Négy olimpia – négy olimpiai érem; köztük arany, ezüst és bronz. Tagja volt az első vízilabda-világbajnokság győztes csapatának, nyert Eb-t és Universiadét is. Egy nem mindennapi sportpályafutás mellett orvosnak tanult, ma is gyógyít. Volt vízilabda-elnök, tagja a MOB-nak, vezeti a Mező Ferenc Sportbizottságot. Aktívan követi a mai vízilabdát; ahogy mondja, a maga 180 centijével ma „törpének” számítana. A 75 éves Bodnár András síel, teniszezik, és élvezi, hogy nagypapa.
„Ungváron születtem, de a második világháború után, ’46-ban, még kisgyermekként Egerbe kerültem, az ottani uszoda mellett laktunk. Adott volt a lehetőség: az uszoda világa. Ez a környezet egy életre meghatározó lett számomra. Emlékszem, hat éves kortól lehetett úszni tanulni, én még csak öt voltam, amikor már a trambulinról ugráltam, igaz, úszni még nem tudtam. „Csörgő bácsi” négyszer kimentett, majd azt mondta, inkább „korkedvezménnyel’ megtanít engem is. Az egri uszoda legendás volt. Az alja kavicsos volt, a nádasban még bújócskázni is lehetett, és volt, hogy tele volt békanyállal. Ugyanakkor ott voltak a példaképek. Egyszerre volt játék és sport – én ebben a közegben nőttem fel, a szüleim mellett az uszoda nevelt. Ezek a szerencsés körülmények mind kellettek azokhoz a sportsikerekhez, amiket később elértem; és nagyon fontos persze az elszántság is” – emlékezett vissza a kezdetekre dr. Bodnár András, aki nem csak a sportban lett sikeres.
Az Eger és az OSC vízilabdázója volt. Négy olimpián vett részt: Tokióban arany-, Münchenben ezüst-, Rómában és Mexikóvárosban bronzérmet nyert csapatával. Tagja volt az első, 1973-as vízilabda-világbajnokság győztes legénységének; ’75-ben ezüstérmes lett. Európa-bajnokságot ’62-ben és ’74-ben nyert, ’70-ben ezüstérmesek lettek. Universiadén Budapesten első, Szófiában harmadik helyezést szerzett a magyar válogatottal, úszásban bronzérmet nyert a négyszer százas gyorsváltóval, szintén Szófiában. BEK-győztes (1972) és Szuper-kupa-győztes (1978).
„A ’73-as vizilabda-világbajnokságnak óriási presztízse volt. Mivel a ’72-es, müncheni olimpiát elvesztettük, másodikok lettünk, rá egy évvel meg akartuk mutatni a világnak, hogy mégis mi vagyunk a legjobbak. Belgrádban volt a vébé, ahol egy nagyon erős jugoszláv együttest is le kellett győznünk. Az oroszok ellen nyertünk, ami további lendületet adott a válogatottunknak. Végül megnyertük a tornát, és úgy vonultunk be a vízilabdázás történetébe, mint az első világbajnok csapat.”
Azt mondja, ma atlétikusabbá, gyorsabbá vált a játék, van hat-nyol nemzeti csapat, ami bármire képes, de a szerbeket közülük is kiemelkedőnek tartja. „Ma 190-195 centisek a játékosok, én a 180 centimmel törpének számítanék” – jegyezte meg.
Dr. Bodnár András az élsport mellett elvégezte az orvosi egyetemet is. „Tizenkét éves voltam, amikor a féregnyúlványomat kivették. Akkor találkoztam a sebészettel, azt gondoltam, és is orvos leszek. Tizenhat-tizenhét lehettem, amikor a száztól a nyolcszázig minden gyorsúszó számot az ob-n megnyertem. Egy újságíró megkérdezte: mi szeretnék lenni. Sebész és olimpiai bajnok – vágtam rá. Mindkettő lettem, és erre nagyon büszke vagyok!” – vallja az április 9-én születésnapját ünneplő bajnok, aki ma is bejár a Bajcsy-Zsilinszky Kórházba, ahol sebész főorvos, tíz éve nyugdíjasként, de előtte osztályt is vezetett. München olimpiai bajnok vívójával, Erdős Sándorral egészségügyi szolgáltatást nyújtó közös vállalkozást is működtet: vese-, veseútkő, valamint epe- és epeútkő műtét nélküli kezeléssel foglalkoznak.
Sportvezetőként is aktív, a mai napig is. Korábban a Magyar Úszó Szövetség alalnöke, a Magyar Vizilabda Szövetség elnöke, az OSC síszakosztályának első vezetője. Tagja a Magyar Olimpiai Bizottságnak, a riói olimpia évében még a LEN Orvosi Bizottságát is erősítette. A MOB Mező Ferenc Sportbizottságának elnökeként olyan testületet vezet, mely világ- és Európa-bajnoki érmes, ma nyugdíjas sportolók, őket felkészítő sportvezetők, edzők köré épít szociális hálót.
Dr. Bodnár András három unoka nagypapája – „úszni nagyon szeretnek” – mondja -, két gyermeke több sportágat is kipróbált, lánya válogatott kerettag, ifi magyar bajnok sífutó volt.
„Feleségemmel, Ildikóval ötvenegy éve vagyunk házasok. Kardiológus főorvos, még engem is „számon tart”, vigyáz rám”…
Bodnár András 1942. április 9-én született. S, hogy a vasárnap 75 esztendős bajnok mit üzen a budapesti FINA vízes világbajnokság magyar résztvevőinek, a rajt előtt nem egészen 100 nappal? Az alábbi videóból kiderül…
(MOB/VF, fotó: MTI/Petrovits László-MOB)