A Mészöly Focisuli és az EasyGo to USA Kft. Junior Foci Egyetem néven alternatívát kínál azoknak az utánpótlás-labdarúgóknak, akik nem szeretnék elhanyagolni tanulmányaikat a futball rovására, de a sportot sem amatőrként akarják folytatni. Ők kapnak lehetőséget arra, hogy amerikai egyetemen, ösztöndíjjal tanulhassanak és sportolhassanak tovább.
Majer Dániel • Hamarosan megkezdődik a Mészöly Focisuli és a korábban már számos sportolót amerikai egyetemi ösztöndíjhoz segítő EasyGo to USA Kft. közös képzése. A projekt olyan, gyerekkoruktól versenyszerűen futballozó gyerekeknek szól, akik nem akarnak hátat fordítani a tanulásnak, hogy a labdarúgásnak szenteljék minden idejüket, vagy egyszerűen nem tartoznak a – később külföldi, vagy NB I-es karrier lehetősége előtt álló – legjobbak közé. Sokan a csalódások hatására háttérbe szorítják a futballt, és inkább a tanulásra koncentrálnak. Ez a mostani nekik jó lehetőség a profikarrierhez.
Az Egyesült Államokban köztudottan rendkívül fejlett az iskolai sport, Magyarországról eljutni azonban sokak számára – főként az anyagiak miatt – lehetetlennek tűnik. „Természetesen szükség van a megfelelő háttérre, nem olcsó mulatság, de nem elérhetetlen. Tapasztaljuk, hogy sok szülő rengeteget áldoz a gyerekére, különedzéseket, előkészítő tanárt fizet, mi elsősorban őket célozzuk meg” – mondta Újvári Gábor, a Mészöly Focisuli szakmai alelnöke.
A képzést a Mészöly Focisuli és az EasyGo összehangoltan végzi; előbbi a labdarúgóedzéseken, utóbbi a tantermekben. „A leghosszabb program négy évig tart, és a kilencedik osztályban kezdődik. Az első két évben az angol nyelvre helyezzük a hangsúlyt, amellett általános előadásokat tartunk az amerikai oktatásról és a sporttal való kapcsolatáról – magyarázta Molnár Balázs, az EasyGo to USA Kft. ügyvezető igazgatója, aki válogatott atléta volz. – Ezt követi a speciális nyelvi vizsgára, amerikai érettségire történő felkészítés anyanyelvi oktatók segítségével, az államokban használt e-learning számítógépes felületen.”
Fontos kiemelni, hogy az egész képzés a gyerekek középiskolai tanulmányai és klubjukban folytatott edzései mellett működik. A srácok a tréningekkel összehangolt időpontokban, napi váltásban vesznek részt az oktatáson és a Mészöly Focisuli labdarúgó-edzésein. Utóbbi egyébként szintén angol nyelven zajlik Kozma István korábbi negyvenszeres válogatott labdarúgó vezetésével.
„Olyan technikai és fizikai állapotba hozzuk a fiatalokat, ami elősegíti a sikeres egyetemi felvételijüket. Kis csoportokban, különböző szakemberek közreműködésével fejlesztjük a rúgótechnikájukat és különösen az erőnlétüket, amire az amerikai ligákban nagy szükség van” – részletezte Újvári, aki hozzátette: nem előírás, hogy a programban résztvevők a Mészöly Focisuliban futballozzanak, szívesen látják bármely akadémia labdarúgóit.
Az EasyGo több mint ezer tengerentúli egyetemmel áll kapcsolatban. Molnár megemlítette, hogy az Amerikában egyetemi asszisztens edzőként dolgozó Urbányi Kristóf a projekt szakmai mentoraként sokat segít. Ismeri, hogy melyik egyetem milyen színvonalat képvisel, melyik divízióban játszik a csapata, milyen labdarúgókat keres. Az EasyGo adatbázisában 1231 szóba jöhető intézmény szerepel. Ha valakinek a tanulmányi eredményei kiemelkedőek, ahhoz mérten javasolnak neki egyetemeket, de ha például kiemelkedően jó futballista, akkor olyan intézményt igyekszünk keresni neki, amelynek első osztályú csapata van.
Mire a játékosok befejezik a 10. osztályt, profi sportolói és tanulmányi önéletrajzuk lesz, amelyben egyebek mellett – a magyar futballban hiánycikknek tekinthető – videóanyagok is szerepelnek a játékukról. „A tizenegyedik osztály elején ezeket a profilokat elküldjük a kiválasztott egyetemeknek, és ha felkeltettük az érdeklődésüket, elkezdődik a kommunikáció, az egyeztetés az ösztöndíjról az egyetemi edzőkkel. A játékos és a tréner közötti kölcsönös szimpátia, valamint sikeres vizsga esetén az utolsó félévben jöhet a jelentkezés benyújtása, eredményes felvételi után pedig a vízum beszerzése, végül az utazás.”