Az olimpiai akadémia hasznos munkájáról – Molnár Zoltán a MOB elismerését tolmácsolta

image

A Magyar Olimpiai Akadémia a magyar olimpiai mozgalom népszerűsítését, erősítését, az olimpiai szellem, az olimpizmus igazi értékeinek terjesztését igyekszik elősegíteni széleskörű tevékenységével, vándorgyűlések szervezésével, olimpiai bajnokok nevét viselő iskolák, olimpiai körök, társaságok összefogásával,a hagyományok ápolásával – áll a többi között a Jakabházyné, Mező Mária főtitkár által gondos munkával összeállított    beszámolónak a bevezetőjében, amelyet az akadémia tanácsa Aján Tamás elnökletével megvitatott.

A nemzetközi kapcsolatokat, (az ókori játékok színhelyén, Olümpiában rendezett nyolc eseményen való részvételt), a népszerűsítő rendezvényeket ( a Zuglóban és Mohácson  szervezett olimpiai vándorgyűléseket, nyári ifjúsági olimpiai táborokat)  a 22 olimpiai iskola és 26 olimpiai baráti kör sokrétű, értékes tevékenységét, a Mező Ferenc Szellemi Diákolimpia lebonyolításában történt közreműködést, s a hagyományőrzésben kifejtett munkát részletesen értékelő beszámoló vitájában több figyelemreméltó hozzászólás hangzott el, amelyet Molnár Zoltán MOB főtitkár érkezése szakított meg.

Mindenekelőtt a MOB elnökségének őszinte elismerését tolmácsolta a tanács tagjainak. Amint megállapította, az akadémia az olimpiai mozgalom népszerűsítése, szélesítése érdekében   rendkívül hasznos, pótolhatatlan munkát végez, nagymértékben hozzájárul a magyar olimpiai mozgalom erősítéséhez, tekintélyének növeléséhez. További hasonló  munkát kívánt, amelyet  a MOB a jövőben is minden tekintetben támogat. Majd gratulált Aján Tamás magas kitűntetéséhez, amelyet  a közel múltban vehetett át Dmitrij  Medvegyev orosz államfőtől. 

A Parlamentből érkezve jó hírrel folytatta:
– A sporttörvény módosításával (amelyet a parlament  275 igen szavazattal,  42 ellenében és 5 tartózkodás mellett fogadott el) január 1-jétől a jelenlegi öt köztestület helyett egyetlen marad a Magyar Olimpiai Bizottság – közölte Molnár Zoltán

–  A MOB állami feladatokat ellátó  civil szervezetként, az állami támogatások elosztását tekintve is megfelelő döntési jogkörökkel felruházva  irányítja majd a magyar sportéletet. Mindez rendkívüli felelősséget jelent,de ezt a munkát   csak megfelelő együttműködéssel végezhetjük sikeresen.

 A tanács ülése ezek után érthető jó hangulatban folytatódott. A jelenlévők több hasznos javaslattal éltek.

Dr. Szabó Lajos, a sportmúzeum igazgatója például a másokhoz hasonlóan az „Irány London 2012” szellemi vetélkedővel kapcsolatban ismét azt a véleményét hangoztatta, hogy a vetélkedő lebonyolítása érdekében végzett munka és erőfeszítés nem éri el a kitűzött célt, a kétszáznál is kevesebb résztvevő bizonyos érdektelenséget tükröz. Így szükségesnek ítélték a vetélkedő tapasztalatainak alapos elemzését.  

Szlatényi György, a diáksport szövetség főtitkára a Diák Olimpiák növekvő részvételéről, a legsikeresebb intézmények elismeréséről beszélt, majd az önkormányzatok változó helyzetével kapcsolatos veszélyre hívta fel a figyelmet. A megyei önkormányzatok jogkörébe  ugyanis . amint elmondta a jövőben csak terület fejlesztés tartozik, így a diák sport megyei   támogatásának nem lesz gazdája, forrás hiányában  egyszerűen ellehetetlenül.

Szó esett még  arról, hogy a  magyar  kultúra 2012-öt a Sport évének tekinti s így más  hazai és külföldi kiállítások mellett   nagyjelentőségű Sport és Művészet kiállítás nyílik  a Nemzeti Galériában. Aján Tamás, mint a „Magyarok az Olimpiai Játékokon” című kötet főszerkesztője vállalta, hogy a javasolja a MOB elnökségének a rendkívül sikeres mű  újbóli kiadását a pekingi valamint a londoni  olimpiai játékok eredményeivel kiegészítve.

Végül felkérték Novotny Zoltán ismert rádiós személyiséget, a tanács tagját, hogy a hétvégi MOB közgyűlésen rövid hozzászólásban számoljon be az akadémia tevékenységéről, a teljes írásos beszámoló pedig jusson el  a MOB tagjaihoz.