A jellegzetesen ázsiai gó játék nagyobb nemzetközi elismertségéért szállt síkra Sigeno Juki, a Nemzetközi Gó Szövetség (IGF) főtitkára szombaton, a dél-kínai Hangcsouban (Hangzhou), a 31. amatőr gó-világbajnokság (AGC) helyszínén.
"Amikor elindítottuk az amatőr világbajnokságot, alig 22-23 ország vett részt rajta, és ma már 71 tagunk van, ami igazán szép eredmény" – mondta Sigeno, megjegyezve, hogy az idei évtől kezdve Kína, Dél-Korea és Japán együttesen egy újabb szint elérését tűzte ki célul: a játék még nagyobb mértékű elterjesztését a világon.
Csang Csen-ming (Chan Zhenming) az IGF frissen kinevezett elnöke szerint ehhez a különleges vonzerejű táblás játékhoz az emberek – ismereteiktől függően – különbözőképpen viszonyulnak.
Mint mondta, a gó (kínaiul vejcsi +weiqi+) elősegíti a gyors gondolati reagáló képesség kifejlesztését, és magának a gondolkodásnak is egy hatékony módszerét tanítja. Csang úgy véli, hogy az amatőr és a professzionális világbajnokság egyaránt minőségi változás előtt áll.
A world-go.org honlapon szereplő tájékoztatás szerint a 31. amatőr világbajnokságot május 24-31. között rendezik, 71 ország – köztük Magyarország – egy-egy játékosának résztvevőjével. Európából 33 ország képviselteti magát.
A gó távol-keleti stratégiai táblajáték.
Kínából ered, első nyomait mintegy négyezer évvel ez előttről találták. Japánban nevezik gónak, Koreában baduk a neve. Magyarországon a 70-es években kezdett elterjedni, a Magyar Gószövetség 2005-ben alakult.