Farkas Balázs és Kádár Tamás révén két magyar is található minden idők száz legdrágább U17-es igazolásában. Az élmezőnyben a szupersztárok mellett az elkallódott tehetséget is felbukkannak.
Nagy-Pál Tamás • A játékosok piaci értékének megbecsülésére szakosodott, és mértékadónak tartott transfermarkt.de listát állított össze minden idők legdrágább U17-es igazolásairól. Általában az efféle listákon nem nagyon találhatunk magyar játékost, ezúttal azonban ketten is szereplnek a legjobb százban.
Sőt, Farkas Balázs 52. helye igen előkelőnek mondható. Az oldal adatai szerint a támadót tíz évvel ezelőtt 2 millió euróért vette meg a Dinamo Kijev a Nyíregyházától. Az akkor 17 éves játékosnak komoly jövőt jósoltak, de nem sikerült valóra váltania. Legutóbb a Balmazújváros gárdájában szerepelt, de a nyár óta nincs csapata.
Szebb karriert futott be a lista 82. helyén tanyázó Kádár Tamás, aki 17 éves volt 2008-ban, amikor 1.35 millió eurót fizetett ki érte a Newcastle a Zalaegerszegnek. Jelenleg a lengyel Lech Poznan játékosa, és alapembere a franciaországi Európa-bajnokságra eljutó válogatottnak.
Nézzük, mi a helyzet a lista legelején!
A 11. helyen áll minden idők egyik, ha nem a legjobb játékosa, a brazil Ronaldo, akiért 17 évesen közel 5.5 millió eurót fizetett ki a holland PSV a Cruzeirónak. A már visszavonult támadó pályafutása közismert: játszott a Barcelonában, a Real Madridban, az Interben és a Milanban, két világbajnoki címet is nyert.
Közvetlen előtte még aktív játékos található: a paraguayi Antonio Sanabria egy évvel ezelőtt 5.7 milliót ért a Sassoulónak. Azóta játszott már az AS Romában, mígnem a szezon elején a Sporting Gijón labdarúgója lehet. Mérlege tíz mérkőzésen öt gól a spanyol élvonalban. Szép jövő vár rá, hiszen még mindig csak 19 éves.
Tomas Kalas a kilencedik, a Chelsea 6 milliót fizetett érte a cseh Sigma Olomucnak. Nem sikerült berobbannia, jelenleg az angol másodosztályban szereplő Middlesbrough-ban játszik. Marco Fossati még nála jobban is eltűnt: a Milan nagy lelkesedéssel adott érte ugyanakkora összeget az Internek, de 23 évesen az olasz másodosztályú Cagliarit erősíti.
Az Athletic Bilbao ellenben valószínűleg egy pillanatig sem bánta meg, hogy szintén 6 milliót utalt át az Osasunának a 17 éves Javi Martinez játékjogáért, hiszen hat évvel később 40 millió euróért adta tovább a Bayern Münchennek. A spanyol középpályás azóta már Bajnokok Ligája-győztesnek vallhatja magát.
A hatodik helyen álló Aaron Ramsey még nem, de szintén megszolgálta az Arsenalnak 6.4 milliós vételárát. Elég, ha csak annyit említünk meg, hogy a walesi középpályás 40 gól mellett 37 asszisztot is kiosztott az Ágyúsok színeiben. Ha nem lenne annyira sérülékeny, még előrébb tarthatna 25 éves korára.
Már 16 éve annak a Milan 7.5 milliót adott a Boca Juniorsnak Fabricio Colocciniért. A védő nem vált szupersztárrá, azért szép karriert futott be: megfordult a Villarreal és az Atlético Madrid gárdájában is, és 33 éves korára még mindig a Newcastle alapembere.
Két újabb arsenalos következik a sorban, amiben nincs is semmi meglepő, hiszen Arsene Wenger menedzser előszeretettel „vadássza” le a fiatal ígéreteket. Ráadásul Theo Walcottot és Alex Oxlade-Chamberleint is a Southamptonból szerezte meg 10.5, valamint 13.8 millióért – azóta is mindketten rendszeresen játszanak a csapatban.
A képzeletbeli dobogó második fokán a Real Madrid sztárját, Gareth Bale-t találjuk. A szélső szintén a Southampton neveltje, a Tottenham szerezte meg 17 évesen 14.7 millióért.
Micsoda üzlet volt!
Hat évvel később ugyanis 93(!) millió ellenében került Madridba, és a Királyi Gárdával megnyerte a BL-t is.
Alexandre Pato vezeti ezt a listát, aki a mai futball egyik legnagyobb talánya. 17 éves volt a brazil, amikor a Milan 22 millióért szerezte meg az Internacionaltól. Első szezonjában 9 gólt szerzett az olasz élvonalban, a másodikban 15-öt, a harmadikban tucatot, a negyedikben 14-et, még mindig húszon innen. Aztán borzasztóan visszaesett a teljesítménye, és vissza is igazolt Brazíliába. A hírek szerint ismét kezd magára találni (még mindig csak 26 éves) és könnyen elképzelhető, hogy a közeljövőben visszatér Európába.