Atlétikai Eb – Arccal a sokszínű Európa felé? – HÁTTÉR

image

Bár a katalán fővárosban Európa-bajnokság zajlott hat napon át, az éremszerzők – vagy pláne a rajthoz állók – névsorát böngészve a megfigyelőnek az az érzése támad, mintha világverseny szemtanúja lett volna.

    Az már évek óta megszokott jelenség, hogy a brit, francia, holland csapatban – a gyarmati múltból fakadóan – számos színes bőrű atléta küzd az érmekért. Újabban azonban az említett három nemzet mellett még jó néhány európai válogatottban is rajthoz állnak honosított német, osztrák, török, norvég, svéd stb. atléták.
    Többségük menekültként érkezett fogadott hazájába, s tehetsége révén lett válogatott. Ebbe a sorba tartozik például a Barcelonában 5000 és 10.000 méteren diadalmaskodó brit Mo Farah, aki Szomáliában látta meg a napvilágot. Mások – például a norvég színekben futó, gambiai születésű Jaysuma Saidy Ndure – családegyesítés révén kerültek új hazájukba. Bevált útja a honosításnak az (érdek)házasság. A barbadosi vágtázó, Ryan Moseley Salzburgba nősült, s bécsi miniszteri ukáz alapján egy éven belül megkapta az osztrák állampolgárságot – gyaníthatóan gyors lábainak és éremszerző képességének köszönhetően. Amúgy az osztrák riporterek angolul készítettek vele interjút, mivel német tudása három évi ausztriai tartózkodás után is meglehetősen gyatra…
    Feltűnően sok etióp születésű atléta versengett Barcelonában más államok színeiben. A férfiak 10.000 méteres versenyében három etióp állt rajthoz spanyol (Bezabek), török (Girmalegesse), illetve azerbajdzsáni (Ibrahimov) mezben, s a nők 3000 méteres akadályversenyében is akadt török, illetve üzbég színekben futó etióp, illetve kenyai atléta. A női 10.000 méteren hatodikként célba érő német Sabrina Mockenhauptot így vigasztalta a ZDF televízió riportere: gratulálok, elvégre ön harmadik lett az Európában született, valódi európai futók között… A számot amúgy az Etiópiában született Abeylegesse nyerte, Törökországnak szerezve dicsőséget.
    Megfigyelők számon tartják, milyen sok afrikai sportoló települ át gazdag arab olajsejkségekbe (Bahrain, Katar, Kuvait), s jut gyorsan állampolgársághoz. Persze Európában is könnyebben megy a honosítás, ha a kérelmező élsportoló. Németországban (Ausztriával ellentétben) előfeltétele az állampolgárság megszerzésének a német nyelv legalább közepes szintű ismerete. Ám amint azt a Német Atlétikai Szövetség (DLV) elnöke, Clemens Prokop a minap elismerte, "sportvágányon bizony nálunk is könnyebben és gyorsabban megy a honosítás".
    Jan Fitschen, a 10.000 méteres síkfutás göteborgi Európa-bajnoka csak 12. lett Barcelonában. A kudarcot részben az afrikai gyökerű konkurenciában látja. Szerinte egyes európai szövetségek célirányosan honosítanak külföldi, főleg afrikai futókat. Ez pedig lassan, de biztosan eltorzítja a versengés feltételeit az öreg kontinensen. A német hosszútávfutó szerint az európai atlétika sokszínűségét nem szabadna tönkretenni néhány "bevásárolt" éremszerzővel, akik számára Európa nem jelent többet az afrikaihoz képest magasabb életszínvonalnál.