Az amerikai országos sajtóban is feltűnést keltett egy vezető chicagói sportriporter, aki a pekingi olimpiáról hazatérve feladta jól fizető állását a Sun-Times című lapnál, mondván, hogy a nyomtatott sajtó végnapjait éli, és nem akar a süllyedő hajón maradni.
"Hogy őszinte legyek, a szakma döglődik" – jelentette ki, hozzátéve, hogy Chicago két vezető lapja, a Sun-Times és a Chicago Tribune közül szerinte egyik sem fog életben maradni.
A neves sztárriporter, Jay Mariotti szerint a jövő az interneté. "Ha valaki meg akarja magát mutatni, akkor keresnie kell egy príma weboldalt, s ha egy újságnak nincs ilyen, az ember nem ragadhat le régi lapjánál a 21. században" – fejtette ki.
Michael Cooke szerkesztő stílusosan a tévéknek küldött e-mailben védte a lapot: azt írta, hogy Jay 17 éve éppen azért szegődött el az újsághoz, mert a legjobb sporttudósítások abban jelentek meg, s ez ma sincs másként. Mariotti viszont kijelentette, hogy szerinte az egész sportújságírás előbb-utóbb az internetre fog átkerülni.
A helyi CBS2 televízió a nyomtatott sajtó egyre nehezedő helyzete kapcsán megemlítette: a Sun-Times újabb elbocsátásokra készül, pedig az év elején már 30 újságíró távozott a laptól önként vagy kényszerből. A nagy rivális Tribune pedig két hete jelentette be, hogy 80 fővel csökkenti a szerkesztőségi állások számát.
Charles Madigan, a Roosevelt Egyetem újságírást oktató professzora – korábban a Tribune munkatársa volt 25 éven át – úgy látja, hogy az újságok egyre kevésbé tudnak eltartani riportereket sztárfizetéssel, és az ilyen újságíróknak az internet felé kell fordulniuk. Mariotti távozásának másik oldala, s emiatt a lapnál többen aggódnak, hogy a hozzá hasonló ászok kilépése csak tovább ront az amúgy is csökkenő piacú Sun-Times helyzetén.
MTI