Bill LeMonnier már hosszú ideje jó kapcsolatot ápol a Magyar Amerikai Futball Szövetség Játékvezetői Testületével.
2019-ben ismét Budapest lesz a központja Európa top játékvezetőinek, ugyanis a fővárosban rendeznek játékvezetői továbbképzést. Az eseményen a Nemzetközi Amerikai Futball Szövetség Európai tagszövetségének (IFAF Europe) legmagasabb licencével rendelkező „zebrái” vehetnek részt. Magyarország már második alkalommal ad otthont ennek az eseménynek. Legutóbb 2013-ban rendeztek ilyen clinicet szintén a fővárosban, most pedig 2019-ben február 23-án és 24-én lesz a továbbképzés.
Udvardi Gyula, a Magyar Amerikai Futball Szövetség Játékvezetői Testületének elnöke beszélt arról, milyen előadók lesznek az „officiating clincen”, illetve hogy ilyenkor milyen teendők várnak Európa játékvezetőire.
Fotók: Google
Hogy sikerült Magyarországra hozni ismételten egy ilyen rangos játékvezetői továbbképzést?
Korábban az EFAF, majd az IFAF Europe minden évben szervezett egy ilyen eseményt. Sokáig az volt a mondás, hogy a nemzetközi játékvezetőknek minimum két évente részt kell venniük egy ilyenen. Akik ennek a kitételnek megfelelnek, bekerülnek abba a nemzetközi keretbe, mely tagjai nemzetközi kupameccseken, valamint a különböző válogatott tornákon részt vehetnek. Az IFAF Europe idén is kiírt egy pályázatot, amire természetesen mi is beadtuk jelentkezésünket. Ez pedig sikeres volt. Öt évvel ezelőtt volt az első, IFAF Europe égisze alatt megrendezett clinic Magyarországon. A 2012-es junior vébén dolgoztam együtt Austin-ban (Texas) Frank Rasmussen-nel, aki akkor az IFAF Europe Játékvezetői Bizottságának elnöke volt. Ezután kaptam a felkérést Tőle, hogy lássuk vendégül az officiating clinicet.
Kik vehetnek részt ezen a clinicen?
Minden IFAF tagsággal rendelkező ország játékvezetője. Több meghívó is kiment már a tagországok szövetségeinek. Természetesen az adott országban legmagasabb licenccel rendelkező játékvezetői delegálhatók az eseményre. Én első célként abban bízom, hogy legalább húsz európai országból fognak jönni kollégák.
Egy ilyen továbbképzésen mivel kell foglalkoznotok pontosan?
Ez arról szól, hogy az IFAF-nak van egy szabálykönyve, amelyet évente kiadnak. A minden évben aktuális egyetemi szabályváltoztatásokról lesz szó, amiket az IFAF szabályrendszerébe is átemelnek. A módosítások során a tagországokból érkezett javaslatokat is figyelembe veszik. Nyilván vannak olyan speciális részek, ami az NCAA-re érvényes, de Európában például nem nagyon kivitelezhető. A lényeg, hogy próbáljuk a nemzetközi irányelveket, hozzáállásokat, filozófiákat egyeztetni és a lehető legegységesebben használni. Emellett rengeteg videóelemzés is lesz a programban, hogy mindenki mindent ugyanúgy értsen. Pozíciókra lebontva is foglalkozunk ezekkel a szabálymódosításokkal, illetve a mechanics-szal. Például viszonylag új még a nyolcfős crew a center judge-dzsal, amit Magyarországon néhány éve már használunk, és látjuk a hozzáadott értékét. Viszont vannak országok Európában, ahol ezt még nem kezdték el alkalmazni. Az IFAF Europe Officiating Committee-jének eltökélt szándéka, hogy a nagy tornákon, nemzetközi válogatott és klub megmérettetéseken a meccseket már nyolctagú csapatok vezessék. Ezt pedig egységesíteni kell, hogy egyforma legyen a megértés.
Ki lesz a fő előadó?
Úgy néz ki, hogy ismét Bill LeMonnier-t kéri fel majd a nemzetközi szövetség. Öt évvel ezelőtt is ő volt nálunk, illetve máskor is hívtuk már őt magyar clinicekre. Tehát már nem először fog Budapesten járni. Bill LeMonnier a csúcsa a nemzetközi játékvezetésnek, így a legjobb az, ha ő mondja el, hogy mik az elvárásai, mit szeretne ő látni tőlünk a pályán. Egyetemi nagydöntőt is vezetett (2011. január 10.: Oregon Ducks – Auburn Tigers), valamint 2013-ban Aranysíp díjat is átvehetett. Jelenleg az ESPN egyik szabályszakértője az egyetemi közvetítések során. Nagyon jó kapcsolatot ápolunk vele, ha bármilyen kérdésünk van, mindig igyekszik nekünk segíteni. Volt példa arra is, hogy egy magyar bajnoki miatt már kikértük az ő véleményét is. Például a 2017-es HFL elődöntőn Troy Rice targeting eseténél, ahol megerősítette a döntést.
Hányan képviselhetik Magyarországot a clincen?
A szabály szerint tagországonként 5 embert lehet delegálni a kétnapos eseményre. Viszont, ha vannak még helyek, akkor akár egy ország több embert is küldhet. A mi listánkon 5+2 név szerepel. Ezt azonban még nem szeretném nyilvánosságra hozni. Úgy néz ki, hogy házigazdaként meg fogjuk tudni oldani, hogy „heten legyünk, mint a mesterlövészek”.