Tavaly óta foglalkozik az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémián a fiatal játékosok technikai képzésével Kercsó Árpád. A mesteredző szerint tehetségekben most sincs hiány, de már nem fogadna arra, hogy rövid belül lesz magyar hokis az NHL-ben.
STJ • Hat esztendővel ezelőtt került Székesfehérvárra, az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémiára szakmai igazgatónak Kercsó Árpád. A székelyföldi származású mesteredző a nyolcvanas évek közepén települt át Magyarországra, s valóságos hokiforradalmat vitt végbe. Neki köszönhető a dunaújvárosi jégkorong aranykora, s az ő tanítványaira épült az a felnőttválogatott is, amely – történelmet írva – Szapporóban kiharcolta a feljutást az elit mezőnybe. Volt felnőtt-szövetségikapitány, dolgozott korosztályos válogatottakkal is.
Dunaújváros után a Bp. Starsnál folytatta, majd Zalaegerszeg következett, ahol 2005-ben a tőle megszokott hévvel és lendülettel fogott neki a sportág meghonosításának. „A mostani tanítványaim közül öten szuperklasszisok lesznek, többen közülük az NHL-ben fognak játszani” – nyilatkozta akkor. A közös munka azonban kényszerűen félbemaradt – még nem volt TAO, a pénz elfogyott, s emiatt a csapat szétszóródott, sőt, a jégcsarnokra is lakat került –, s azóta is várunk az első magyar hokis bemutatkozására az észak-amerikai profi ligában.
„Ma már nem merném azt állítani, hogy belátható időn belül lesz magyar az NHL-ben, legalábbis ami a mezőnyjátékosokat illeti, hiszen a kapus Vay Ádám a tűz közelében van – mondta honlapunknak a szakember. – Azt sajnos tudomásul kell venni, hogy itthonról egyenes út aligha vezet a világ legerősebb bajnokságába. Oda a finn vagy a svéd juniorbajnokság tűnik a legjobb dobbantónak. Igazán sansza annak lehet, aki Skandináviában is kitűnik a gólerősségével, netán a védőmunkájával. Követelmény még, hogy az illető legyen legalább 190 centis s nagyjából 90-100 kilós. S az sem árt persze, ha mellé szegődik a szerencse.”
Úgy véli, reménységekben itthon sincs hiány, de a képesség csupán egy puzzle-darabka a nagy kirakójátékban. A márkás karrierhez kifogástalan erőnlétre, csillogó technikára, hideg fejre, valamint a játékos, az edző, a klub és a szülők tökéletes együttműködésére is szükség van. Bárhol szakad meg e lánc, búcsút lehet inteni az álmoknak.
„Hát éppen ez az, az álmok. Édes kevés, ha egy gyerek csupán ábrándozik a sikerekről. Azért tenni is kell, minden nap, minden órában. Amikor Mexikóban az öttusalegenda Balczó András egyéniben második lett Björn Ferm mögött, sportszerűen elismerte, hogy a svéd jobb volt, s hozzátette: tiszta a lelkiismerete, mert amit lehetett, mindent megtett a győzelem érdekében. A vereség ugyanakkor nem törte meg, sőt még elszántabban dolgozott, és végül 1972-ben Münchenben egyéniben is felért a csúcsra. Balczó egymagában is kőkeményen edzett, ám neki különleges adottságai voltak. A tehetségeket – s ez manapság különösen igaz – menedzselni kell, s ebben mi itthon lemaradtunk a világtól. Túlságosan is szemérmesek vagyunk, mintha félnénk sztárokat nevelni. Sokan jobban örülnek annak, ha egy meccsen egy csapatból négyen is betalálnak, mintha valaki mesternégyest jegyez. Pedig a Barcelona futballcsapatában is Lionel Messi, Luis Suárez, Neymar trió termeli a gólok javát, ott ez mégsem zavar senkit sem. A játékostársak a sztárok keze alá dolgoznak, kiszolgálják őket, de ettől még ők is ugyanolyan hasznos tagjai az együttesnek, mint az extraklasszisok. De említhetek hazai hokis példát is: annak idején Fehérváron a Palkovics Krisztián, Ocskay Gábor, Zalavári Miklós triót éveken át együtt szerepeltették, okosan menedzselték és a szó jó értelmében sztárolták. Noha Zalavári pályája egy idő után másfelé fordult, az elképzelhetetlen lett volna, hogy Palkovics és Ocskay ne egymás mellett hokizzon.”
A mesteredző azt mondja, kifejezetten élvezi jelenlegi székesfehérvári szerepkörét, ugyanis egyéni foglalkozásokat tarthat az U8-as, az U10-es, az U12-es és az U14-es korosztályba tartozó ifjú hokisoknak. Persze, nem minden tanítványa egyformán elszánt, de akikből árad a tudásvágy, azt épp olyan lelkesen tanítgatja, csiszolgatja, mint tette azt edzői pályája elején. Kercsó azt mondja: ahogy az a sportban általában, fejben dől el sok minden. Amelyik gyerek jól tűri a monotonitást, képes akár huszadszor is elvégezni ugyanazt a gyakorlatot, és hajlandó addig próbálgatni egy mozdulatot, amíg az ösztönössé nem válik, annak van esélye a kitörésre. A profi sport ugyanis ma már nem az élvezetekről szól. A tehetség és az elszántság azonban nem feltétlenül jár együtt; annak idején a Dunaferr aranycsapatában például Erdősi Pétert az adottságai messze kiemelték az átlagból, de nem volt elég kitartó, így nem futotta be azt a pályát, amire pedig esélye lett volna.
Kercsó örvendetesnek tartja, hogy manapság már az utánpótláskorú hokisok is eljuthatnak külföldi klubokba. Ám itt sem árt alaposan végiggondolni, merre érdemes indulni. A mesteredző jó példaként említi egykori tanítványai közül a jelenleg a svéd Linköpinget erősítő, 20 éves Galló Vilmost, illetve a felnőttként a német Schwenninger Wild Wingsben jégkorongozó Bartalis Istvánt, Hári Jánost (Leksands) és Sebők Balázst (KalPa). Megint csak a svéd és finn modellt dicséri, viszont a német klubok többségében utánpótlás-nevelés címszó alatt zajló munkától nincs elragadtatva. Szerinte ott nem egy helyen gyengébb a képzés, mint Magyarországon.
Noha egész életet a gyerekek nevelésével töltötte, nem tud mit kezdeni azzal, ha egy csapat „fiatalításba” kezd. Azt mondja, az ő mércéje szerint nincsenek fiatalok és idősek: valaki vagy hasznára van a csapatának, vagy nem. Aki tud segíteni, annak lényegtelen az életkora, annak viszont, aki visszahúzza a közösséget, a fiatalsága sem adhat felmentést.
„Galló Vilmos, Szabó Krisztián, Vokla Roland, Mazzag Dániel, Gáspár Máté – annak idején Zalaegerszegen arra tippeltem, hogy jó eséllyel közülük kerülhet ki az első tengerentúli magyar hokisztár. Azóta valamennyien letették már a névjegyüket, ki itthon, ki külföldön, de az NHL kapujáig ők sem jutottak el. Mi tagadás, ez nekem némi csalódás, ám Balczóval vallom: aki mindent megtett a siker érdekében, annak nincs miért pironkodnia.”