Az U19-es leányválogatott többek között azért jutott az Eb-selejtező elitkörébe, mert Turtóczki Sándor szövetségi edző pihentethette fáradt játékosait, azonos képességű cserék vártak bevetésre. A bravúr a szakembert nem érte meglepetésként.
Nagy-Pál Tamás • Míg a fiúválogatott már az U19-es Európa-bajnokság selejtezőjének első szakaszában elvérzett, addig a még amatőr cipőben járó női szakág remekelt (címlapfotó: mlsz.hu), hiszen ugyanabban a korosztályban továbbjutott a kontinens huszonnégy legjobb csapatát felvonultató elitkörbe. Az eredmény bravúros, bár Turtóczki Sándor szövetségi edzőt egyáltalán nem érte meglepetésként.
„Optimista voltam már a torna előtt is, nem véletlenül. Összeállt a csapat, ragyogó közösséget alkotnak a lányok. A keret erős, tulajdonképpen a kispadon is olyanok ültek, akiket bátran pályára küldhettem. Minden összeállt ebben a korosztályban, benne volt tehát a továbbjutás. A németek felfelé, míg a kazahok lefelé lógtak ki a mezőnyből, a szerbekkel vívhattunk háromesélyes meccset.”
A nagyközönség számára akkor vált világossá, hogy összejöhet a továbbjutás, amikor Németországtól 2-0-ás vereséget szenvedett a gárda a nyitófordulóban. Összehasonlításképp: a felnőttválogatott nemrég 12-0-ra kapott ki a németektől, szintén Eb-selejtezőn. „Nem vonnék párhuzamot a két eset között. Az viszont biztos, hogy nem várt jó teljesítménnyel rukkolt elő a csapatom. Tisztes vereséget szenvedtünk, hiszen nem túlzás: a nagy helyzetek alapján a döntetlen igazságosabb eredmény lett volna – a kontinens egyik, ha nem a legjobb válogatottja ellen.”
Ezután következett a Szerbia elleni ki-ki mérkőzés a második helyért. „Sikerült megvalósítani azt a masszív csapatvédekezést, amit gyakoroltunk. Ennek köszönhetően a csatáraink bátran támadhattak. A mérkőzés előtt az volt a legfontosabb kérdés: hogyan tudunk átmenni védekezésből támadásba? Mert, ha a csapat csak bekkel, akkor előbb-utóbb bepattan a kapujába a labda. A szerbek ellen viszont ötször vezethettük a kapura a labdát, s akár magabiztosabb is lehetett volna a sikerünk. Viszont az 1-0 olyan eredményt, amilyet csak jó csapatok tudnak megtartani.”
A kazahok ellen 5-0-ás győzelemmel, vagyis örömfocival zártak a lányok – gondolhattuk, de a színfalak mögött egyáltalán nem ez zajlott. „Volt még veszíteni valónk. A mai női futballban már nincsenek lefutott meccsek. Az első gólig Kazahsztán nagyon keményen ellenállt. Örömfociról szó sem volt, nagyon is céltudatos futball játszottunk.”
A keretben olyan játékosok is voltak, akik torna előtti vasárnap még bajnoki mérkőzésen szerepeltek, hogy aztán kevesebb, mint öt nappal később már a selejtező második fordulójában kapjanak lehetőséget. A csapat egyik legnagyobb erénye volt, hogy elbírta néhány kulcsember fáradtságát. „Előre számoltunk ezzel a problémával, ezért alaposan megterveztük a tornát. Közel azonos képességű játékosokat válogattunk be, így, akinek szüksége volt rá, pihentetni tudtuk. Ahogy ma mondani divatos: rotáltunk.”
Ez különösen meglepő annak tükrében, hogy korábban nem volt jellemző a korosztályos válogatottakra az ennyire bő merítési lehetőség. „Ez annak köszönhető, hogy el tudtuk indítani az U15-ös válogatottprogramot is. A lányok már fiatalon is együtt dolgozhatnak a szakmai stábbal, ismerkedhetnek a nemzetközi mezőnnyel. Szerintem nem a merítési lehetőség lett nagyobb, inkább az értékeket tudtuk megtartani. Korábban sokan visszavonultak, nem látva lehetőséget az amatőr sportágban.”
Turtóczki nem repesett az örömtől, amikor arra kértük, név szerint is emelje ki néhány játékosát, mert szerinte mindenki a maximumot nyújtotta, másképp nem is jöhetett volna össze ez az eredmény. De azért megpróbálkozott a feladattal. „Schildkraut Fruzsina olyan jól védett mind a három meccsen, hogy stabilitást, magabiztosságot adott a csapatnak. Azok a lányok is remekeltek, akik klubjukban kevesebb lehetőséget kapnak, gondolok itt például a Fradi védőjére, Szabó Dorottyára. Gruber Brigitta nemzetközi színvonalú futóteljesítményt nyújtott, Kaján Zsanett pedig még a német védők szorításában is életveszélyes tudott lenni, többször lefordult róluk.”
A csapat most Európa 24 legjobb válogatottja közé jutott, ahonnan a tavaszi elitkörből már tényleg csodának számítana a nyolcas Eb-döntőbe jutás. „Az már a hab lenne a tornán. Messze van még, hiszen a csoportbeosztás sem ismert. Persze, az is igaz: szerencsés sorsolás gyakorlatilag már nincs, mert a huszonnégy gárdából tizenhat biztosan az európai elitbe tartozik.”