A fegyelmi bizottság felmentette Kovács Ágnest

kovacsagi4.jpg

A Magyar Úszó Szövetség fegyelmi bizottsága szerint Kovács Ágnes az október 30-i doppingellenőrzés során nem valósított meg doppingvétséget. A határozat ellen 15 napon belül lehet fellebbezni.

A bizottság úgy ítélte meg, hogy az olimpiai bajnoknő az ellenőröknek kellőképpen megindokolta, miért hagyta félbe a mintavételt és távozott idő előtt a Kőér utcai uszodából a budai Hilton Szállóba, ahol az UNICEF képviselőjeként várta őt Sir Roger Moore. A fegyelmi testület szerint Kovács Ágnest sem fegyelmi felelősség, sem önhiba nem terheli, mivel olyan súlyú sportdiplomáciai találkozóra volt hivatalos, amely mind a sportoló, mind a magyar sportdiplomácia számára kiemelkedő értékű esemény volt.
   
Kovács Ágnes tudomásul vette a határozatot, majd felolvasott nyilatkozatában közölte: örül, hogy ez a döntés született, mely teljes mértékben igazolja vétlenségét. 
   
Kolláth György a Magyar Antidopping Csoport (MACS) képviselőjeként jogszabálysértőnek minősítette a fegyelmi bizottság határozatát. Megítélése szerint újabb jogszabálysértés lenne, ha Kovács Ágnes indulna az e hétvégi rövidpályás országos bajnokságon.
   
A fegyelmi bizottság döntését az érintettek, valamint Gyárfás Tamás mint a MÚSZ elnöke fellebbezheti meg. Gyárfás az MTI-nek jelezte: ha a bizottság döntését írásban megkapja, akkor tud véleményt alkotni, s dönteni, hogy él-e fellebbezési jogával.
   
A MACS közölte: nem tesz további lépéseket az ügyben, mivel a szervezet nem állapít meg doppingvétséget és nem dönt semmiféle szankcióról. A fegyelmi eljárások kimenetele, illetve lefolytatása a Magyar Antidopping Csoporttól független.
   
Kovács Ágnes október 30-án versenyen kívüli, előre be nem jelentett doppingellenőrzés során 25 ml mennyiségű mintát szolgáltatott, mely az előírt minimummennyiséget (75 ml) nem érte el, és doppingellenőrzés céljából nem volt elfogadható. Ezt követően a további mintaszolgáltatást a sportoló, hivatalos elfoglaltságával indokolva megtagadta, és a megtagadás tényét írásban elismerte. Ez a hatályos jogszabályok és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) kódexe értelmében doppingvétséget megalapozó magatartásnak minősül.

MTI