Az ökonometria bajnoka

image

epphogy hazaérkezett Monzából, Michelisz Norbert már utazott is Pécsre. Nem csak a család miatt húzta haza a szíve, de az egyetemi teendői is ide szólították.

Norbi a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának mesterképzéses hallgatója, pénzügy szakon. Belátta, hogy az autóversenyzés nem életbiztosítás, a mai gazdasági helyzetben bármikor előfordulhat, hogy nem tudja folytatni. A futamok és a versenyzés után most az iskolával kapcsolatban beszélgettünk Norbival.
 
 
– Február elején egy új félév vette kezdetét az egyetemen. Hogy sikerült a téli vizsgaidőszakod?
 
– Ha összességében nézem, akkor azt kell mondanom, hogy közepesen. Ha viszont csak az én szemszögemből nézzük a dolgot, akkor nagyon jónak mondható az elmúlt félévem eredménye. Az egyetemen ugyebár meg van adva, hogy hány hiányzási alkalom engedélyezett – ha ezt túlléped, vizsgázni se mehetsz. Azokból a tantárgyakból, amelyeknél nem volt ilyen kikötés, szerencsére sikerült megugranom az akadályt. Ráadásul volt egy-két elég nehéz tantárgyam is, amikre nagyon keményen kellett készülni.
 
– Mint például a híres ökonometria?
 
– Így van. Igaz, abból is csak harmadszorra mentem át, de legalább jól megtanultam. A kar egykori dékánja, Dr. Rappai Gábor tanított, vizsgáztatott belőle, aki folyamatosan figyelemmel kíséri a versenyeket, az eredményeimet. Sokan azt hihetik, hogy ez előny ilyenkor – nekem inkább egy kicsit lelki teher.

Olykor kellemetlen számomra az a szituáció, mikor bemegyek vizsgázni, kihúzom a tételt, és nem tudok semmit hozzászólni. Nem szeretném, ha úgy gondolnák, hogy csak azért járok oda, hogy „melegedjek”. Fontos számomra, ez a fajta megítélés is! Rappai tanár úr nagyon kedves és segítőkész volt, de ugyanakkor meg is követelt egy bizonyos tudásszintet. Így ha harmadjára is, de nagyon örülök neki, hogy sikerült teljesítenem a tárgyat – ami ráadásul érdekelt is!

– Az egyéni tanrenddel viszont kiválthatnád a hiányzások igazolását…

Egyetemistaként sose éltem még az egyéni tanrend adta lehetőségekkel. Nem esek kétségbe, ha egy-két tárgyat tolnom kell a következő félévre. Úgy kezdtem el az MA képzést, hogy ha minden félévben legalább a kreditek felét teljesítem, akkor azzal már nagyon elégedett leszek.

es mi van akkor, ha 2 helyett 4 év alatt szerzem meg a diplomámat? Ráérek, nem hajt a tatár. J Most a legtöbb hangsúly az autóversenyzésen van, de közben tudom jól, hogy több lábon kell állni, szükségem lehet/lesz még a mesterképzéses közgazdász diplomára.

– A tavaszi féléved egyetemi időbeosztása hogy néz ki?
 
– Két tárgyat ismét fel kellett vennem, s ismét 6 kurzust kell majd teljesítenem. Ha nem is mindegyiken, de voltam már benn néhány előadáson, s ahogy így előzetesen látom, most sem lesz egyszerű dolgom.

Ha sikerül a májusban kezdődő vizsgaidőszak előtt 2-3 hetet találnom, amikor be tudom pótolni a hiányzások miatti tudatlanságomat, akkor nem hiszem, hogy nagy gondok lesznek a tárgyak abszolválásaival. Igaz, a május-június ismét egy sűrű időszak lesz az életemben, ami a versenyzést illeti, de biztos akad majd egy kis szabadidőm a tanulásra is – már csak kikapcsolódásképpen is.
 
Horváth Judit