A nemzetközi ökölvívás 2010-ben

image

Az ökölvívó sport újabb eseménydús évet zárt, a nemzetközi bokszéletben rengeteg újdonság, változtatás, valamint megmérettetés tarkította az esztendőt.

Az ökölvívó versenyekre már nem gyakorolt jelentős hatást a gazdasági válság, egyedül az izlandi hamufelhő zavarta meg az Ifjúsági Világbajnokságot. Bebizonyosodott, hogy a 2009. január elsejével bevezetett AIBA szabálymódosítás a mérkőzések menetidejét tekintve mindenképpen sikeres volt. A nemzetközi szövetség két évvel ezelőtt visszatért a régi modellre, a háromszor három perces menetekre a felnőttek mezőnyében, míg idén az ifjúságiak között is bevezette ugyanezt az időtartamot. Magyarország is aktív szereplője volt a világ ökölvívóéletének 2010-ben, amely számos sikert hozott számunkra is, mind a ringben, mind a sportdiplomáciában. Kiemelkedő siker, hogy dr. Csötönyi Sándort, a Magyar Ökölvívó Szakszövetség elnökét a nemzetközi szövetség kazahsztáni kongresszusán beválasztották az AIBA Végrehajtó Bizottságába. Az év első kiemelkedő nemzetközi ökölvívó eseménye, a Bocskai emlékverseny volt, amely Európa egyik legerősebb tornájává nőtte ki magát az elmúlt két évben. Hazánk mellett Oroszország, Kuba, Franciaország, Anglia, Fehéroroszország, Lengyelország és Moldova is a legjobbjaival szerepelt Debrecenben, ahol a sérülések ellenére a magyar válogatott Varga Miklós és Bacskai Balázs révén két aranyérmet szerzett, míg a szupererős kubai csapat csupán egyetlen győzelemmel utazott haza. A világversenyek előtt mindenképpen ki kell emelni az áprilisban lezajlott Török Miniszterelnök Kupát, amelyet a helyi szövetség Isztambulból a fővárosba, Ankarába "száműzött". A versenyen nemcsak Európa, hanem Ázsia krémje is részt vett, és nemcsak az urak, hanem hagyományosan a hölgyek is megmérethették tudásukat a grandiózus eseményen.

001_123_20101216102326_659.jpg

Ankarában a házigazda törökök mellett Magyarország, Oroszország, Kazahsztán, Anglia, és Ukrajna szerepelt a legjobban. A magyar ökölvívás korábban nem volt hangzatos a törökországi sikerektől, de az új helyszínen, Ankarában egyedülálló módon négy magyar aranyérem született. A hölgyek között kétszeres világbajnokunk Kovács Mária, míg a férfiaknál a kétszeres olimpiai bajnokot, Alekszej Tyiscsenkót legyőző Varga Miklós, Káté Gyula, és Bacskai Balázs zárt aranyéremmel. A Török Miniszterelnök Kupával egyidőben zajlott a kínai nyílt bajnokság, valamint a thaiföldi Király Kupa. Mindkét eseményen európai válogatottak is részt vettek, de az ázsiaiak vitték a prímet, és uralták a mezőnyt. A kínai nyílt bajnokságon tért vissza a nemzetközi porondra a 48 kilósok között olimpiai bajnok Cou Si-ming, aki mindjárt aranyéremmel ünnepelhette Peking után első nemzetközi tornáját. Az 1992-1993-as évfolyamnak kiírt AIBA Ifjúsági Világbajnokság kiemelt verseny volt az évben, mert közvetlenül csak erről a tornáról lehetett eljutni az Ifjúsági Nyári Olimpiai Játékokra. A versenyt eredetileg Franciaország rendezte volna, de beugróként Azerbajdzsán fővárosa, Baku lett a helyszín. A váratlanul kitört izlandi vulkán hamufelhője miatt számos ország képviselői, többek között az amerikaiak, a mexikóiak, és a kanadaiak sem tudtak elutazni biztonságos körülmények között Azerbajdzsánba, de ennek ellenére az AIBA minden idők legnagyobb ifjúsági seregszemléjét rendezhette meg, ahol 96 nemzet 466 ökölvívója vett részt, amely abszolút csúcsnak minősült az esemény történetében.

03_abdelkader_oudahi_ahmed_mehrazi_82_20101216102327_612.jpg

A bakui ifjúsági világbajnokság még egy rekordot döntött meg, mivel összesen huszonhat nemzet szerzett érmet és ezzel kvalifikált a szingapúri Ifjúsági Olimpiai Játékokra. A kubaiak három, a házigazda azeriek két aranyérmet szereztek, míg az indiaiak, az írek, a németek, az ukránok, a brazilok, és a horvátok egy-egy első helyezéssel zárták a versenyt, amelyen Magyarország egy bronzéremmel utazhatott haza. Oroszország aranyérem nélkül maradt az ifjúsági világbajnokságon, míg meglepetésre a kazahok, és a fehéroroszok medália nélkül utazhattak haza. Brazília első alkalommal szerzett aranyérmet egy világeseményen, és ebben már komoly szerepe van a 2016-os Rio de Janeiro városában megrendezendő olimpiai eseménynek is. A horvátok korosztályos szinten egyeduralkodóak a szupernehézsúlyúak között, míg az ausztrálok, és a litvánok rendkívül erős korosztállyal szerepeltek kiválóan Bakuban.69kg_podium_96_20101216102327_751.jpg

Júniusban a moszkvai Európa bajnokság eseményeire figyelt az ökölvívás világa, de a várakozásokkal ellentétben nagyon sokan kihagyták a megmérettetést, így az ukránok két világklasszisa, Vaszil Lomacsenko és Olekszandr Uszik, valamint a teljes grúz válogatott. Az orosz fővárosban megrendezett kontinensviadalon végül több visszalépés miatt 41 nemzet 230 versenyzője vett részt, amely így is jelentős szám. Oroszország hazai ringben némi segédlettel végül hét aranyérmet szerzett, mindezt úgy, hogy a volt világbajnok Szergej Vodopjanov (57KG) kiesett a negyeddöntőben. Az éremtáblázat második helyén a feltörekvő írek végeztek, míg a harmadik helyet az 1996 óta legjobb kontinensbajnokságát záró magyar válogatott szerezte meg, többek között Bacskai Balázs aranyérmének köszönhetően. Az örmények, és a németek szintén egy-egy aranyérmet gyűjtöttek be, míg az angolok a közelgő londoni ötkarikás játékokra készülve már megmutatták oroszlánkörmeiket a megszerzett négy éremmel. A lvovi Junior Európa bajnokság is jelentős orosz fölényt hozott, versenyzőik hét első helyezéssel gazdagodtak, akárcsak a moszkvai felnőtt Eb-n. Szergej Szobilinszkij (60KG) ezúttal is diadalmaskodott, és ezzel a 16 éves orosz ökölvívó elmondhatja, hogy még sohasem szenvedett vereséget a nemzetközi porondon. A házigazda ukránok három, míg az angolok, a grúzok, és az azeriek egy-egy aranyéremmel térhettek haza. A finálékba összesen huszonhatan jutottak be, de közülük csupán egyetlen ökölvívó került ki a nem volt szovjet tagállamok közül, míg hazánk ezúttal nem jutott éremhez. Hasonlóan jelentős orosz, valamint az egykori keleti blokk egyeduralmát hozta a Bulgáriában megrendezett Serdülő Európa bajnokság is, amely indulói létszámával szintén rekordot döntött. A tizennyolc súlycsoport aranyérmei közül az oroszok pontosan annak a felét, kilencet, az azeriek, a törökök és a bolgárok kettőt, míg az ukránok, az angolok, valamint az izraeliek egyet-egyet vihettek haza.

dsc01906_460_20101216102327_83.JPG

Az ecuadori fővárosban, Quitó-ban lezajlott Pánamerika bajnokságon hatalmas meglepetésre a rendkívül sokat fejlődött házigazdák orozták el a kubaiak elől a legtöbb első helyezést, szám szerint ötször hangozhatott el a hazai himnusz, annak ellenére, hogy legjobbjuk, az olimpiai negyeddöntős Carlos Gongora nem vett részt a versenyen. A kubaiak mindössze kettő aranyéremmel térhettek vissza, akárcsak a szintén feltörekvő brazilok, míg Puerto Rico és a Dominikai Köztársaság hagyományaihoz híven begyűjtött egy-egy első helyezést a versenyen, amelyen nem vett részt az Egyesült Államok. Puerto Rico, közelebbről Mayaguez városa adott otthont a 21. Közép-amerikai és Karibi Játékoknak, amelyen sporttörténelmi tettet hajtott végre a Bahama-szigetek, lévén első aranyérmét szerezte Valentino Knowles (64KG) jóvoltából. Meglepetésre a kubai válogatott nem vett részt az eseményen, így a házigazda rendkívül erős Puerto Rico hat aranyérmet zsebelhetett be. Augusztus kiemelt nemzetközi eseménye az első alkalommal, sikerrel megrendezett Ifjúsági Nyári Olimpiai Játékok voltak, amelyen minden súlycsoportban csupán a hat kvalifikált versenyző vehetett részt, valamint a verseny külön érdekessége volt, hogy bokszolni kellett a bronzéremért is.  A kubai ifjúsági különítmény három aranyérmet szerzett a szingapúri történelmi eseményen, amely azért is megsüvegelendő, mert egy nemzetet csupán három versenyző képviselhetett a szigorú kvalifikációs szabályok miatt. Litvánia végzett az éremtáblázat második helyén a két megszerzett aranyéremmel, míg a szupernagyhatalom Oroszországnak ugyanakkor érem sem jutott. Hazánk ezúttal sem zárt üres kézzel, Harcsa Zoltán (75KG) révén egy bronzéremmel gazdagodott az idei éremkollekciónk. A trópusi paradicsom, Barbados adott otthont a női világbajnokságnak, amely minden idők legnagyobb hölgyek részére rendezett eseményévé nőtte ki magát, dacára a nagy utazási távolságoknak.

bacskai_spakov5_689_20101216103528_743.jpg

 

 

A női ökölvívásban általános kiegyenlítődés tapasztalható, egyre több nemzetnek bukkan fel egy-két kiváló versenyzője, amelyre példa, hogy a világbajnokságon a tíz aranyérmen kilenc ország osztozott, egyedül Oroszország tudott duplázni, míg Kína, India, Észak-Korea, Brazília, az Egyesült Államok, Kanada, Írország és Törökország egy-egy első helyezést gyűjtött. Magyarország régóta nem szerepelt ennyire kiválóan a hölgyek között, a három megszerzett bronzéremmel pozitív jövőkép sejlik fel. Indiában zajlott októberben a Brit Nemzetközösségi Játékok, amelyen 231 férfi ökölvívója vett részt, de négy év múlva már a hölgyek is kesztyűt húzhatnak. Az indiai ökölvívás rengeteget fejlődött, versenyzőik három aranyérmet szereztek Delhiben, akárcsak Írország, kettő első helynek örülhetett Anglia, de Sri Lanka és Skócia is szerzett első helyet.

dscf1383_951_20101216102327_195.JPG

Az év utolsó jelentős versenye a Kínában megrendezett Ázsia Játékok volt, ahol a férfiak mellett első alkalommal a három olimpiai kategóriában a nők is bokszolhattak. A hölgyek között teljes hazai sikert hozott a verseny, mindhárom aranyérmet a kínaiak zsebelték be, többek között az 51 kilósok küzdelmeit is, ahol hatalmas meglepetésre a hazai Zsen Can-can legyőzte az indiaiak ötszörös világbajnok ikonját, Mary Komot. Az erősebbik nem is hatalmas csatákat vívott az Ázsia Játékokon, példa erre, hogy a kétszeres világbajnok üzbég Abbasz Atajev (75KG) sem tudott aranyérmet szerezni. A népszerű Játékokon Kína, India, és Kazahsztán szerzett két-két aranyérmet, Thaiföld, Szíria, a Fülöp-szigetek és Üzbegisztán pedig egyet-egyet. Nepál történelmi bronzérmet nyert, míg Bhután megszerezte első győzelmeit ökölvívásban, mutatva, hogy a sportág mindenütt rohamos léptékkel fejlődik. A nemzetközi szövetség tavalyi kezdeményezése, a World Series of Boxing, az amatőr ökölvívás professzionális köntösbe bújtatása is elindult idén novemberben, ahol a szakmai és pénzügyi erények mellett kvalifikációt lehet szerezni Londonra is. A sorozatnak tizenkét csapat vágott neki, többek között két magyarral a soraikban. Kazahsztán volt fővárosa, Almati rendezte meg november elején az AIBA Kongresszust, amelyen a tajvani Vu Csing-kuo újra lett választva a nemzetközi szövetség elnökeként. Fontos szabálymódosítások is napvilágot láttak, így ki kell emelni az új pontozásos rendszert, amelytől a szakértők minőségi javulást várnak.

wa081213_4569_657_20101216103745_878.JPG

Szintén az idei év egyik fontos változtatása volt az új súlycsoportok bevezetése szeptember elsejétől, amelyre a női ökölvívás londoni felvétele miatt került sor. A következő olimpián már a hölgyek is kesztyűt húzhatnak három súlycsoportban, míg a férfi kategóriák számát tizenegyről tízre csökkentette az AIBA. Ökölvívásban rendkívül ritkák a doppingesetek, de 2010-ben négy magasabban jegyzett válogatott bokszoló is megbukott tiltott szerek használata miatt, közülük egy Sri Lanka-i, valamint három szerb volt. A következő, 2011-es esztendő már egyértelműen a londoni ötkarikás játékok jegyében fog zajlani, az olimpiai kvótaszerzésre már alkalom nyílik a szeptemberi világbajnokságon, amely minden bizonnyal a valaha volt legnagyobb ökölvívó esemény lesz.

 

Írta: Kincses Tibor www.boxing.hu
Fotó: Kincses Tibor, MÖSZ archív