A harmadik legtöbb érem

Véget ért az EYOF Tbilisziben. A sportolói faluban megtartott záróünnepségen Davit Narmanja, a város polgármestere átadta az Európai Olimpiai Bizottság zászlaját Fekete Dávidnak, a következő rendező város, Győr alpolgármesterének.  Az ünnepségen a magyar csapat zászlóvivője a versenyek úszó hőse, Késely Ajna volt. Az utolsó versenynapon két bronzzal gyarapodott a magyar fiatalok tekintélyes éremgyűjteménye. Megnyerték a bronzmérkőzésüket a kosaraslányok, míg a cselgáncsban Szigetvári Mercédesz küzdötte fel magát a dobogó harmadik fokára.

Munkatársainktól   Magyarország nyerte a harmadik legtöbb érmet az EYOF-on. Az oroszok gyűjtötték be a legtöbbet (37), megelőzve az olaszokat (24) és a magyarokat (23). A hagyományos éremtáblázaton a negyedik hely jutott a küldöttségünknek.

A záróünnepség látványos pillanata

A záróünnepség látványos pillanata

2007-ben Belgrádban szintén 23 érmet szereztek a magyarok. Akkor 3 arany, 5 ezüst és 15 bronz volt a megoszlása, és az a 12. helyre volt elég. Most 9/3/11, és abból 8/3/5-öt nyertek az úszók. Legutóbb 2003-ban Párizsban volt hasonlóan gazdag az aranygyűjtemény: 30 éremből 14, és mellé 8-8 ezüst és bronz. Az úszók 10/7/5-tel vették ki a részüket, olyan nevekkel, mint Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Dávid, Kiss Gergő.

És akkor vegyük sorba az utolsó versenynap eseményeit!

KOSÁRLABDA

Az U16-os leányválogatott a bronzéremért azzal az orosz együttessel csapott össze, amelyet a csoportban csak nagy küzdelem árán, hosszabbításban, de legyőzött.
kosaras lányokÚgy tűnt, most nem számíthatunk hasonló izgalmakra, hiszen a magyar csapat magabiztos vezetésével kezdődött meg a végjáték. Az oroszok azonban hatalmas hajrát nyitottak: ledolgozták hátrányukat, sőt, a vezetést is átvették.
A találkozó azonban tartogatott még egy fordulatot. A magyarok az utolsó percben szerzett két kosárral 61-59-re nyertek.
És megszerezték a bronzérmet.
Juhász Dorka a mob.hu-nak elmondta, hogy bár 25 pontot dobott a bronzmeccsen, mégiscsak a csehek elleni elődöntőben hintett 31 pontra és 17 lepattanóra a legbüszkébb.
Pusztai Petra, akinek az édesanyja, szintén válogatott kosárlabdázó volt, úgy nyilatkozott: életre szóló élménnyel gazdagodott az EYOF-on, és bízik benne, hogy idővel a felnőttek között is lehetőséghez jut.

CSELGÁNCS

Három magyar lépett tatamira. Fábos Kristóf a +90 kg-ban az első mérkőzésén vazarival kikapott a bolgár Venciszlav Hrisztovtól. Mivel a legyőzője a következő fordulóban vereséget szenvedett, Kristófnak véget ért a verseny.
Árvai Péter 90 kg-ban ipponnal győzött a román Mihai Tomescu ellen, majd hasonlóképp szenvedett vereséget az orosz Aljumar Tumajevtól. A vigaszágon folytathatta, az izraeli Almog Luzon azonban három jukóval és egy vazarival simán győzött, így a ceglédi ifjú kilencedikként zárt.

Bronzos Mercédesz

Bronzos Mercédesz

Csakhogy volt nekünk Szigetvári Mercédeszünk is!…
Magabiztosan menetelt a négy közé a +70 kg-os súlycsoportban, a lett Darja Cernikovát ipponnal, a holland Julia Dijkstrát jukóval győzte le. Az elődöntőben az izraeli Raz Hersko azonban egy jukóval jobbnak bizonyult nála, a bajai versenyző így a bronzéremért küzdhetett.
Küzdött is. Nagyot. A francia Emma Saudrais-t egyetlen jukóval győzte le. Az ellenfélnek nem volt értékelhető akciója.
Mercédesz azt mondta a nagy csata után: „A végén már csak arra koncentráltam, hogy a francia ne dobjon el, két intést is beszedtem, de nem gond, még egy belefért volna.” Amúgy rosszul indult a napja, hasi görcsökkel, és két gyógyszer sem segített.
A verseny végül túllendítette a krízisen. Ámbár a múlton nem tudta: „Az elődöntőben azzal az izraelivel kerültem össze, aki tavaly az Európa-bajnokságon már legyőzött – talán ha akkor megverem, most lett volna elég hitem ahhoz, hogy én jussak döntőbe.”
A cselgáncs is kitett magáért az EYOF-on, a három bronz szép eredmény az erős európai mezőnyben.

KÉZILABDA

Bár a csoportmeccsek során 26-21-re legyőzte Dániát a magyar fiúválogatott, az ötödik helyért vívott összecsapáson nem sikerült ismételni.
Huszonöt gól most is dobott Vágó Attila csapata, csakhogy huszonegy helyett harmincötöt kapott, így be kell érnie a hatodik hellyel.
Az EYOF-ot a franciák nyerték, miután a döntőben 30-28-ra felülmúlták a szlovénokat. A bronzérem a németeké lett, miután 31-19-re legyőzték a norvégokat. A leányok tornáján Oroszország szerezte meg az aranyat Dánia és Norvégia előtt.

SZERTORNA

Boncsér Krisztián tíz perccel a szólítása előtt tudta meg, hogy az ugrás döntőjébe első helyen bejutó ukrán Makszim Ivanov visszalépett a versenytől, így első számú tartalékként ezen a szeren is bemutathatja a gyakorlatát. Az első ugrására hiába kapta a legmagasabb, 14,650 pontot, a második csak 12,900 pontot ért, így az összesítésben elért 13,775-ös eredmény a hetedik helyhez volt elég. A győztes a fehérorosz Jagor Saramko lett.
Krisztián a kedvenc szerén, a nyújtón szeretett volna érmet szerezni, de a gyakorlata ezúttal nem úgy sikerült, ahogy eltervezte. Csupán 12,300 pontot kapott, ami jócskán elmarad attól, amit tud. A döntőben egyébként a selejtező és az egyéni összetettben elért eredmény alapján esélyes orosz Artyom Arnaut is hibázott, s végül lemaradt a dobogóról. A számot a svájci Moreno Kratter nyerte.
Kovács Zsófia egyáltalán nem számított arra, hogy gerendán is döntőbe jut, így neki az már eleve nagy eredmény. 13,750-nel az ötödik helyen került a fináléba, az a második helyre lett volna elég. A 11,850 pont viszont a hetediket jelentette.

ATLÉTIKA

Bár az atlétikai stadionban az utolsó napon több számban is döntőt rendeztek, a magyarok csak egyben voltak érdekeltek.
A Deák Márton, Leveleki Bence, Bak Bálint, Tano Leonárdo alkotta 4×100 méteres váltó negyedikként jutott a fináléba, de az esemény hivatalos honlapja szerint nem fejezte be a futamot.
Összesen négy váltó ért célba a nyolc pályán. A hollandokat kizárták. A versenyt a franciák nyerték.

Az eddig megjelent tudósításaink az EYOF-ról

1. versenynap. Magyarok: 1 arany, 1 ezüst, 3 bronz
2. versenynap. Magyarok: 1 arany, 1 ezüst, 2 bronz
3. versenynap. Magyarok: 2 arany, 1 ezüst, 1 bronz
4. versenynap. Magyarok: 2 arany
5. versenynap. Magyarok: 3 arany, 1 ezüst, 3 bronz

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS