A téli és nyári olimpiai sportágak főtitkárainak rendezett a Magyar Olimpiai Bizottság értekezletet a szervezet székházában február 16-án. A sportszakmai és marketing-kommunikációs témák mellett, a Sportkórház tevékenységének bemutatása alkalmával egészségügyi aktualitások is napirendre kerültek. A fórumon a MOB főtitkára, dr. Bartha Csaba kijelentette: a MOB az átszervezést követően, a korábbi évekhez hasonlóan továbbra is szoros együttműködésre törekszik a sportági szakszövetségekkel.
Az új sporttörvény hatályba lépését és a hazai sportirányítás struktúrájának átalakítását követően, a tokiói olimpiai ciklus elején, csaknem egy esztendővel a pjongcsangi téli ötkarikás eseményt megelőzően ez volt a főtitkárok számára meghirdetett első szakmai fórum a MOB-ban. Az értekezleten részt vett dr. Bartha Csaba mellett Fábián László sportigazgató, a MOB és a Sportkórház (OSEI) több munkatársa, köztük dr. Soós Ágnes főigazgató-főorvos és dr. Téglásy György főorvos, a Válogatott Kereteket Ellátó Szolgálat (VKESZ) igazgatója is.
Dr. Bartha Csaba ismertette a MOB szerepét a hazai sportirányítási rendszerben, elmondta, az átszervezést követően a korábbi munkatársak mintegy kétharmada a sport más területén helyezkedett el, „utcára nem került senki”. Kiemelte, hogy a tagozati rendszer megszűnt, azok kiváltak, és köztestületként, civil szervezetként működnek, a MOB-bal igen jó együttműködésben.
A sportvezető azt is elmondta, hogy a MOB összességében sikeresnek ítéli a 2016-os esztendőt. „Rióban a Magyar Csapat a 12. helyet szerezte meg a nemzetek éremtáblázatán, ami szép siker. Látjuk ugyanakkor a sportszakmai hibákat, amelyek mellett nem lehet elmenni, bizonyos sportágak nem a várakozásaiknak megfelelően szerepeltek az olimpián, ezeket elemezni, majd orvosolni kell.”
A főtitkár beszélt az elmúlt időszak sikeresen működő programjairól, a Kiemelt Edző Programról, a Kiemelt Sportágfejlesztésről és a Felzárkóztatási programról is, valamint elmondta, hogy Rióban a MOB minden igényt próbált kielégíteni, magas szinten szolgálta ki a sportolókat, a Magyar Csapatot.
Dr. Bartha Csaba a jövőt illetően hangsúlyozta, hogy a MOB a korábbi évekhez hasonlóan továbbra is szoros együttműködésre törekszik a sportági szakszövetségekkel.
Fábián László az elkövetkezendő időszak feladatairól és multisport-eseményeiről – téli-nyári ifjúsági és felnőtt olimpiák, Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválok, Európa Játékok – beszélt. Mint mondta, a MOB-nak az eseményekkel kapcsolatban jelentős szakmai koordinációs, a Magyar Csapatra vonatkozó szervezési feladatai vannak. A sportot is felügyelő minisztériumi államtitkárság felé szakmai és pénzügyi javaslattételi feladata van a versenysport és az olimpiai felkészülés, a Kiemelt Edző Program, a Gerevich-ösztöndíj rendszer és a Kiemelt Sportágfejlesztés terén, de célzott támogatások a jövőben is érkezhetnek a MOB-on keresztül.
Az olimpiai bajnok sportigazgató külön kitért az egy év múlva rendezendő pjongcsangi téli olimpiára, valamint az első hazai rendezésű olimpiai eseményre, a győri EYOF-ra – melyen 10 sportágban több mint 150 magyar fiatal vehet majd részt -, ezek operatív feladataira, illetve a tokiói ciklusra is.
A téli olimpiával kapcsolatban Bartha Csaba beszámolt arról, hogy a MOB képviseletében dr. Nagy Zsigmond csapatvezetői értekezleten vett részt Pjongcsangban a közelmúltban; Japánban pedig szintén MOB-küldöttség járt, ahol kölcsönös sportszakmai együttműködés lehetőségéről tárgyalt a két ország delegációja.
Báthori Zsófia szervezési és marketing főmunkatárs a kommunikációs és marketing területet ismertette. Elmondta, hogy az átszervezést követően közvetlen főtitkári irányítás mellett dolgoznak a MOB Marketing és Kommunikációs Igazgatóságának munkatársai. Az operatív feladatok megvalósításában a MOB e területeken is együttműködésre törekszik a szövetségekkel. A MOB támogatói körét illetően külön kitért az adidas, a Magyar Telekom, a Scitec, a Hartman, a HOMM és az Oázis kertészet lehetőségeire.
A Sportkórház nevében dr. Soós Ágnes főigazgató-főorvos köszöntötte a jelenlévőket, majd dr. Téglásy György főorvos az OSEI struktúráját, működését, szolgáltatásait ismertette. A Sportkórház főorvosa beszélt a Válogatott Kereteket Ellátó Szolgálatról, a Call Centerről, az egészségügyi intézet fekvőbeteg-ellátásáról, a kutatóosztályról, az olimpiai rendelőről, a szűrővizsgálatokról, a versenyzési engedélyekről, valamint a sportsérülések ellátásáról; továbbá kitért a Dunavarsányi és Tatai Olimpiai Központ egészségügyi szolgáltatásaira is. Elmondta: a Sportkórházban 32 szakterületen várják a rászorulókat.
A Sportkórház munkatársai külön-külön is kitértek az egyes szakmai területekre. A VKESZ igazgatója bemutatta munkatársait, köztük dr. Laki Judit mb. orvosigazgatót. Dr. Kovács Péter a teljesítmény-diagnosztikai, dr. Budavári Ágota és Harasztiné dr. Sárosi Ilona a sportpszichológiai vizsgálatokról, Marics Balázs a sporttáplálkozási szolgáltatásokról, Bártfai Judit és Bacskai Katalin a gyógytornáról, mozgásterápiáról beszélt, Megyeriné Szabó Anita mb. stratégiai igazgató az informatikai fejlesztéseket és hátteret ismertette.
Téglásy György főorvos összefoglalásként azt mondta: céljuk, egyben jövőképük az egészségügyi ellátás mellett a szakmai teamekben történő munkavégzés, a csapatmunka, a fórumok, tájékoztatók megszervezése.
(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)