Atlétika: Szombaton kezd Papp, Pars, Németh Kristóf, Kazi már továbbjutott, on-line eredmények

image

Négy magyar versenyző érdekelt szombaton, a dél-koreai Teguban kezdődő 13. szabadtéri atlétikai világbajnokság első napján.

Közülük Papp Krisztina a 10 ezer méter döntőjében (magyar idő szerint 14:00) állhat rajthoz, ebben a számban ugyanis nem rendeznek selejtezőt.
Az újpesti futónő ezen a távon nyolcadik volt a tavalyi, barcelonai Eb-n, idén elsősorban félmaratoni versenyeken ért el nemzetközi szintű eredményeket.
19-en indulnak a fináléban.

A férfi kalapácsvetés selejtezőjében bemutatkozik a magyar csapat első számú éremesélyese, Pars Krisztián, valamint döntőbe kerülhet a szintén szombathelyi Németh Kristóf is.
Pars a selejtezők A csoportjában (13:30), míg Németh (15:00) a B csoportban lép dobókörbe. A selejtező szint 77 méter. A legjobb 12 kerül a döntőbe.
A finálét hétfőn rendezik.

A hét órás időeltolódás miatt Kazi Tamás már magyar idő szerint szombat hajnalban rajthoz állt a 800m előfutamában.
Kazi Tamás kiváló taktikus futásával kezdődött számunkra a 13. IAAF Atlétikai Világbajnokság . Hat előfutamba sorolták a nyolcszázasokat, a mi indulónk a befejezőt kapta.

Első körhöz képest jó eredményeket értek el a megelőző öt futam indulói, de ez Kazi Tamást nem zavarta – sőt, az sem, hogy amikor 400 méternél az óra 55,58 mp-t mutatott, már biztos volt, hogy innen csak hellyel lehet tovább menni.

Az élboly végén helyezkedő magyar futó 550 méter körül elkezdte a felzárkózást, és a célegyenes közepén már biztos volt, hogy a második helyen gond nélkül jut az elődöntőbe/1:48,29 p. Ebben a nyolcasban négy futónak volt idén már jobb ideje, mint a debreceni atlétának.
„- A Call roomban nagyon sok időt – vagy negyven percet – töltöttünk, de ez jó volt, mert így gyakorlatilag láttam az összes futamot, tudtam az eredményeket – mondta a siker örömével Kazi Tamás a Mix Zonában.
– Úgy jöttem a mai versenyre, hogy az idei legjobbal előttem levőkből kettőt le kell győzni. Nem gondolkodtam időben, meg hátha, meg stb. Csak abban, hogy továbbjussak.
Ezt már eldöntöttem előző este. Hogy őszinte legyek, a többieket nézve látszott : tudták Ők is az eredményeket és tudták azt is: ha időben gondolkodnak, gyorsan kell futnii. Szerintem elkönyvelte mindenki, hogy hellyel fog tovább menni. És a jó futók – akik az eredményekből indultak ki, bíztak abban, hogy Ők biztosan továbbjutnak.

Végig kontroll alatt tudtam tartani a versenyt, az utóbbi időkben ez ritka volt nálam. Láttam a 200, 400 m részidőket. Hallottam a magyar bekiabálásokat – sokat segített. Azt is, hogy „lassú, menjek”. De megmondom őszintén, nagyon jól esett a mozgás – feltehetően az iramból is adódhatott, a mérsékeltebb tempó miatt.
Arra gondoltam, hogy végig az amerikai Robinson mögött maradok. Azt nem tudtam elképzelni, hogy Ő ne jusson tovább. Gondoltam, ha Ő is ráér még a harmadik, negyedik helyen futni, még nem akar hajrázni – akkor így én is jó vagyok a versenyben. Végig csak utaztam, belül maradtam és éreztem, hogy gyűlik bennem az energia.

450 méternél azon agyaltam, hogy hol menjek el, hatszáznál, vagy hétszáznál – de végül is megvártam a célegyenest. Ami így utólag is jó húzásnak bizonyult, nem a kanyarban mentem bele az előzésekbe. Most mihamarabb regenerálódnom kell. Egy jót enni, aludni, pihenni – a verseny előtti éjjel sajnos nem aludtam jól.

A délelőtti futás amúgy is problémás nekem. habár Igaz Bálint gyúrónk azt mondta, hogy a melegítőpályán futott 25-ös kétszázam nagyon lazának tűnt. Ennek örültem és annak is, hogy ez a továbbjutás önbizalmat és némi tekintélyt ad, mivel igen illusztris huszonnégyes társaságba kerültem.
A holnapi (magyar időben 11,00 h) elődöntőre ugyanígy ráhangolom magam.”

A 43 fős mezőnyben a magyar futó 1:48.29 perces teljesítménnyel a második lett a hatos számú előfutamban, és a 23. idővel jutott tovább. A legjobb időt a szudani Kaki (1:44.83) érte el.
A selejtezőből az előfutamonkénti legjobb három futó, illetve a további hat legjobb időt elérő atléta került az elődöntőbe, amelyre a holnap délutáni programban kerül majd sor.

Itt három futamban indulnak majd a futók, mindegyikből az első kettő, illetve a további két legjobb időt elérő atléta kerül majd a fináléba, amit kedden rendeznek.
Az első nap délelőtti programjában Kazi volt az egyetlen magyar versenyző.

Megvan a világbajnokság első aranyérmese. A női maratoni futásban teljes kenyai siker született, mindhárom érmet az afrikai ország képviselője szerezte meg.
A győztes Edna Kiplagat 2:28:43 óra alatt teljesítette a távot, és ért be elsőként a célba honfitársai, Priscah Jeptoo és Sharon Cherop előtt.