Nagy András, a hazai szövetség sportigazgatója szerint a gyakorlatban lehet értékelni azokat a januárban életbe lépő új szabályokat, amelyeket a sportág érthetőbbé tétele és egyszerűsítése érdekében vezet be a nemzetközi szövetség.
MTI/UP-info • Nagy András sportigazgató tévéinterjúban mondta el: január elején edzői-bírói szemináriumot tartanak Bakuban, amelyen áttekintik és elemzik a versenyszabály-módosításokat. A nemzetközi szövetség szabályváltozásait ITT foglaltuk össze, közülük a legfontosabb a férfimeccsek négypercesre rövidülése és a jukó eltörlése.
„A férfimeccsek időtartama azért csökken egy perccel, mert a Nemzetközi Olimpiai Bizottság mindkét nemben egységes mérkőzésidőt kért annak érdekében, hogy a három-három férfi és női dzsúdóssal tervezett csapatverseny bekerülhessen az ötkarikás programba. A férfimeccsek lerövidülése nem feltétlenül jó, mert az erő fog dominálni, és statikusabbá válhat a dzsúdó. Ugyanakkor négy helyett már három intés elegendő lesz a leléptetéshez, ennyit pedig hamar össze lehet szedni” – vélekedett a sportigazgató.
A csapatverseny olimpiai programba kerülése új távlatokat nyithat két, még utánpótláskorú versenyzőnknek. A tervek szerint a férfiak és a nők is három súlycsoportban küzdenének, a megjelölt súlycsoportok pedig a 20 éves Gercsák Szabinát és a 22 éves Tóth Krisztiánt érintik. Jelenleg előbbi a 70 kg-ban szerepel, utóbbi pedig 90 kg-ban, de ha esetleg később +70-re és +90-re váltanának, gond akkor sincs, mert azok is a csapatversey kategóriái között vannak. A nők 57, 70 és +70, a férfiak 73, 90 és +90 kg-ban szerepelnének. A fiatalok tehát sikeres kvalifikáció esetén két számban is tatamira léphetnek Tokióban.
Nagy András a jukó eltörléséről elmondta, hogy a javaslattételkor a hazai szövetség azzal ellenkezőleg még a 2008-ban megszüntetett kokát is visszahozta volna, ám végül nem így történt.
„A versenyzőket próbálják arra ösztönözni, hogy minél erősebb technikákat alkalmazzanak, és ippon legyen a küzdelmek végén. Eddig egy gyenge jukó és egy erős vazari között óriási volt a különbség, ebben is a gyakorlat mutat utat” – tette hozzá.