Tbiliszi felkészült az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválra. Számos újonnan épült létesítmény várja az „öreg kontinens” fiataljait a július 26-án kezdődő viadalra. Irakli Garibasvili grúz miniszterelnök minden szempontból fellendülést vár a multisportesemény megrendezésétől.
Pusztai Viola • Tbiliszi lelke az óvárosban lakozik: a kanyargós, napsütötte utcákban, a házak teraszán átfutó szőlőlugasban, a csempézett kupolájú ősi templomokban, a kolostorok romjaiban, a hagyományos, faragott tornácokban. Grúzia fővárosa a világ figyelmét mégis az új sportcentrumával hívja fel most, amikor a július 26-án kezdődő Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválnak ad otthont.
Az új komplexum az olimpiai sztenderdnek megfelelő uszodát, a tornacsarnokot, két röplabdatermet és az atlétikai stadiont foglalja magába. Az átadó ünnepségen Irakli Garibasvili miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy a befektetők is lehetőséget látnak a városban, és a jövőben további világeseményeket is rendezhet.
Bár a kaukázusi ország inkább a Georgia nevet használná, nem a szovjet érából maradt, orosz Grúziát, de a megszokás nagy úr (ráadásul az Egyesült Államoknak is van Georgia nevű állama). Nevezzük akárhogy is, a sporttörténelme sikerekben gazdag, de korábban még sosem rendezett hasonló multisporteseményt.
A már említett létesítmények mellett további öt áll az ifjúsági versenyzők rendelkezésére, akik az EYOF idején a sportolói faluban laknak. A fiatalok aktív kikapcsolódására is gondoltak: a területen számos játékkal, szabadidős tevékenységgel üthetik el azokat a perceket, amit nem versenyzéssel vagy alvással töltenek.
Június elején árvíz zúdult Tbiliszire. Felmerült tehát a kérdés, biztonságos-e a város alig egy hónappal a halálos áldozatot is követelő természeti katasztrófa után. A szervezők azonban mindenkit megnyugtattak: semmilyen hatással nem lesz az EYOF-ra.
Az özönvíz az állatokat is kiszabadította a helyi állatkertből, így a város rövid időre szafarivá változott. A legsikeresebb szökési kísérlet az egyik pingvinhez fűződik: egészen az azeri határig jutott, ott azonban befogták, és visszavitték a grúz fővárosba.
Aki arra számít, hogy a Kaukázusban valamivel hidegebb lesz, mint a „trópusi” Magyarországon, annak lehet, hogy csalódnia kell. Bár az átlaghőmérséklet nyáron csak 26 fok, mértek már negyvenet is. És ha a sík területen fekvő város nevéből indulunk ki, a „tbili” ugyanis meleget jelent, akkor továbbra sem lesz szükség a melegítőre.
Annál fontosabb tapasztalás lesz viszont a hagyományos grúz vendégszeretet.