megtiszteltetés a norvég kézilabda-szövetség és a játékosok számára is – idézi a szövetség elnökét, Kaare Geir Liót az olympic.org. – Ez egyben a nemzetközi kézilabda elismerése is, és annak, hogyan akarjuk játszani ezt a sportágat. A fair play az egyik kulcsa a kézilabdának itt Norvégiában. Ez a díj rendkívül inspiráló számunkra.”

„Nagy elismerés a Nemzetközi Fair Play Bizottságnak, hogy a nyári olimpiák történetében a szervezet először szervezhetett díjátadót. Rióban fordult először elő, hogy olimpián, a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal közös rendezésben adtunk át sportszerű cselekedetért járó elismerést. Azok közül választottunk, akik a kvalifikációs versenyeken részt vettek. Tizennégy kandidáló közül esett a választás a futókra és a kézilabdázókra. ” – ismertette dr. Kamuti Jenő.

Az ünnepségen Kamuti Jenő mellett felszólalt Philip Craven, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság elnöke és Nawal El Moutawakel NOB-alelnök. Beszédükben kiemelték a fair play jelentőségét, annak az olimpiai versenyeken való jelenlétét, bizonyítva az ötkarikás játékok eszmeiségének fontosságát.

A díjátadón több NOB-tag is részt vett, többek közt az olimpiai bajnok vívó, a MOB tiszteletbeli elnöke, Schmitt Pál, aki feleéségvel, az olimpiai ezüstérmes tornásszal, Makray Katalinnal érkezett.

(MOB, fotó: Getty Images)

Forrás: www.mob.hu – RSS