Aranyos ezüst

Már tizenkét év telt el azóta, hogy a kopaszra borotvált fejű tinédzser, a 15 éves Gyurta Dániel ezüstérmet szerzett 200 m mellen az athéni olimpián. Vasárnapi retrórovatunkban ezúttal a világklasszis, azóta már ötkarikáselső úszó bravúrját elevenítjük fel.

reb Olimpiai bajnok, példakép, sportdiplomata, szerethető, ám a többségtől két lépés távolságot tartó klasszis: talán nincs is az országban, aki ne ismerné Gyurta Dánielt. Aki ne emlékezne a londoni olimpián 200 m mellen világcsúccsal megszerzett aranyéremre, amely után a sportoló profin, higgadtan, mégis megkapóan beszélt arról, 15 millió magyarért úszott, 15 millió magyarnak nyert.

gyurta_daniel_olimpia

Gyurta Dániel 2004-ben

Az ötkarikás elsőséghez fogható sikert aratott azonban 2004-ben is, amikor mindössze 15 évesen ezüstérmet szerzett 200 m mellen az athéni olimpián. Elképesztő bravúr ez, hiszen a mellúszás a legbonyolultabb, legkomolyabb technikát megkövetelő úszásnem, amelyben nem 15 éves tinédzserek szoktak brillírozni. Csak hát aki olyan tehetséges, mint Gyurta Dániel…

Emlékezetes, hogy a játékokon az előfutamból és az elődöntőből egyaránt a legjobb idővel jutott tovább. (Kitérő: hasonlót láthattunk a riói játékokon Kenderesi Tamásból 200 m pillangón , aki jószerivel szintén az ismeretlenség homályából lepte meg kétszer is a világot, hogy aztán a fináléban bronzérmet szerezzen.) Az elődöntőben ráadásul Rózsa Norbert 1992-ben felállított magyar csúcsát döntötte meg.

„Csak abban vagyok biztos, hogy ez a fiú a jövő nagy mellúszója. (…) Nem csupán fizikálisan rendkívüli tehetség, hanem egyenes, kemény és tiszta jellem, nagy versenyzői egyéniség. Úgy úszik egyre jobban, ahogyan nő a tét” – mondta róla korábban az úszópápa, Széchy Tamás.

Gyurta már 2003-ban arról beszélt egy interjúban, hogy Athénban olimpiai bajnok akar lenni. A finálé előtt lazán ült a széken, vastag, téli kesztyűben melegített. Nem rajtolt túl jól, már az első ötven méter után jócskán lemaradva tempózott. Igaz, tudhattuk, az ő második száz métere olyan, mint a világon senkié. A világcsúcstartó Brendan Hansen és az olimpiai bajnok Koszuke Kitadzsima jócskán ellépett, de a százas forduló után Gyurta beindította a rakétákat.

Talán még öt méterrel a cél előtt is Hansen haladt előbb, ám a magyar tinédzser ezen a rövid szakaszon is megelőzte. Az aranyérmes Kitadzsima elismerően fogott vele kezet, és veregette meg a vállát. Az Eurosporton kommentáló Szabó Gábor nem győzte méltatni Gyurtát, s persze megjegyezte: lesz ő még olimpiai bajnok. Bár rögös út vezetett is a címig, nem tévedett.

Vasárnapi retrórovatunkban egy-egy, sportága szabályai szerint utánpótláskorú sportoló felnőttek között elért, kiugró teljesítményét idézzük fel. Ez az egyetlen rendezőelv, külföldi és hazai sportoló egyaránt szerepel a sorozatban.

„Életem első olimpiáján második lettem, miért lennék szomorú? – ezek voltak A Jövő SC tehetségének első szavai a finálét követően. – Teljes mértékben elégedett vagyok, még akkor is, ha hajszállal gyengébb időt úsztam, mint az elődöntőben. Az idén a döntőbe jutás volt a célom Athénban, azt hiszem, ezt jócskán túlszárnyaltam.”

Koszuke Kitadzsima is elismerte fiatal riválisát  •  Fotó: REUTERS/Mike Blake

„A középfutam után úgy gondoltam, bármi lesz a döntőben, már ez is fantasztikus – értékelte utódja produkcióját Rózsa Norbert, a szám atlantai olimpiai bajnoka. – Azt nem hittem, hogy győzni tud, a dobogós helyezést tartottam reálisnak. Persze, megfordult a fejemben, hogy ha az első százon nem marad le nagyon Kitadzsima és Hansen mögött, akkor még meg is verheti őket, tekintve, hogy Danika a második százon sokkal jobb időre képes, mint amennyit a világcsúcstartó úszott, amikor felállította a rekordot. Tizenöt évesen olimpiai ezüstérmet nyerni elképesztő teljesítmény, és biztos vagyok abban, hogy ez a fiú előbb-utóbb világcsúcsot úszik. Ehhez mindössze arra van szükség, hogy gyorsuljon az első százon.”

Érdekesség, hogy bár olimpiai ezüstérmet szerzett, és a világranglista negyedik helyén zárta az évet, az életkora miatt nem indulhatott a rövid pályás Európa-bajnokságon, sőt a 2015-ös budapesti ifjúsági Európa-bajnokságon sem!

A játékok után megborult az egyensúly az életében, a rengeteg médiaszereplés és esemény kissé elvonta a figyelmét az úszástól, néhány epizód erejéig még a Barátok közt című sorozatban is szerepelt. Ezzel párhuzamosan nőtt, rosszabb lett a fajsúlya, és időbe telt – akkori edzője, Széles Sándor  megfogalmazásával –, amíg visszahozták a víz felszínére. Miután ez sikerült, ismét a világ elé került: a többi már történelem.

Sorozatunk korábbi részei:
Tara Lipinski
Marjorie Gestring
Lőrincz TamásNadia Comăneci
Egerszegi Krisztina
Boris Becker

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS