A varázslatos szereplést látva is óvatosan értékeli Hargitay András utánpótlás-kapitány a Tbilisziben rendezett Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált. Merjünk örülni az eredményeknek, ugyanakkor tudni kell: ez csak egy a sikerekig vezető sok-sok lépcső közül.
reb • Nyolc arany-, három ezüst és öt bronzérem – tekintélyparancsoló a magyar úszók által a Tbilisziben rendezett európai miniolimpián összegyűjtött kollekció. A „mazsolák”, a 13-14 éves lányok és 15-16 éves fiúk teljesítménye kissé kevesebb figyelmet kapott párhuzamosan a kazanyi felnőtt vizes-világbajnokság nyílt vízi úszószámaival és kevéssel a medencés megméretés előtt. Pedig nem árt ügyelni az ifjakra, hiszen az oroszországi vb-n csupa olyan úszó szerepelt, aki az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál korábbi kiadásain emlékezeteset alkotott.
Pedig Hargitay András utánpótlás-kapitány szerint még rengeteg feladat vár az úszópalántákra, hogy a felnőjenek a mostani klasszisokhoz.
A szakember meleg szavakkal méltatta Késely Ajnát, aki négy győzelemmel és egy második hellyel a teljes magyar küldöttség legeredményesebb versenyzője lett. Szintén dicsérte az Ajnával általában egy lapon, a „szupertehetségek” között emlegetett, kétszeres győztes Gyurinovics Fannit, illetve Barócsai Petrát, aki a megfogalmazása szerint szép csendben szerzett egy-egy arany- és ezüstérmet. Ráadásul, említi meg, az ő második – egyébként Késely mögött elért – helye mindenképpen értékes, hiszen a finálékban már nem úszhatott egy ország két képviselője, viszont 800 m gyorson együtt tempózhattak, az előfutamban (és abban a számban ugyebár nem rendeztek külön döntőt).
A kapitány úgy érzi, Barta Márton lelkének is jót tett a 400 m vegyesen begyűjtött elsőség, ráadásul ő az eredetileg esélyesebbnek tartott Holló Balázst előzte meg a hazai versengésben.
„Merjünk örülni az eredményeknek, hiszen tényleg remekül szerepeltek a fiatalok, minden elismerésem az övék és a kiváló munkát végző edzőké – kezdi a háromszoros világbajnok korábbi úszó. – Viszont nagyon fontos, hogy a helyén kezeljük az sikereket. Ez volt a sportolók első nagy versenye, megtapasztalhatták, milyen előfutamot, középfutamot, döntőt úszni. Menedzselési szempontból kiemelt jelentősége van az olimpiai fesztiválnak, belekóstolhattak a rangos versenyek légkörébe. De jusson eszükbe: korántsem nem értek fel az emeletre. Beléptek a kapun, amelyet azonban sok lépcső követ.”
A szakember hozzátette, lehetséges, hogy az EYOF mutatja meg a versenyzőknek, van-e értelme folytatni a élsportot. Nem elképzelhetetlen, hogy van, akinek nem vezet feljebb, hanem a tbiliszi szereplés lehet élete csúcspontja. Mint ahogyan sokaknak lendületet adhat: kicsit máshogy, kicsit keményebben kell edzeni a dobogós helyezésekért, győzelmekért.
„A jó tanulóból is lehet rossz, szóval a érmeseknek sem szabad elszállniuk az eredményektől. Igaz, ezek a fiatalok pontosan tudják, mire van szükség a további sikerekhez.”
A riválisokról szót ejtve Hargitay elmondta, hogy ahogyan a felnőttek között, már az utánpótlásban is eredményesek az orosz, a német, az olasz és a svéd úszók, ráadásul a szlovénok meglepően jó teljesítménnyel rukkoltak elő.
De, hangsúlyozza, az ifjúsági sikerekig vagy tovább, a felnőttérmekig a magyaroknak és nekik is hosszú út vezet.