A nagyobb Kismóni bronza

Kismóni Botond bronzérmet nyert a 85 kg-ban a szarajevói kadet-világbajnokság második kötöttfogású napján. A csapat két doroginak az ezüstjével és bronzával zárt, s a 11. helyet érte el a pontversenyben. A tíz aranyból hat országnak jutott, a legtöbb, három, Iránnak.

Szekeres István A szarajevói kadet-világbajnokságon is tetten érhető az egyre erősebb tendencia, az erőviszonyok kiegyenlítődése a birkózásban. Néhány évtizeddel ezelőtt még hálaadó imát rebegtek a magyarok (is), ha a sorsolás mexikói vagy osztrák ellenfelet vezérelt az útjukba. Laza kis edzés, biztos győzelem…
Ezzel szemben ma, a kötöttfogás második napján a 74 kilós, mexikói Stefano Alfedo csaknem világszenzációt okozott az egyik topország, Azerbajdzsán birkózója, Nazarsa Fatullajev ellen. Az azeri 3-0-ra vezetett a második menet elején, aztán megintették, majd Alfedo lezser kis levitellel és billentéssel 5-3-ra fordított. Fatullajev az utolsó másodpercben kiharcolt levittel hozta az 5-5-öt, ami – az utolsó akcióval – a győzelmét jelentette. Egy másik mexikói, a 42 kilós Delgado Ramírez pedig egyenesen bronzmérkőzést vívott az ugyancsak azeri Iszgandarov ellen, de ő már viszonylag simán, 8-2-re maradt alul. De ha a mexikói fiatalok mostantól folyamatosan járják a világversenyeket, és kellő nemzetközi rutint szereznek, ki tudja, mit érhetnek el.

Kismóni Botond, a kadet 85 kg bronzérmese

Kismóni Botond, a kadet 85 kg bronzérmese

Osztrák ellenfele volt az elődöntőben az egyetlen magyarnak, aki túlélte az első kört. A 85 kilós Kismóni Botond az Eb negyeddöntőjében 6-1-re kikapott Markus Ragginertől, aki Szabadkán végül felállhatott a dobogó harmadik fokára.
Most, a szarajevói Amel Bečković Sportcsarnokban küzdelmes, szoros meccset vívtak. Botondnál minden ellenfele magasabb volt, így az osztrák is, aki nagyon okosan próbálta felszívni, magára húzni, hogy folyvást az egyensúlyvesztés határán legyen. De a magyar ügyesen kibontakozott a veszélyes ölelésből, eltüntetve az egy fejnyi különbséget. Egy ide, egy oda-alapon ment minden. Az első menetben a magyart, a második elején az osztrákot intették (1-1). Kismóni kiléptette az ellenfelet a szőnyegről (2-1), majd ugyanazt megtette Ragginger is (2-2) négy másodperccel a befejezés előtt, de mivel az övé volt az utolsó akció, ő jutott a döntőbe. Később ezüstérmes lett.

A bronzmérkőzés egyértelműbb volt a cseh Roman Chalupa ellen, akit a dorogi az Eb selejtezőjében 5-1-re vert meg. Most 4-1 lett a vége. Egy-egy intést (1-1) követően Kismóni remek érzékkel kontrázta meg a cseh szaltókísérletét (3-1). Az ellenfél challenge-et kért, elvesztette, amiért újabb egy pont járt a magyarnak. Az előnyt megtartani már rutinmunka volt.
De most tessék figyelni! A nyolcaddöntőben a moldovai Nicoara (4-0), majd a következő lépcsőn az üzbég Mamadzsanov (3-1) ellen ugyanúgy diadalmaskodott: hátraesést fogott meg ragyogóan.
És még egy jellegzetesség… Az első menet végén az üzbég ellenfélnek lilulni kezdett a bőre, ami az oxigénadósság jól látható jele. Botond addigra már a lelket is kihajtotta belőle.

A papa, Kismóni János, aki felnőttvébén volt ezüstérmes a 85 kg-ban

A papa, Kismóni János, aki felnőttvébén volt ezüstérmes a 85 kg-ban

Kire ütött ez a gyerek?… Nem teszem fel, mert álkérdés. Ugyanaz az állóképesség és ugyanolyan technikai érzék jellemzi, mint a papát, Kismóni Jánost, aki 1998-ban a svédországi Gävlében, felnőttvébén nyert ezüstöt, és ugyancsak a 85 kg-ban.
Nyilván mindez megvan a kisebbik fiúban, Móricban is, akinek azonban ez a nap a 69 kg-ban nem hozta meg a remélt sikert. A veresége nem volt katasztrofális, egy intéssel és egy levitellel 3-0-ra ki lehet kapni grúz ellenféltől. A baj ott volt, hogy a fiú nem tudta feltörni Tcsikaidze zárt védekezését, és indításig sem jutott el. A nap három másik magyarja is egyet birkózott. A helyzet ugyanaz: moldovaitól, orosztól és örménytől nem jó ugyan, de szabad kikapni. Külön balszerencse, ha a kiváló ellenfeleknél is van jobb a mezőnyben. Éppen ezért nem is lehet más a cél, mint mindenkit legyőzni, aki szembejön.
De hát tudják ezt ők is, és azért tesznek meg mindent az edzéseken.

Panaszra nem lehet okunk. Tavaly a kadetvébén összesen egy bronzérmet sikerült nyerni, azt már most túlszárnyaltuk egy ezüsttel. A csapat a 11. helyen végzett a pontversenyben, 21 ponttal. Élen az oroszok (69), Irán (41) és Törökország (39) előtt. A tíz aranyérem hat országba jutott: hármat vittek az irániak, kettőt-kettőt az oroszok és az ukránok, egyet-egyet a grúzok, az olaszok és az üzbégek.
Holnap a nők versenye kezdődik meg a szarajevói Amel Bečković három szőnyegén.

(A címlapon a bronzmérkőzés magyar győztese. Fotó: UWW)

KADET-VILÁGBAJNOKSÁG, SZARAJEVÓ
A második kötöttfogású versenynap
A magyar szereplők. 42 kg (20 induló): Pásztor Richárd. 46 kg (19): Váncza István. 69 kg (27): Kismóni Móric. 76 kg (25): Gégény Dominik. 85 kg (24): Kismóni Botond
A magyar mérkőzések. Selejtező. Artiom Deleanu (moldovai)–Pásztor Richárd 9-1, technikai tus a 3:20. percben, Nikoloz Tcsikaidze (grúz)–Kismóni Móric 3-0, Asztyema Baragunov (orosz) – Gégény Dominik 11-2, technikai tus. Nyolcaddöntő. Szergej Szimonjan (örmény)–Váncza István 10-2, technikai tus az 1:29. percben, Kismóni Botond–Ion Nicoara (moldovai) 4-0. Negyeddöntő. Kismóni Botond–Temur Mamadzsanov (üzbég) 3-1. Elődöntő. Markus Ragginger (osztrák)–Kismóni Botond 2-2 (utolsó akcióval az osztrák győzött). Bronzmérkőzés. Kismóni Botond– Roman Chalupa (cseh) 4-1
A nap bajnokai és a magyarok helyezése
42 kg: Paja Marc (Irán), 17. Pásztor Richárd
46 kg: Turabek Tirkasev (Üzbegisztán), 12. Váncza István
69 kg: Alekszandr Komarov (Oroszország), 23. Kismóni Móric
76 kg: Dmitro Kijasok (Ukrajna), 19. Gégény Dominik
85 kg: Artur Szárgszjan (Oroszország), 3. KISMÓNI BOTOND

Az előző napi tudósításunk a kadetvébéről
1. versenynap. Kötöttfogás 50, 54, 58, 63, 100 kg

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS