Januártól jelentősen megváltoznak a dzsúdó szabályai, a nemzetközi szövetség a legfontosabb módosítások kivonatát nyilvánosságra is hozta. A tesztidőszak az augusztusi budapesti világbajnoksággal zárul.
UP-info • A nemzetközi szövetség (IJF) nagy erőkkel dolgozott az új olimpiai ciklus során bevezetendő új szabályokon, melyek rövid kivonatát nyilvánosságra is hozta. A cél: tovább népszerűsíteni, könnyebben megérthetővé tenni és egyszerűsíteni a dzsúdót.
Az új szabályok többsége nagyobb hangsúlyt ad az ippon elérése érdekében indított támadásoknak. A kivonatok alapján készített végleges szabályrendszert még ebben az évben publikálja az IJF. Az új szabályok tesztidőszaka 2017 januárjában kezdődik, és az augusztus 28-án kezdődő budapesti világbajnoksággal ér véget, a szabályok véglegesítéséről ezt követően döntenek. A judoinfo.hu segítségével szemügye vesszük a legfontosabb változásokat.
A férfiak és a nők mérkőzései egyaránt négypercesek lesznek, és kizárólag akciópontok dönthetik el a küzdelmet. Minden küzdelem, ahol nincs akciópont, illetve egyenlő az állás, aranypontos hosszabbítással folytatódik, melyben minden korábban szerzett pont és intés a táblán marad. Az aranypontos küzdelem akcióponttal vagy intéssel is véget érhet.
Megszűnik a jukó, marad a vazari és az ippon. Az eddig jukóval pontozott akciók is vazari értékűek lesznek. Két vazari a jövőben már nem számít ipponnak. Leszorításkor 10 másodperc után vazari, 20 másodperc után ippon jár.
A jövőben három sidót lehet kiosztani az eddigi négy helyett, a harmadik leléptetést jelent. A bíráskodás egyszerűsítése érdekében a jövőben az eddig tiltott fogásokat (pisztolyfogás, két kezes fogás azonos oldalon, ujjak a kabátujjban) nem büntetik. Fogásfelvételre és támadásra 45 másodperc áll rendelkezésre. A védekező felfogású judóért intés jár, a lábfogást az első alkalommal sidóval, a második alkalommal leléptetéssel büntetik.
Amennyiben a versenyző a hátraesés elkerülése érdekében olyan mozdulatot tesz, amely veszélyes lehet a fejére, nyakára, vagy a gerincére, azonnal le kell léptetni. Ebben az esetben elveszíti az adott mérkőzését, de a versenyről nem zárják ki, ha van lehetősége, folytathatja a küzdelmet.
A jobb hatékonyságért és a jobb fogásfelvételért a küzdelmek során a dzsudogit rendezetten kell viselni, vagyis a kabátot mindig össze kell fognia az övnek, s az övet feszesen meg kell húzni. Amennyiben a kabát vagy az öv kibomlik, a bírónak jeleznie kell, hogy a versenyző gyorsan igazítsa meg a felszerelését.
A világranglista-pontrendszer is megváltozik, erről hamarosan külön közlemény szól. Egyelőre annyi biztos, hogy a korosztályos világbajnokság érmesei pontokat kapnak a felnőtt-világranglistán.