Vízilabdában mi vagyunk a császárok! – így a jól ismert szlogen. Lehet, hogy eljön az ideje teniszben is hasonlót megfogalmazni? Most mindenesetre két 17 éves magyar játékos, Valkusz Máté, illetve Gálfi Dalma vezeti az aktuális junior-világranglistát. A szinte hihetetlen lajstrom alapján Temesvári Andrea, a korábbi klasszis azt állítja: ha minden jól megy, a két ígéret a felnőttek között is messzire juthat.
reb • Minden bizonnyal kevesen kapnák fel a fejüket, ha két amerikai vezetné a teniszezők korosztályos világranglistáját. A bázis, a háttér, a lehetőségek, a népszerűség és az elismertség keresztmetszetét látva semmi meglepő nem lenne benne. Annál inkább elképesztő, hogy az egész világon rendkívül népszerű sportágban két magyar tinédzser, az egyébként ugyanazon év ugyanazon napján született Valkusz Máté és Gálfi Dalma áll a juniorrangsor élén. A balatonfüredi lány már az előző évet is a tetőn zárta, ezért a sportági szokásoknak megfelelően egyben világbajnok lett. Mondani sem kell: korábban azt a címet sem érdemelte ki még egyetlen honfitársunk sem.
„Fantasztikus, erre már a világon mindenütt odafigyelnek! – jelenti ki Temesvári Andrea, aki aktív játékosként a hetedik helyig jutott a felnőttek rangsorában, s Barátosi Leventével együtt edzi Gálfit. – Mindig is tele voltunk tehetségekkel, mégsem jöttek az eredmények. Nagyon boldog vagyok, hogy Dalma és Máté ilyen jól szerepel, ráadásul felkeltheti a szponzorok figyelmét, amiből aztán az egész sportág, a még fiatalabb korosztály is profitálhat.”
Hogy a ranglista mennyire ad hű képet az erőviszonyokról, az persze jelentősen függ attól, hogy a riválisok mennyire részesítik előnyben a korosztályos versenyeket. Martina Hingis például már 14 évesen a profik között indult, Temesvári 17 esztendősen volt hetedik a felnőttek mezőnyében.
Manapság a lányok korán belekóstolnak a legjobbak világába, netán – akárcsak Gálfi – az utolsó juniorévükben már csak a profiversenyekre koncentrálnak. Ugyanakkor a felnőtteknél jelenleg 332. lány előtt csupán két, nála fiatalabb teniszező (az amerikai Cathrine Bellis és az ukrán Olga Fridman) található, azaz nincs vita: Gálfi az elitet képviseli. Akárcsak Valkusz Máté, aki az idén már kizárólag a kiemelt kategóriájú juniortornákon indul. Korábban feliratkozott az ATP-ranglistára, de az 1429. pozíció tükrözi, hogy még távolabb van az áttöréstől, mint Dalma.
„Nincs miért sietni – veszi át a szót Temesvári. – Láthatjuk, a teniszezők ma bőven harminc év felett is képesek a legjobbjukat hozni. Dalma már nyert felnőtt-tornákat, és a képességei, a tudása alapján bőven lehet helye a Grand Slam-versenyek főtábláján. Máténak jóval többet kell dolgoznia ezért, van hova erősödnie a férfiak között, de hasonló jövő várhat rá.”
Temesvári kiemeli, hogy a két teniszező juniorvilágranglista-elsősége korántsem véletlen: ennyivel tehetségesebbek az ellenfeleiknél, ráadásul jól alakultak számukra a versenyek. De önmagában ez nem volna elég. Fontosnak tartja, hogy a szövetség által indított programok keretében az elmúlt évben több forrás áramlott az utánpótlásba, amellyel a legjobbak – ide sorolhatjuk Stollár Fannyt, valamint Bondár Annát is – segítséget kaptak a versenyeztetéshez. Érdekes módon az sem feltétlenül hátrány, hogy idehaza még sokat kell javítani a körülményeken, a pályák állapotán, mert extra motivációt adhat a fiataloknak az, hogy némiképp hendikeppel indulnak.
Persze, más is kellett a diadalokhoz. Valkusz és Gálfi körül remek szakmai stáb állt össze, ráadásul a családjuk – amellett, hogy anyagilag is képes volt támogatni őket – amíg külső forrás nem érkezett, érzelmileg is stabil hátteret nyújtott. Bármelyik szülőpárost nézzük is, megállapíthatjuk: a sikerektől nem megmámorosodik, hanem szerénységre és további munkára ösztönzi a fiatalokat. A trénerek közül Kuhárszky Zoltán korábbi Davis Kupa-játékosként, míg Temesvári a valaha volt egyik legeredményesebb magyar teniszezőként pedig átvezetheti őket minden olyan buktatón, amelyet maguk is megéltek.
„Ha hasonlóan elszántan dolgoznak, nem lesznek sérülékenyek, és lépésről lépésre haladnak, sokra vihetik” – prognosztizálja Temesvári, aki ezzel együtt nem akar a túlzott reményekkel terhet tenni a fiatalok vállára. Ugyanakkor fontosnak tartja megjegyezni: „Dalma már a US Open juniorversenyében is vívott olyan mérkőzést, amelyet a kívülállók a látottak és a színvonal alapján nyugodtan felnőttmeccsnek hihettek.”
„Máté fizikailag csak az előző év második felében erősödött meg, mert több egészségi problémával küzdött – mondja Valkuszról a mestere, Kuhárszky. – Akkor viszont sokat gyorsult, jóval agresszívabb, férfiasabb lett a tenisze. Sokoldalú, minden borításon képes lehet a jó eredményre, jövőbe mutató a játéka.”
A szakemberek egyetértenek, a juniorvilágranglista-elsőség óriási lökést ad a versenyzőknek ahhoz, hogy a saját fejlődési ívüknek megfelelően sikerrel vegyék a profik világába vezető akadályokat. Ha az eddigiek szerint haladnak, kétség sem férhet hozzá: a felnőttek között is sikert sikerre halmozhatnak.
Intő példa
Fucsovics Márton a juniorok 2010-ben megnyerte a legnagyobb presztízsű Grand Slam-viadalt, a wimbledoni nyílt bajnokságot. Csakhogy képtelen volt kezelni a sikert, kiengedett, a fiatalok laza életét élte, így hasznos évek lettek oda pályafutásában érdemi fejlődés nélkül. Pedig egyértelmű: tudása és adottságai alapján a legjobbak között lenne a helye. A héten éppen arról szóltak a hírek vele kapcsolatban, hogy elbukott az Australian Open selejtezőjének az első körében. Napnál világosabb: az ő példájából sokat tanulhatnak, okulhatnak a következő generáció tehetségei.