Hosszú Katinka példakép, de rossz üzenetet közvetít a fiataloknak – vallja Hargitay András utánpótlás-kapitány, aki azt is jelezte, nemcsak a gyerekeknek, de a szülőknek sem pozitív töltetű, ahogyan az ötszörös világbajnok klasszis viselkedik „a családjával”, az úszószövetséggel.
reb • Nincs pontos adatunk arról, hogy mennyien bújják a sportágat újfajta szemléletével és versenyzési rendszerével megreformáló Hosszú Katinka könyveit, de az biztos, hogy úszópalánták és más sportágak képviselői, fiatalok és felnőttek egyaránt nagy kedvvel, elszántan lapozgatják a motivációs írásokat. Az ötszörös világbajnok, a rekordokat minden értelemben átíró klasszis ugyanis teljes életútjával utat mutat valamennyi korosztály képviselőinek.
Milyen üzenete van azonban az elmúlt hónapban az hazai szövetséggel vívott csörtéjének? Az ügy hátterét nem tisztünk felderíteni, ám nem árt az utánpótlás szemszögéből megvizsgálni a történteket. Mint ismert, Hosszú előbb sajtótájékoztatón kritizálta a hazai szervezet működését, majd a második sajtónyilvános eseményen elzárkózott Kiss László kapitánytól, aki megbántottságában lemondott, majd visszatért.
„Kétség sem fér hozzá, Katinka példakép – kezdi Hargitay András utánpótlás-kapitány. – Ez az életútjából, a viselkedéséből fakad. Ahogyan Bajáról indult, Amerikában tanult, majd visszajött, s a legnagyobb sikereit itt érte el azt követően, hogy az amerikai edzőjével való viszony megromlása és a londoni negyedik hely okozta csalódásból is felállt. Ráadásul bájos, kedves volt mindig, emlékszem, amikor már a 2014-es berlini Európa-bajnokságon rendületlenül és jó szívvel osztotta az autogramokat.”
A szakember hozzáteszi, azzal, hogy a munkát és a sportot állította a középpontba, nemcsak az úszók és általában a fiatalok, hanem mindenki előtt követendő példává vált. Amelynek természetesen nagyon örültek a szövetségben, hiszen kivel lehetne jobban ösztönözni, motiválni az ifjúságot, mint a Hosszúhoz hasonló klasszisokkal? Ő volt az első, aki igent mondott a részvételre A jövő bajnokai-program rendezvényén, Székesfehérváron együtt úszott a gyerekekkel.
„Járja a mondás, a legnagyobbnak kell a legszerényebbnek lennie – szögezi le a korábbi háromszoros vb-győztes úszó, aki a sportágat és elsősorban a szövetséget a családhoz hasonlítja. – A szülővel sem viselkedhet így a gyerek. Ha vannak is problémák, nem szép, amikor a csemete úgy szól vissza: semmit sem kaptam. Katinka mindent megkapott, és még annál is többet.”
Elmondása szerint például Kiss László szövetségi kapitány szeptember óta várja a Hosszú, Tusup kettőstől az ez évi felkészülési és versenyzési tervet: eddig sem volt egyszerű kihúzni belőlük, de korábban legalább megkapták azt. Ezúttal azonban nem, ráadásul friss történés, hogy vasárnap úgy utazott el Austinba Hosszú és edző-férje, Shane Tusup, hogy arról a szövetségben is csak a közösségi oldalról, a Facebookról értesültek.
„A korábbi profi, de rendkívül emberi, tündéri Katinka a nyár óta megváltozott. Öntudatra ébredt vagy rossz befolyás alá került, nem tudom. De amit most tesz, azzal nagyon rossz üzenetet közvetít az utánpótláskorú sportolók, és egyáltalán, mindenki felé. Csak annyit mondok, várjuk vissza a régi Katinkát.”
A szövetség közleménye (részlet):
„Mint ismert, Hosszú vasárnap Austinba utazott, hogy részt vegyen a pénzdíjas Arena Pro versenysorozat második állomásán. Versenyengedélyezési kérelmét csupán hétfőn – a menedzsmentje útján – küldte el a szövetségbe. A kínos helyzetet fokozza, hogy így nem lesz ott csütörtökön a Nemzeti Színházban az Év sportolója gálán sem, amelyen gyakorlatilag biztos, hogy a legjobbnak választják.
A szövetség kényszerhelyzetbe került: ha megadja a versenyengedélyt, akkor igazolja, hogy Magyarországon egy kiemelkedően sikeres sportoló bármit megtehet. Ha nem adja meg – és amennyiben az Arena versenysorozat rendezői megkövetelik a startengedélyt –, akkor a MÚSZ a legjobb szándéka ellenére is kárt okozhat a legeredményesebb magyar versenyzőnek, mint ahogyan a verseny rendezőinek is. Nyilvánvaló, hogy Hosszú Katinka neve szerepel a programban, a viadal rangját emelő részvételére a házigazdák joggal számítanak, a repülőjegyét alighanem megvették, kint tartózkodásának költségeit minden bizonnyal kifizették.
Mindezek ismeretében Magyar Úszó Szövetség úgy döntött: bár a versenyzőnek a versenyengedélyt még az austini meghívás elfogadása előtt illett volna megkérnie, a kialakult helyzet mielőbbi békés rendezésének elősegítése érdekében a versenyengedélyt megadja – ha azt Katinka Austinból megkéri a szövetségi kapitánytól. Kétségtelen, hogy a sportolónak a versenyek előtt már az úszásra kell összpontosítania, Austinban azonban mégsem az olimpia zajlik; egy néhány perces telefonbeszélgetés Katinka teljesítményét nem befolyásolhatja negatívan, viszont ily módon a részéről is kifejezésre juthat a vita lezárásának szándéka.”